Oranje

Kod nas nista bez tanjirace na vecini zemljista,.....Inace ko ima setvospremac a takvih je malo obavezno prvo predju tanjiracom zimsko oranje pa tek ide setvospremac u protivnom sam spremac nista neuradi, gledao i probao.
Kod burazera je setvospremac Metalogradnja sa dva rotora na lancima,kao na toj drljaci.Za 2 hektara polomio opruge,iskrivio flah sto drzi rotore i pukla dva lanca sto vise rotori na njima.Inace spremac je jako ocuvan,fabricki.I jako tesko se vuce,tezak 385kg po tablici,sirok 2,2.
Kod nas slicna prica. Ljudi koji su kupili u mom kraju setvospremac (videli od Vojvodjana pa hteli da sacuvaju vlagu i kupili i oni) retko kada mogu da ga koriste.
 
Ako ne mozete sa setvospremacem, onda mozete sa teskom drljacom. Tesku drljacu ako slomite polomicete i tanjiracu na takvom zemljistu. Problem tanjirace je neujednacena vlaga u setvenom sloju.
 
Ove godine je ovde naš prilika da se pokaže šta je bolje za pripremu . Oranja su mahom jako kasno uradjena , ima dosta i proljećnih ,a i slabo je bilo mraza , pa i koja su poslije nove godine orana slabo je promrzlo . Probavao sam ove godine skoro sva orudja , a i komšije isto.
Sto posto sam siguran čime spremati ,a čime ne . Isto tako zatvaranje oranja ujesen ili zimi je odlična stvar na bilo kom tipu zemlje , to sam i ranije znao al ove godine se baš pokazalo . Napravio sam malu rang listu "orudja" za spremanje zemlje :

1. mraz
2. kiša
3. teška drljača
4. poluteška drljača
5. obična drljača sa rotorima ako je rano zatvoreno i lakša zemlja
6. germinator
7. sjetvospremač sa ravnim oprugama
8. mamut
9. sjetvospremač
10. roto drljača
11. kembridž valjak u kombinaciji sa nečim
.
.
. 100. tanjirača

Najveći je apsurd da se bar kod nas još uvjek 30% tanjirača koristi u oranju a to je ravno ludosti.
 
Ja sam ove godine prolecno oranje za zob radio tanjiraca+spremac,a za kukuruz tanjiracom.Sa tri prohoda 2 puta tanjiraca pa spremac spremilo se kao zimsko oranje,dok sam za kukuruz tanjirao tri puta i jednom drljao(povadio skoro svu vlagu) i opet ima dosta busenja.Spremac sam pozajmio za zob da probam kako radi u mojoj zemlji.
Ono sto sam ja zakljucio,spremac je odlicna masina za zimsko oranje,a prolecno ipak mora jednom da se tanjira.
 
Ako ne mozete sa setvospremacem, onda mozete sa teskom drljacom. Tesku drljacu ako slomite polomicete i tanjiracu na takvom zemljistu. Problem tanjirace je neujednacena vlaga u setvenom sloju.
Setveni sloj kod mene uopste i nepostoji ali zato dzombe,busenja koliko oces.Posejao sam kukuruz veceras na to i sta mu bog da,a dace mu presevanje 100%:osmeh:
Pogled s krova 560
16la78g.jpg

Uz pomoc ove alatke
2lak9j.jpg
 
@mirko
Sejati u takvu pripremu je ludost.:bravo:

@Momo
Takva je rang lista ove godine. Svake godine drugacije. Treba imati 80-90% orudja sa tvoje liste da se moze u svakog godini odgovoriti uslovima zemljista.
Takodje paradoks ovog proleca je sto sam posle ugazenog repista za kukuruze spremio fantasticno i ima da nikne sve u istom danu, a prosle godine sam na repistima rodio mecku dok sam spremio. Drugar sto mi je pomagao nije mogao da tera 2. brzom 558 zbog neravnina vec je puzio prvom na 2000rpm.
 
Uh ljudi sad mi je lakse kad sam procitao da jos nisu svi pripremili zemlju. Mislio sam da sam jedini. Ja planiram kad izorem da posle 2-3dana prodjem traktorskom frezom. Posle nje ostaje kao pepeo mozes luk da sadis
 
Ma i sa tanjiracom bude dobro. Na prolecno oranje *ako je dzombastije) mislim da je najbolje prvi prohod tanjiraca i ako razbije braydu jos 1-2 puta spremac ili drljaca. Mada kod nas skoro svi spremaju tanjiracom jer retko ko ima setvospremac.
 
Danas se malo oralo. Rakovica u kombinaciji sa Leopardom 2*35cm. Dubina 20-25cm, bila soja. Ide veoma lepo a brazda dobro puca. Sutra pred vece spremiti pa posejati u ponedeljak.


 
pozdrav svima,imam motokultivator muta gorenje i rotacioni plug,i imam obicni plug,pa me interesuje postojili kakva varijanta da se izbrazda basta za sadjenje kropmira sa rotacionim plugom,jer kad uzmem obicni posto je kod nas zemlja meka i cim pocnem da brazdam potone traktor u zemlju,neznam je li odgovarajuce mjesto ali da neotvaram novu temu
 
Danas se malo oralo. Rakovica u kombinaciji sa Leopardom 2*35cm. Dubina 20-25cm, bila soja. Ide veoma lepo a brazda dobro puca. Sutra pred vece spremiti pa posejati u ponedeljak.

Tomo pregledaj malo plivajuci hidraulik na traktoru i pored dobrih guma kopa kod oranja i probaj bez tocka da tezina pluga tereti traktor. To odnese dosta nafte i vremena .
 
pozdrav svima,imam motokultivator muta gorenje i rotacioni plug,i imam obicni plug,pa me interesuje postojili kakva varijanta da se izbrazda basta za sadjenje kropmira sa rotacionim plugom,jer kad uzmem obicni posto je kod nas zemlja meka i cim pocnem da brazdam potone traktor u zemlju,neznam je li odgovarajuce mjesto ali da neotvaram novu temu

Neće za krompir moći rotacioni. Imaš namjenski za pravljenje redaka, oko 30€ je u oglasima i malo manje da praviš.
Trebaš komad okrugle cijevi 80mm, malo kockastih profila, komad lima 3mm, malo flaha i nepar elektroda.

Otprilike ovako.

http://www.olx.ba/artikal/11891066/plug-muta/
 
Neće za krompir moći rotacioni. Imaš namjenski za pravljenje redaka, oko 30€ je u oglasima i malo manje da praviš.
Trebaš komad okrugle cijevi 80mm, malo kockastih profila, komad lima 3mm, malo flaha i nepar elektroda.

Otprilike ovako.
imam ja ovo,kad sam kupio traktor doslo uz njega,ali posto je zemlja kao prasina tockovi odmah propanu i pocnu da slajfuju,neko mi kaze da uzmem felmu od auta i da raskinem da napravim peraja kontra,to bi sluzilo kao kandje,i nebi imao problema,sta vi mislite bili to valjalo ili imate neku bolju ideju da napravim kandju i da li je kandja dobra ideja zar nebi i ona propadala
 
Nazad
Vrh