Roto- drljača

@ Bobo Jel znas mozda za koliko poseje ha?

Uf, puno me pitas. Prije proljetne sjetve se u mom kraju oranja ako je suho proljece drljaju da se poravnaju a ako je vlazna godina onda se tanjura da se brze prosusi. Po tako uredjenoj njivi moze ici dosta brzo. Usudim se reci da mu je ucinak s 2.5m kombinacijom skoro priblizan 539 koji samo nosi sijacicu 2.5m. Da se razumijemo, ovdje 539 ima problema s IMT masinom 23 reda punom sjemena, uz brdo ga propinje a i olagan je da ju vuce uzbrdo pa zato poredjujem tako. Vjerujem da u ravnici s nekim tegovima naprijed ide dosta brze.

Snimao sam ga par puta dok je radio samo s rotodrljacom i vozi ju 4 radnom kad sije s kombinacijom onda ide u 3. radnoj ako nema uzbrdice. Za usporedbu, oranje 3x14" takodjer obavlja u 3 radnoj.

Kazem, potrefilo se da je RD hidrolift i sijacica sa sjemenom taman teska da ga drzi na vagi i da ga moze okretati na kocnici u mjestu. Da je dulji traktor, morao bi saltati rikverc pa naprijed i ostavljati za jedan prolaz sire uvratine. Jednom kad se naviknes ide to.

Djeluje najmasivnije ali je cijena baš jaka. Meni se svidja ona sa prvog oglasa, Lely jer djeluje laganije konstrukcije. Jel bolje da tražim RD sa klinima ili noževima?

Iskreno, može li moj Zetor da radi sa RD od 2.5m jer manja ne može da se nadje? Ako mislite da to nije mašina za njeg da ne kupujem džabe.

Kolega, mozes uraditi kao i sto je savoris napravio. od 2.5m napravis uzu drljacu i miran si. Jos ako uspijes naci RD s jednim radnim tjelom pokidanim da je cjena niza, to je TO. Moju RD 2.5m je nosio IMT 577 u dosta laganoj zemlji 3. sporom, na mjestima 4. spora i gas do poda i po rijecima kolege nije mu bilo tesko. Sad ima novu V&N 2.5m i kaze da je puno teza za tjerati nego ova sto je sad kod mene.

Da se ne lazemo, kad sam isao poprijeko uvratina i naidjem na razor. Kad valjak RD udje u razor, RD hvata malo vecu dubinu rada i mogu ti reci da i brena mjenja raspolozenje kad uletim u malo tvrdju zemlju. Ovako ju ne osjeti, samo teram i ne mislim. Ne radis puno zemlje ali i to sto radis je krvavo tesko za obradu. Ici ces s 2.5m malo sporije ali ces napraviti pravi posao.
 
Djeluje najmasivnije ali je cijena baš jaka. Meni se svidja ona sa prvog oglasa, Lely jer djeluje laganije konstrukcije. Jel bolje da tražim RD sa klinima ili noževima?

Iskreno, može li moj Zetor da radi sa RD od 2.5m jer manja ne može da se nadje? Ako mislite da to nije mašina za njeg da ne kupujem džabe.
Sto nece moci? Kum radi sa Hurlimanom H468 (oko 70KS) i Lely RD 2.5m. Sad ne znam kakav je ucinak.:ppozdrav:
 
Kolega, mozes uraditi kao i sto je savoris napravio. od 2.5m napravis uzu drljacu i miran si. Jos ako uspijes naci RD s jednim radnim tjelom pokidanim da je cjena niza, to je TO. Moju RD 2.5m je nosio IMT 577 u dosta laganoj zemlji 3. sporom, na mjestima 4. spora i gas do poda i po rijecima kolege nije mu bilo tesko. Sad ima novu V&N 2.5m i kaze da je puno teza za tjerati nego ova sto je sad kod mene.

Da se ne lazemo, kad sam isao poprijeko uvratina i naidjem na razor. Kad valjak RD udje u razor, RD hvata malo vecu dubinu rada i mogu ti reci da i brena mjenja raspolozenje kad uletim u malo tvrdju zemlju. Ovako ju ne osjeti, samo teram i ne mislim. Ne radis puno zemlje ali i to sto radis je krvavo tesko za obradu. Ici ces s 2.5m malo sporije ali ces napraviti pravi posao.

Ne bih skraćivao RD, sam Savoris mi se žalio da je ta operacija ispala mnogo veći problem nego što je očekivao, zato bih radije uzeo neku 2.5m lakše konstrukcije jer su mi parcele poznate i sigurne (nema kamena, panjeva i slično).

Imam sad sjetvospremač, dosta dobar i masivan i dobro on radi posao ali je problem u tome što za spremač treba brzina da bi radio kako treba. Parcele su male (pola hektara i manje) i sve je redom brdovito do ekstremno brdovito. Pazi šta mi se desi. Da bi spremač radio, moram da idem brzo a to uzbrdo ne mogu čak ni sa Zetorom. Zato idem polako a spremač praktično ništa ne radi sem što malo grebe odozgo. Nizbrdo mogu ići brže a tu sam ograničen oranjem koje je obično nezgodno. Tlo je teško i obično ga ni mraz ne dovede u red tako da je kretanje većom brzinom em neprijatno zbog truckanja (polomismo se i ja i traktor) em opasno na velikom nagibu. Desi se da na kraju ispadne da na istoj parceli pola prelazim dva puta nizbrdo a drugu polovinu tri puta - dva puta uzbrdo i jednom nizbrdo ili kako već, glavno je da se cijeli dan vozam po parceli, negdje predjem čini mi se i po 10 puta. To zna da se oduži preko svake mjere a o potrošnji i gaženju zemlje da ne govorim

- - - - - - - - - -

Šta mislite o ovakvoj RD

170-Sonstige_TORONADO_Kreiselegge-727322-0.jpg


Danas sam išao da gledam neke, našao jednu Lely i nije nizašta, noževi potrošeni i ima kilometar lufta u zupčanicima. Ova druga, nemam njenu sliku ali je identična ovoj sa slike, je u mnogo bo0ljem stanju, lufta nema nikako, ulje ne curi, nije ni oprana, farbana ili otvarana (pregledao sam sve zavrtnje koje sam mogao da vidim). Ima 5 rotora sa po 4 noža i cjevasti valjak. Ima veoma masivan reduktor sa dvije brzine koje se mijenjaju zamjenom mjesta zupčanicima.


Šta mislite o ovakvoj konstrukciji? Meni lično se svidja jer prenos snage i obrtnog momenta vrši jedno vratilo a ne zupčanici medjusobno pa je opterećenje na njima mnogo manje. Svaki rotor ima svoj zaseban reduktor u zasebnom kućišti.

- - - - - - - - - -

KAkve su Falc rotodrljače? Ova na primjer?

http://www.olx.ba/artikal/6570220/roto-drljaca-2-5-m-falc/
 
Mozda je traktoru teze da tera tu sa slike, posto ima manji broj rotora a veci precnik na kom su nozevi. Zato i ima odvojene reduktore, da ide preko zupcanika bili bi prevelikog precnika :osmeh:. Mada jeste plus sto svaki rotor ima svoj reduktor.
 
Sa ovim traktorom on bi mogao nositi najmanje 4m RD a i uslovi za rad su vise nego idealni. Inace Rd sa snimka jako lepo radi.
 
Ganjaj sa sto vecim brojem radnih tela a sa sto manjim precnikom izmedju klinova .Tesko je okretati mikser 50 cm precnika a 20 cm je puno lakse .Nekazem da je tu manja obodna brzina ,Stace joj 4 noza ako jos idu jedan za drugim .Tu je povecan precnik na ustrb broja reduktora da bi to pokrilo.Sama konstrukcija se vidi da je dugovecna masina...
 
I ja sam o tome razmišljao. Pošto su radna tijela mnogo veća (50cm) njihov broj obrtaja je manji a obodna brzina bi trebala da bude ista (zbog velikog poluprečnika) tj. usporeni su na reduktoru a samim tim trakoru dodje na isto. Malo radno kolo od 20cm mora da se okreće brže a veliko od 50cm se okreće sporije. Valjda.

Sa druge strane, prednost je što svako kolo ima svoj reduktor. Svi reduktori dobijaju pogon preko jednog vratila tako da je opterećenje na njemu a ne na zupčanicima. Kod obične RD srednji pogoni sve ostale, sledeći lijevi ili desni pogoni sve ostale lijeve ili desne i tako do kraja gdje onaj zadnji pogoni samo sebe. Kod ove RD je takav slučaj, svaki zupčasti par trpi samo opterećenje koje dobija usljed sitnjenja zemlje. Logično bi bilo da su zbog toga dugovječniji. Ići ću da pogledam još neke RD ali sve što sam do sada vidio su bili grobovi sa ogromnim luftovima. Ova jedina nema nikakvog lufta i ne pušta ulje. Moram još da provjerim šta je u reduktorima, ako je tovatna mast onda ništa od kupovine jer bi to značilo da su joj semerinzi davno propišali. Takodje, na njoj su gotovo novi noževi, jedva da su 5mm kraći od novih. Prodavac mi je pokazao nov nož za nju tako da sam mogao da uporedim.
 
Kombinacija sa kojom sa ja radio i cim bude para dolazi i RD

2s83hjk.jpg

Moje iskustvo sa ovakvo RD ako se naidje na tvrdju zemlju ili ugazenu ona pocinje da seta levo-desno i to bas zbog velikog precnika rotora. Zavrsava dobro posao gde je malo tvrdje isao sam dva puta, ali isto tako kad krenem brze malo ne mogu nozevi da progutaju zemlju i onda mora brzina manje, a sa ovom od 2.2 metra i 4 rotora R65 peva i terao sam je za krompir i papriku na max dubini i nista, veca mi je muka bila dok sam to radio sa IMT frezom od 1.8 metara ceo traktor se tresao i uvek sam morao da idem prvom sporom i ponegde i dva puta da bi dobro odradio posao.
 
markanNo1 Sve cestitke na kupovini i da masina dugo sluzi bez kvarova. Ako ti nije problem ubaci neku sliku vece rezolucije da ne corivimo na ovim slikama. :ppozdrav:
 
Moje iskustvo sa ovakvo RD ako se naidje na tvrdju zemlju ili ugazenu ona pocinje da seta levo-desno i to bas zbog velikog precnika rotora. Zavrsava dobro posao gde je malo tvrdje isao sam dva puta, ali isto tako kad krenem brze malo ne mogu nozevi da progutaju zemlju i onda mora brzina manje, a sa ovom od 2.2 metra i 4 rotora R65 peva i terao sam je za krompir i papriku na max dubini i nista, veca mi je muka bila dok sam to radio sa IMT frezom od 1.8 metara ceo traktor se tresao i uvek sam morao da idem prvom sporom i ponegde i dva puta da bi dobro odradio posao.
Znaci kad budem kupovao, bolje da uzmem od 2.20m. Sigurno je lakse za traktor:osmeh:
 
Nazad
Vrh