ZMAJ kombajni

Nije nam bio problem trava,neg psenica,polog do zemlje,zrno 12 vlage a stabljika zelena,a i prinos momacki..problem je bio i u tome sto su sa strane kukuruzi pa je prvi prohod morala ici puna kosa...
Hvala na odgovorima,ima di sledece sezone dosta pa cemo videti sta nsm je ciniti..
 
Ne bi ja to radio na lanac jer ako blindira bubanj u toj kombinaciji može svašta da se desi.Kaiš ili prokliže ili pukne pa ne boli mnogo.
 
Tako je.Kod nas nema teorije da prokliže ako je dobro našpanovan a mora biti našpanovan jer hoće u radu da popusti pa usporava rad.
 
Kod mene na 142 bas taj kaiš bio otpušten. Sa slamotresa skoro nista nije izlazilo. Pola metra komuše bilo na njima... Muke žive dok nisam zaključio šta je u pitanju. Za sve je potrebno iskustvo...
 
Jel neko razmisljao da kukuruz radi bez slamotresa. Ideja mi je sledeca, ostavim standardno zatvoreni cesalj na podbubanj. Ispod tog lima bi napravio ravnu povrsinu od zida do zida, na prvoj polovini da bude sito da zrno koje proleti moze jos da propadne na sabirnu ili dole. Mose sito da bude i duze nema veze. Uglavnom tu povrsinu ostavim sa blagim nagibom ili da bude naborana kao i na sabirnoj ravni. Gore bi postavio 4 nosaca na koja bi kacio tu ravan, a od dole napravi na dva mesta nazad vezu sa sabirnom. Tako da se njise u ritmu sa sabirnom i sitom. tu ravan bi pustio tek toliko da bude duza za nekih 15cm od sita i tu bi mi ispadale sve sepurike. postavio neki elevtar ispod repa gde se zavrava sabirna ali malo nize tako da promaja sa sita izduvava koliko moze ostatke listova a opet cokanji bi padali na taj elevator. Interesuje me vase misljenje da li bi to radilo. Kroz podbubanj cokanj ne propada samo zrno, tako da bi sabirna ravan maltene trebala biti stalno prazna jer bi zrno propalo u prvih 15 -20cm tako da bi vetar trebalo da ima snage da oduva listove.
 
Tako nešto slično postoji
ali ne bih rekao da se isplati prepravljati niti ima potrebe osim ako misliš da sa nim samo kukuruz radiš
[video=youtube_share;hSEr6SHr9Ns]https://youtu.be/hSEr6SHr9Ns?t=39s[/video]
 
Jel neko razmisljao da kukuruz radi bez slamotresa. Ideja mi je sledeca, ostavim standardno zatvoreni cesalj na podbubanj. Ispod tog lima bi napravio ravnu povrsinu od zida do zida, na prvoj polovini da bude sito da zrno koje proleti moze jos da propadne na sabirnu ili dole. Mose sito da bude i duze nema veze. Uglavnom tu povrsinu ostavim sa blagim nagibom ili da bude naborana kao i na sabirnoj ravni. Gore bi postavio 4 nosaca na koja bi kacio tu ravan, a od dole napravi na dva mesta nazad vezu sa sabirnom. Tako da se njise u ritmu sa sabirnom i sitom. tu ravan bi pustio tek toliko da bude duza za nekih 15cm od sita i tu bi mi ispadale sve sepurike. postavio neki elevtar ispod repa gde se zavrava sabirna ali malo nize tako da promaja sa sita izduvava koliko moze ostatke listova a opet cokanji bi padali na taj elevator. Interesuje me vase misljenje da li bi to radilo. Kroz podbubanj cokanj ne propada samo zrno, tako da bi sabirna ravan maltene trebala biti stalno prazna jer bi zrno propalo u prvih 15 -20cm tako da bi vetar trebalo da ima snage da oduva listove.


Samo skrati slamotrese na tu duzinu da sa njega i sita pada cokanj u taj elevator , jer sa tvojim izmenama moras posle sezone uvek sve prepakovati a sa skracenim slamotresima MOZDA ces morati malo sporije voziti a i nemora da znaci , to bi proba pokazala . Mozes ispod slamotresa postaviti jedan lim da vetar sa sita usmeris prema nazad i dobijes jaci vetar .
 
Ajd ovako pitanje, kako radite preradu za kukuruz. Barem ja vadim dva srednja slamotresa da bi usao unutra i izmenjao sta je potrebno. A kad vraca varijantu za psenicu, vadim sva 4 jer podbubanj ubacujem sa zadnje strane. Inace to odradim sam i potrebno mi je nekih deset minuta da korpa legne na mesto a stara ode napolje. Ranije smo se trojica patili da bi je ubacili sa prednje strane inace. Kad vec ionako sve vadim samo ne stavim slamotrese nego tu plocu. A skracivanje slamoresa opet bi mi sepurike izlazile na dve strane jedno sa slamotresa a nekih 30% propadne i izlazi preko sita. Ovako bi sav materijal izlazio nazad na jednom mestu.
 
Na takav nacin sa vadjenjem slamotresa kod nas je nekim majstorima trebalo i po nedelju dana da zamene korpu.Ja i otac to sami odradimo za jedno popodne onako laganica poravnamo slamotrese na njih nabacimo gumenu traku od transportera i odozgo se uvuce otac podvrce sve srafofe sto treba ja sa spoljne strane i izvucem korpu nabacimo novu i istim redosledom je vratimo,a ovo skidanje slamotresa je najgluplja stvar koja postoji i posle svakog skidanja uvek treba stelovati lezajeve na slamotresima komsiji tako radili pa mu pretegli lezajeve i nije posteno ni 2kj pokosio zviznula mu osovina.
 
Nije mi jasno sta radite unutri, nismo ni znali da se to ide unutra. Mi sve od napred radili i to za 2 3 sata.
 
Kod 143 bar nema sexa sa korpom..
0ed3287564b8f69528b3b55ea76291b9.jpg
8896cb9566263b4dab93a7ce0b60ec51.jpg


Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Lepo ovo izgleda kad je beton dole a ja sam vrlo jednostavno napravio na traktor i skinem grlo brzo i sam

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Tako je,grlo skinem traktorom za pola sata,dok je bilo pšenice sam izvadim korpu i vratim kukuruznu kojom radim soju i za to mi ne treba više od sat-dva ,kombajn Univerzal .
 
Ne korpu izvlacim napred a stavljam je od nazad. Zitnu varijantu. Dok Kukuruznu varijantu Stavljam i vadim od napred, takodje sam. Ali ona lakse izlazi posto one dve okrugle ploce sto zatvaraju rupe spanera sa strana nisu privarene. korpu sam kupio polovnu i dosla je bez tih ploca pa sam morao da ih napravim. Onda sam skontao da je tako korpa malo uza i da prolazi bez problema kroz usta a ploce stavljam kad stavljam bolcne. Malo sam na njih navario cisto da se ne okrecu unutra kasnije u toku rada jel je zvecalo. A zitnu mi je steta da secem. Zitna korpa mi je pasent i jedva prolazi napred izvlacim je na polugu.

- - - - - - - - - -

Ako ne ides unutra kako onda stavljes blokadu na prvu kaskadu slamotresa. Kako skidas cesalj sa podbubnja pre nego ga izvuces napolje i kako vratis cesalj kad ubacis novu korpu?
 
Sve se radi od napred osim blinde prve kaskade. To kod nas niko ni ne stavlja.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh