Zmaj berači kukuruza

ja imam k2 ali bez bunkera.u planu mi je da ga preradim.cuo sam da u deliblatu ima neki majstor sto preradjuje i ubacuje bunkere.zna li neko nesto o tome?i koliko bi to kostalo od prilike?
 
Tacno. 559 ima isti motor kao 558, samo mu je hladnjak - i hauba - veci (pravljen za izvoz).

---------- Poruka napisana u 17:17 ---------- Prethodna poruka je at 17:12 ----------

ja mislim, da bi mogao vuci 558/559 kod nas na ravnici bez problema. e sad ne znam, kako bi to islo u vas kraj. ako su brda (znam da su brda, ali ako su njive na ravnom onda nemaju znacaja, samo je panorama drugacija :) ), onda treba malo paziti, ali mislim da neces imati problema sa tom kombinacijom.
 
biće to dobar berač sa bunkerom ali kada se bunker stavi na dooobro remontovan 2k e to je onda savršena kobinacija to znaju oni koi su imali ili imaju 2k a mislim da naš član OKRIM ima tu kombinaciju :ppozdrav:



Čuo sam za K2 pohvale ali sam čuo i neke mane ,tako da sam se odlučio za ovaj iako sam K2 mogao naći za manje pare,prednost mi je ovde vetar i jača šasija za preuređivanje na bunker,e sad se samo dvoumim između dva tipa kao što je zmaj 223 ili 224 ,i neki dvoredi sip,majevica.Razlika je što zmajevi imaju po jedan klip na sredini upušten u bunker ,a ovi drugi imaju po dva klipa sa spoljne strane bunkera, još treba malo da se raspitam i pogledam par rešenja kod nekoga ko je to već radio i bacam se na posao.
 
Vetar ti nije prednost jer ovi drugi mogu da imaju i 3 vetra i opet ce 2k da cisti bolje,zasto neznam.
BUKUR@ Po cemu je 221 bolji od 222?To su isti beraci sto se tice berackih sekcije i kumusackog stola,i nisam primetio da 221 bolje bere od 222.Jedino sto 221 ima bolji tarup,pogotovo od prvih serija 222 koji imaju tarupe sa 3 kucista.
 
Pa ako ništa po kvalitetu materijala se nemože porediti 221 i 222 , puno više kvarova ima na 222 zahvaljujući lošijem materijalu osovina i drugih delova,prenosim iskustva nekih vlasnika koji su imali oba,i to mislim kada je berač ozbiljno uposlen znači da u sezoni obere minimum 50 - 60 ha
 
222 je poceo da se radi "80-"81 tako da je tad kvalitet materjala bio odlican.
Delovi koji su sad u ponudi su istog kvaliteta i za jedan i za drugi.
Koji se cesce kvari je po meni stvar odrzavanja i exploatacije masine.
Ja imam 222 "81 god,prvi vlasnik godisnje obere oko 17-18 vagona(nemogu da kazem koliko ha jer nije svake god isti prinos)ne klipa nego preracunato u zrna kad se kruni.
Zadnjih 10 ak godina ga sam odrzavam i svake druge god radim detaljan remont a izmedju samo povrsno se pregleda.Desi se ponekad neki sitniji kvar u sezoni ali to su uglavnom sitnice,tako da bi ja bas voleo da vidim taj 221 koji ide bez odrzavanja.
 
Svaki se kvari,ako se ne odrzava,ali 221 je mnogo bolje i jednostavnije odradjen i mnogo lakse se ceo berac okrece od ovih novijih zmajeva.
 
Delimicno samo moze 224 da stane u rang sa k2,delimicno...jer kad se sve sabere i oduzme,koliko je taj 224 komplikovaniji berac od k2,dolazimo da je k2 skoro pa idealan berac.
Naravno u to ne racunam samohodne i strane prozvodnje berace.
k2 beraci,kao i sto sam vec pisao,ima jedinu manu,a mana mu je ta,sto su to vec jako,jako stari beraci,pa je vec uveliko doslo do zamora materijala.
 
Pisete da je 221 jednostavniji od 222 a niko da navede sta je to drugacije osim elevatora okomusanog klipa i tarupa.De mi napisite sta je jednostavnije kad je sve ostalo isto,ili pojedini mesaju 220 sa 221.
Kish apsolutno si u pravu za 2k.Lik iz Bav. ima taj berac i ceo svoj vek stoji napolje,3 dana pred berbu ga kvasi se vodom da odmekne rdja i pici bez problema malte ne,ali ima i jedan koji maximalno odrzava i 2k izgleda kao da ima par god.e tom beracu ni jedan ne moze da stane na crtu se kvalitetom rada.
 
Zadnju stranu i stranu ispod bunkera nemogu jer je skroz pored zida,ali slikaj ti 221 pa mi pokazi tu razliku.
 
Nisam ja ni rekao da berač 221 ide bez održavanja ali sigurno se nemora svake godine detaljno remontovati,kao što ti remonruješ 222
 
Ljudi to sve zavisi koliko ko obere kukuruza za sezonu.Neko ne obere za 10 godina koliko neko za sezonu tako da je pojam remonta i održavanja berača relativna stvar.
 
Da li si video pogon tarupa na 221?uopste nema lanaca za pogon remenice,vec direktno sa reduktora,ima velika remenica koja sluzi i kao zamajac,pogon komusaljke i celog zadnjeg dela je jednostavnije resen nego na 222...stariji modeli 221imaju caure na komusaljci..mnogo manje osovina i delova koji se habaju.
 
Nemora ni ovaj ali radim to da se nebi zajebavao u sezoni da ga namestam i da odugovlacim sa berbom jer me posle ceka vrsidba.A u tom detaljnom remontu ne znaci da sve osovine,lancanike,zupcanike....menjam,nego delimicno ili skroz potrosene.NPR u zadnjih 5-6 god je samo zamenjena donja osovina elevatora,jedan zupcanik u kucistu ispod bunkera i lezajeva dosta i neki lanci.On bi mozda izgurao i 3-4 sezone pa onda kad bi se remontovao opet ti treba isto ili mozda jos vise i para i vremena da ga odradis.

jbrtka@za tarup sam napisao da je drugaciji i veliki elevator.
 
Ljudi to sve zavisi koliko ko obere kukuruza za sezonu.Neko ne obere za 10 godina koliko neko za sezonu tako da je pojam remonta i održavanja berača relativna stvar.

Znamo da je relativna zato sam i napisao neku površinu od 50-60 ha na osnovu čega pričamo.

@ddragan slažem se da ga treba pregledati za predstojeću sezonu kao i svaku mašinu ali menjati ležajeve nasumice ne treba sigurno jer takav berač nije isplativ ,ako se stave novi ležajevi nekog srednjeg kvaliteta moraju trajati duže od jedne sezone.ja sam na mom sad bivšem jednorednom sipu odradio remont ,i dve godine ništa nisam dirao a nije stao u berbi ni jedan minut ,odradjivao je po sezoni 10-15 ha,pred sezonu i na svaki 10 sati rada podmažem pregledam lance i kaševe i teraj.
 
Dragane,ja ti nisam pisao za tarup,vec POGON tarupa,a i tarup je drugaciji,a i 222,3,4 imaju 4 razlicita modela tarupa..
 
jbrtka nisam se lepo izrazio ali u globalu sam mislio na ceo tarup od pogona do duzine nozeva broja kucista,ali sam skratio da ne pisem kilometarske postove.

markokurjega nadji mi post gde sam napisao da menjam ispravne lezajeve i to radim nasumice,da ne citiram sam sebe.I da li radim to svake godine.
 
svi berači koje god da su marke samo otkinu klip i on odlazi na komušački sto i tamo šta se očisti očisti se a k2 on jedini bukvalno obere klip kao da si ga rukom obrao a komušački sto otkine po neki list ako je baš zaostao jer k2 nema otkidačke valjke kao i svi ostali zmaj berači več ima rolne kao burgoni berači radim sa k2 oko 20god i kogod ga je imao pa prodao i kupovao nove ili novije svi al svi žale za k2 po meni je to izvanredan berač pomeni samo sa jednom manom a to je tarup koi je visok ali i to se rešava
 
Nazad
Vrh