Zimsko Prskanje

Tacno, ispod 16 ne isparava a najbolje da se radi na 18. Mada osim isparenjima on deluje i kontaktno.
 
Ja sam danas oprskao kajsije kod kuće. Vreme oko 15 stepeni, taman sve i bio sam slobodan, pre nego krene ludilo oko sezone i trešanja u njivi, završih i taj posao, jeste rano ali realno prema vremenskim prilikama i vreme mu je.

Uvek mi se otme da ne oprskam kajsije bakrom, ćute ćute pa beli baloni a onda kasno pa prebrinuh. Evo i kratak snimak kupanja i proba novog pištolja za prskanje.

Prskao sam sa Funguran 40 grama na 10 litara.


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Poranio si, dzabe si krecio, cekas da nabubre pa tad.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Pa ni na jesen ne nabubre tako da mu ovo dodje nesto izmedju, sigurno nije dzaba jer je temperatura bila takva par dana, breskve su bile za prskanje.

Ne kazem da nisam "pogresio" ni da necu jos jednom ako se poklope okolnosti, vec kazem daleko bolje i to nego nikako, a nikako mi se desi vec 2-3 godine jer dok vratis akumulator u traktor i slicni poslovi, lepo vreme pocelo a kajsije vec beli baloni tj kasno za prskanje.
Tako mi je i krenuo sve rasireniji problem supljikavosti lista tj tackica po plodu, znam tacno od kog stabla je krenulo domaca neka, sada tacno okolna stabla imaju sve vise tackica a ovo prskanje je jedina opcija protiv toga.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Bakar dezinfikuje i preventiva je,tako da nista nisi pogresio, sto se tice supljikavosti lista,mislim da ga najbolje resava mankozeb(aktivna materija),makar u visnji resava problem,pa proveri za kajsiju.Ako ti voce nije u vidokrugu svaki dan,neke stvari se jednostavno dese brzom brzinom.
 
Poslednja izmena:
Kajsiju moram bakrom,jer ona ne sme krecom i sumporom a sve ostalo tresnja,visnja,breskva ici cu krec i sumpor jer je razlika u ceni velika.
 
Ja godinama prskam krecom umesto zimskog prskanja.Na jednu ledjnu kantu( bakarusu)12/14l vode rastopim 1/2kg kreca u prahu, jelovnu kasiku kuhinjske soli i 30g vinobrana. Dobro izmesam da se rastopi i sipam kroz zensku carapu. Veca kolicina moze da se napravi i u bure dan ranije uz povremeno mesanje da bi se rastopilo.Stablo i grane krosnje su glatke i ciste, svakog proleca time okupam stabla i krosnju jednostavno i jeftino.
 
Samo sam na jednom mestu video da nije preporucljivo sumporom tretirati kajsije. Iskreno ne vidim zasto. Ja cu probati ove godine pa sta bude.
Ali zato kazu primena mešavine sumpora i kreča u koncentraciji 2 : 1 je idealna kod tretiranja voćaka u periodu mirovanja vegetacije.
 
Receptura za period mirovanja
1000 L vode za 1ha
sumpor u prahu 18kg
negaseni krec 10kg
Pre upotrebe procediti i koristiti dizne veceg promera.Gradjevinski mleveni krec u dzaku je takodje negaseni krec.Prskati pred pucanje pupoljaka.Moguc tretman i kad krene vegetacija sa rastvorom koji ce biti 4 do 5 puta blazi da ne dodje do ostecenja mladog tkiva.
Po savetu master inzenjera ova formulacija je stetna za kajsiju.
 
Mene zivo zanima zasto se kajsija ne prska sumporom, zasto to svi podvlace a niko ne kaze zasto?

Zanima me iz prostog razloga jer mi je kora kod kajsije najbolji kandidat za sumpor od svog drugog voca.
 
Ako se pazljivo procita tekst koji si postavio vidi se da se radi o organskom vocarstvu. U tekstu se navodi koji se preparati koriste. Ne koji se koriste u pocetku vegetacije vec uopste u toku vegetacije posto se klasicni pesticidi ne koriste. Kad kaze da steti kajsiji pretpostavljam da misli na prskanje u toku vegetacije.
Jer na kraju teksta kaze da je "Primena mešavine sumpora i kreča u koncentraciji 2 : 1 je idealna kod tretiranja voćaka u periodu mirovanja vegetacije. " Tu ne izuzima kajsije tako da zakljucujem da ne skodi u toj fazi.
Ja cu probati u jednom delu vocnjaka pa cu videti sta ce biti.
 
Zastitar sluzi da bi resio ovu nedoumicu,osnovno je da znaju sta je stetno za neko voce..Znam da sam gledao neke tabele za hlor u djubrivima i pesticidima,neko voce je toleranno neko relativno a maline bas osetljive na hlor.
 
Kazite mi neki bakarni preparat za zimsko prskanje a da je i protiv pepelnice da je za voce i vinovu lozu? i da je mali da ima za 10 litra...
 
Ja koliko znam pepelnica se razvija na preko 25 stepeni tj kasnije i nije bakar za nju vec sumpor i slicno. Naravno zimsko prskanje bakrom je i za pepelnicu jako vazno.
Ako zelis da lozu samo bakrom stitis pa vidis, uzmi bilo koji s tim sto je bakar hidroksid bolji od bakar oksihlorid pa uzmi npr Funguran


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
oktopod pre svega pitam za lozu za pepelnicu jer prosle godine izgleda sam imao problem sa pepelnicom u vinogradu, nije veliki ostalo mozda 400 cokota ali prut pocrneo sve i citanjem po internetu vidim da je to pepelnica, nikada pre ona nije bila problem... Bice tesko da se oporavi a sad zelim nekako i sumporom i bakrom, jer citam da bi znacilo i zimsko prskanje sumporom za pepelnicu a imam samo plavo ulje za vinograd... Funguran koristim nekoliko godina kuci... I kod kuce mi napala pepelnica lozu ali to je mnogo slabije nego u vinogradu...
 
Nazad
Vrh