Zimsko Prskanje

Sve zavisi od vremena,ja ove godine idem samo sa bakrom i dodaću neki insekticid
Meni je samo vecita dilema da li koristiti insekticide u kajsiji jer mislim da za kajsiju nema potrebe.Cuo sa za neki novi preparat bakar+bor pa ne znam da li je neko koristio i koliko kosta.Inace prskanje se blizi,nije rano za temu,2014-e godine sam prskao 16 februara(kajsiju)
 
Insekticid nije skup ,pa nemaš razloga da razmišljaš dali da ga upotrebiš ili ne
 
Ići će bakar hidroksid (funguran,kocid,blauvit)4% i neki piretroid kao ajkido250 ml na 1000 litara
 
@vasovac

Kako se pokazala ta kombinacija bez ulja?

Sad nesto preracunavam, samo Funguran 250g za 50l vode kosta 400din, ako tome dodamo insekticid blizi se ceni Bakarnog ulja koje kosta oko 700 din/50l vode, a ima Insekto-Akaro-Funglicidno dejstvo...
 
Loše računaš, koliko aktivne materije imaš u funguranu 0,5% + insekticid,a koliko u bakarnom ulju za iste pare
 
Poslednja izmena:
Sad ne razumem, Funguran je isto Bakarni preparat, kog ima i u Bakarnom ulju :sta: Bakarno ulje isto ima Insekticidno i Funglicidno delovanje?

Danas sam svracao u apoteku po opruge za makaze, u medjuvremenu razgledao hemiju i cene Najverovatnije cu sam da mesam, Nordox+Insekticid+ ulje. Ali videcu koja mi je najbolja i najisplativija kombinacija prvo da zavrsim sa rezidbom...
 
Poslednja izmena:
Mogu da kažem da se slažem sa Vasovcem, i ja ću ove godine da zaobiđem ulje. Naime zbog povelike površine, plavo ulje mi je jako veliki izdatak i, bez obzira što sam dosad radio isključivo sa njim, planiram da ove godine radim sa Nordox-om uz dodatak insekticida, verovatno cipkord ili neki iz iste grupe. S obzirom da prskam šljivu i višnju upotreba ulja nije obavezna, bar su me tako savetovali, ako nisam u toku godine imao napade grinja i vaši. Probaću pa ćemo da vidimo efekat.
 
Sad ne razumem, Funguran je isto Bakarni preparat, kog ima i u Bakarnom ulju :sta: Bakarno ulje isto ima Insekticidno i Funglicidno delovanje?

Danas sam svracao u apoteku po opruge za makaze, u medjuvremenu razgledao hemiju i cene Najverovatnije cu sam da mesam, Nordox+Insekticid+ ulje. Ali videcu koja mi je najbolja i najisplativija kombinacija prvo da zavrsim sa rezidbom...
u jednom kg fungurana imaš 500gr bakar hidroksida znači 0,5% koliko si ti računao je 2,5 kg aktivne materije, a u bakarnom ulju imaš 155 grama aktivne materije po litru ,ti si računao 02 % to je 310 grama bakar hidroksida po hektaru a u funguranu imaš 2,5 kg bakar hidroksida po hektaru, nadam se da ti je sada jasnije

- - - - - - - - - -

I još nešto ako u voćnjaku ima štitastih vaši količina bakarnog ulja ,kao i plavog ulj a mora biti najmanje duplirana u odnosu na ono što piše u upustvu
 
Poslednja izmena:
Hvala ti vasovac, sad je jasno kao dan :ppozdrav:

Nisam imao problem sa stitastim vasima, ali sam zato imao velikih problema sa plamenjacom, pogotovo kod Cacanske Lepotice. Da li da ubacujem ulje ili da idem samo bakar+ insekticid? I sta je po tebi bolje, da prskam Nordox-om ili Funguran-om? Koji insekticid ti ubacujes?
 
Ja koristim bakar hidroksid+piretroid,ako nema štitastih vaši mislim da je ulje u koštičavom voću bacanje para
 
Neznam tačno sigurno 15-20 dana,pogledaću sutra u knjigi prskanja. jutros dobio poruku od zaštitara da se u naredna 3 dana uradi prskanje
 
Ja znam za kajsiju,prosle godine(2015) sam prskao 1.03 (nije bilo roda) a 2014 sam prskao 10. 02 i rodilo je ekstra. Ali ovo je bas rano,pogotovo sto neko zahladjenje dolazi tek u drugoj polovini februara tako da ne valja.Inace ja cu prskati nordoxom,200grama na 100 litara.Tako sam i prosle godine i nisam imao nekih problema.
 
Sad sam pogledao 2015-20 februar,2014 10 februar,rano jeste ali samo po kalendaru ,po termometru nije.

- - - - - - - - - -

Danas sam na jednoj mladoj nektarini video izlegle lisne vaši,poredjale se sa donje strane grančica pa izgledaju kao kad mravi naprave putić kojim se kreću
 
Na 1000 litara vode ( po preporuci 2%) potrebno 20 litara plavog ulja x 820 dinara = 16400
Na 1000 litara vode bez ulja, Nordox 2kg x 2200din = 4400 + Cipkord 200ml = 800 dinara, Ukupno oko 5200 dinara,
Čak iako se pojača malo doza opet je to oko 6000-6500 ili 10 000 dinara po hektaru manje. Naravno ovo važi ako se radi pre svega, o koštičavom voću, i ako se može bez ulja.
 
Momci jel radite? ja planiram ovih dana plaće me ove visoke temperature.Danas malo gledao još ne kreće ali ako nastavio ovakvo vreme neće dugo čekati.
 
Jos ne ,ali za koji dan cu sigurno.. Samo da se vreme malo stabilizuje ,vetar ovih dana pojacan ,posle kazu malo kise.. Pupoljci nabubreli opasno ,na kajsiji roze.. Ne valja nikako ,ako bude mraza..
 
Nazad
Vrh