Zetor

Zato i pitam, znam da se još pre 30 godina proizvodio Zetor Kristal, a ovo u oglasu izgleda da nije Zetor.
 
Bilo je i zekana svakakvih,zelenih,crvenih,plavih,narandzastih...ima dosta o tome na samom pocetku ove teme tj na prvim stranama,znam da je bilo pisano jako dosta.
 
Koja je cijena kod vas Zetora 5245?ja sam ga imao ali taj traktor je lijen i trom dva komada sam imao isti su fali im jedan klip cini mi se.
Post je spojen: [time]среда, 22. септембар 2010. 16:11:20 CDT[/time]
_________________________________________________
Ma stara krama jednom sam to vidio u Apatinu davnih dana jos kao klinac, zetor benzinac :sta: pitam covijeka sta je to nakalemio benzinca on se zasmija i kaze to mu je dijedov traktor "onda stara krama" CITIRAM: ne sine nego tvornicki je tako.
 
katalzetorii.jpg

katalzetor.jpg
 
Crystal nije Zetor, nasao sam na netu, to je Poljski brend, samo mi nije jasno da li je jos uvek ziva firma. Proizvodili su Kristale i Orione ?! Kristali su bili od 100 do 260 ks
http://www.traktor.pl/index.php?a=page&id=2
Post je spojen: [time]четвртак, 23. септембар 2010. 00:34:08 CDT[/time]
_________________________________________________
 
Neznam baš da je Crystal poljski brend evo povijest Zetora pa isčitajte.

Kompanija za proizvodnju traktora Zetor registrirana je u Brnu, Češka Republika, 1946. godine. Traktori su se proizvodili u dijelu za automobile tvornice Zbrojovka, najvećoj inženjerskoj kompaniji u Čehoslovačkoj. Prvi prototip traktora dovršen je 1945. godine. Brand Zetor nastao je spajanjem riječi Zet, koja je dio Zbrojovka brand-a i riječi or
koja predstavlja zadnja dva slova riječi traktor.
Od 1945. do 1948. proizvode model 25, dizel traktor sa 2-cilindričnim četvero-taktnim motorom. 1948. su predstavljene nove verzije modela, model 25 A i model 25 K.
1947. proizvode model 15, jedno-cilindrični model.
Do 1955. godine kreiraju nekoliko prototipova traktora koji nisu bili serijski proizvođeni (T18, 18, 26, 30).
1955. izlazi Super serija traktora i model Super 35 i Super 50, sa motorom od 4 cilindra i 42,odnosno 50 KS. Model Super P je bio gusjeničar sa motorom od 42 KS i težinom od 4200 kg.
1958. Zetor prvi uvodi sustav unifikacije (standardni dijelovi su se koristili u više različitih modela), koji je unio pravu revoluciju u proizvodnji.
1960. započinje proizvodnja serije Unified Range 1 (UR1), a prvi model je bio 3011 sa 3-cilindričnim motorom s direktnim ubrizgavanjem i 39 KS.
1962. predstavljen je model 4011, sa motorom s 4 cilindra i 53 KS, 1963. model 2011. Ostale verzije ovih modela su 2013, 3013 i 3017.
1966. započinje proizvodnja nove serije sa modelom 5511. Novost je bila nova sigurnosna kabina (verzije sa novom kabinom su označavane sa pr. 5611 umjesto 5511), izgled, prednja osovina, duple kočnice. Modeli serije 5 su 2511, 3511, 4511 i 5511, te specijalne verzije 5545, 5657, 5516 i 3545.
1972. izlazi nova serija UR1 7, veće snage i radnih kapaciteta. Modeli su 4712, 5711 i 6711.
1968. zbog zahtjeva za većom snagom započinje razvoj nove unificirane serije UR2, poznatije kao zetor Crystal. To su jedni od najnaprednijih traktora tog vremena snage od 80 do 160 KS. Modeli te serije su 8011/45, 10011/45, 12011/45 i 16045, a proizvode se do 1989.
Traktori Zetor se svijetom distibuiraju kroz dva kanala: Motokov Grupe i Jahn Deere prodajne mreže. Iako je kompanija Češka, verzije traktora i dijelovi se proizvode u različitim dijelovima svijeta (Burma, India, Irak, Urugvaj).
 
Bio sam par zetora da vidim i na svakom kada ga upališ curi ulje kada odvrneš merač.Ne znam da li je to normalno,tako i na mom 5911 (do sada nisam ni gledao) ali vuče i pali bez problema i to sa akumulatorom od 100Ah
 
Drugo je Zetor Crystal (nekadasnji) i ovaj iz oglasa. Imam negde prospekt ovih traktora pa cu da pogledam sta tacno pise, ali bi trebao da bude poljski brend. Ovakvog sam video (samo sto je bio zelen) na ekonomiji u Gajdobri.
 
Oooo, ima i prednju hidrauliku, rucni rad, pretpostavljam. Lepo odrzavan Zetor, da te jos dugo sluzi!!! :ppozdrav:
 
Miško, ajde molim te poslikaj ovaj sistem što ti diže bale na prikolicu na drugoj odozdo slici, to nešto kao i ovo?
[youtube]zDKL3X-eLio[/youtube]
 
Misko ojacanje na traktor kad se cisti sneg sa ovakvom lopatom spreda mora da ide do pozadi. To je obavezno. inace je veliki rizik kad vozis brzo i zakacis u nesto . Mogao bi da polomis traktor na pola. :ppozdrav:
 
Sve super traktor lijepu uglancan,samo ova ralica nije za njega jer ga suce u stranu bez prednje vuce osim ako samo nesto malo asvaltiranog dvorista necistis.Svaka cast zaista lijepo za vidjeti takvog ja kuma imam na njegovom traktoru se moze covijek brijati kako je cist i uglancan.
Post je spojen: [time]1285267754[/time]
_________________________________________________
Nema sanse da ga polomi,pricam iz iskustva.Samo moze kao jarac da se iskuci i posuce "ruke"prekine serafe a traktor na pola :nono: .Traktor na pola se jedino prekine kad se sa vitlom radi i svezes prednji kraj za bukvu a budala na vitlu radi.
 
mi smo cistili snjeg sa 558 10 god sa lancima uvjek 24 kilometra brda i nije pukao ralica 2.50 od mesa deblljine 15 mm i nije puko,jednom je cilindar puko,zadnjih 9 god je gura t-40 i prosirena je na 2.70,kad se prevrne trebaju bar 3 da je okrenu
 
Nazad
Vrh