Zetor

Vrucu vodu ne koristim. Imam antifriz u sistemu. Palim iskljucivo hladan traktor. Ako ga ne palim vise od mesec dana, onda nadrukam AC pumpu cisto da malo proteram naftu i da je cujem u rezervoaru kako prsti. Tada znam da dizne imaju naftu.
Verovatno cu sada da dolijem evro dizel, i moracu dosta da drukam AC pumpu da bi napravio evro dizel ceo krug u sistemu da bi mesavina dosla do dizni. Ipak postoji velika kolicina gasnog ulja trenutno u dva velika filtera nafte i ostalom sistemu. Zanima me da li ce brze da upali kada se evro dizel pomesa sa gasnim uljem.
 
Dobar ti motor ako je ovako palio na -10. Jos je sporo verglo. Da nisi palio na benzin prosle zime:haha:
 
Verovatno je pitanje bilo za mene. Na tom klipu gde sam palio na -10, tu su bile propale biksne alnasera. Zato je cas zaletao, cas usporavao. Te tri biksne koje sam zamenio, kostale su svega nekih 280 dinara. Poravnao rotor i stator kod strugara, poravnao cetkice i sada je sve u nuli. Na drugom klipu gde sam sutradan palio na -7, vidi se kako mnogo brze vergla. Komsija pored mene mi rece da je imao identican problem, i da je mislio da je u pitanju akumulator, i kupio nov, i kada je krenuo da vergla, ista prica tj stopo. Ova male tri zajebancije od 100 dinara komad tj biksne je nesto namjanje sto sam ulozio u traktor, a da primetim tako veliku razliku.







 
I meni nevergla bas nesto brzo na mrazu,a biksne zamenjene,kad mu budem nekad radio rotor bice brzi,posto motor nije radjen.
 
Da vidimo malo gde je Zeko bio cenovno krajem 1980-ih godina.
Podaci iz knjige "
Historie traktorů Zetor" - Marian Šuman-Hreblay

U pitanju je 1988. godina i cene na domaćem čehoslovačkom tržištu.
Cene su u čehoslovačkim krunama a kurs je bio 1 prema 8 u odnosu na nemačku marku.

5211 - 108 900 Kčs= ~ 13 600 DM
5245 - 134 000 Kčs= ~ 16 750 DM

6211 - 114 600 Kčs= ~ 14 325 DM
6245 - 143 400 Kčs= ~ 17 925 DM

7211 - 116 000 Kčs= ~ 14 500 DM
7245 - 147 700 Kčs= ~ 18 460 DM

S obzirom da u Češkoj nisam video 2 traktora bez kabine (a da nije tačno specifikovano da li se radi o traktorima sa ili bez kabine) pretpostaviću da je reč o ceni traktora sa kabinom i standardnom opremom....Posle uvida u ove cene nije ni čudo što tamo nisam naišao na 6211-6245.Razlika u ceni u odnosu na 7211-7245 je minimalna a za dodatnih par stotina DM bi ste dobili traktor sa 6 konja više....

Inače prosečna plata te 1988. godine u Čehoslovačkoj je iznosila oko 3100 Kčs tj. oko 390 DM.
 
Nemam za "sedmicu" nažalost ali računaj da je maksimalno 2 do 3 000 DM bila razlika u odnosu na 7245...

Za starije modele imam samo još sledeće podatke:

1980:

6911 - 75 270 Kčs (ne znam kurs za tu godinu)
6945 - 100 800 Kčs
 
Ogradio sam se gore da su ovo bile cene u Cehoslovackoj....kod nas jos dolazi i carina itd...
Koliko se secam stric je svog 6211 (doduse "klot" verzija bez kabine, brzog kardana, tegova, aut. kuke, grejaca) 1990 godine platio oko 14 - 14 500DM...
 
Juče sam pustio ulje iz mjenjača, hoću da ga zamijenim no pošto je traktor uzimljen u garaži/silokanalu koji je pod povelikim nagibom, mislim da nije isteklo svo staro ulje. Za puštanje sam koristio najnižu tačku, čep na kućištu pogona prednje vuče. Postoji li nazad, prema diferencijalu ili pumpi još neki čep za puštanje jer bi volio da pustim i dio ulja koji je sigurno ostao tamo? Zavirivao sam i ima nekih čepova oko poklopca pumpe no ne znam za šta koji služi pa nisam dirao.
 
Mozda je najbolje da se skine poklopac jer on ima udubljenja koja nisu spojena sa srafom pa da se ocisti od spena i mulja a istovremeno pregleda pumpa i sigurnosni . To je svega cini mi se osam srafova .
 
Našao sam sinoć taj čep, pustio što je moglo, donio od prijatelja automehaničara onu bocu što srče ulje sa savitljivim cijevima pa zavukao i to unutra, posrkala je još litar-dva, mislim da je vrlo malo ostalo ako je uopšte nešto i ostalo. Počistio sam i filter ulja koji se nalazi ispod sjedišta i nasuo 32 litra novog ulja. Razmišljao sam da skinem i pumpu ali nisam mogao da odvijem par vijaka koji drže automatsku kuku pa sam odustao, zapekli i mislim da bez grijanja nema šanse da se odviju. MIjenjao sam semeringe dole na izlazu pogona prednje vuče pa sam skidao cijeli pogon i puštao ulje. Vidio sam da ne izgleda baš sjajno pa sam odlučio da ga zamijenim, nisu neke pare (60 evra) a staro mi dobro dođe da ga naspem u rotodrljaču pošto sam i nju remontovao, svi novi ležajevi i semerinzi, procijedio sam ga i ostavio da se dobro slegne pa ću prije radova nasuti.
 
možda ti tako izgleda na slici moj gogo, mislio sam da se više kužiš u traktore, ili bolje pogledaj.......zao mi što za tebe nisam napravio snimak.....gume su originalne, na zadnje mislim.....šteta da uvijek pobijaš tuđe tvrdnje bez argumenata......pa me takva mišljenja nezanimaju ili ih zadrži za sebe......mislio sam da ću to izbjeći ako sliku postavim ovdje, a ne tamo, al eto nisam, nažalost......

danas ga probao i voziti, sve radi, ima gornju i donju poteznicu, sat za sate radi, to me najviše zanimalo, dima na auspuhu nema, lijepo radi, očuvan je, samo stoji i nekoristi se......
 
Nazad
Vrh