Zatvaranje zimske brazde

Na laksem zemljistu sa ozbiljnim (teskim) setvospremacem/germinatorom verujem da je dovoljan jedan prohod. Ne posedujem takvu spravu tako da i pored izuzetno lakog zemljista moram da primenjujem 2 prohoda.
 
Bas zbog te sabijenosti mi jedan prohod drazi, 20-30 dana pred setvu tako se jepo slozi da mi prosto griota dirati jos jednom da rovim i isusujem.
Slažem se sa tobom,zato gledam da prvi prohod ili ti zatvaranje brazde prođem što ranije,i da me nije briga koliko idem duboko,zbog zatvaranja razora na sredini,i nervanvina...a drugi prolaz isto gledam da bude što ranije moguće,al to zavisi od godine,i da idem što pliće ...često ako godina dozvoli početkom ili sredinom marta uradim pripremu i inkorporaciju uree,i u aprilu bude savršeno što se tiče vlage...naravno datumi nisu striktni,opet ponavljam svaka godina je za sebe...
Uglavnom ne volim da idem spremačem tik pred setvu...to sam uradio samo 20te jer sam bio u blesavom karantinu mesec i kusur dana,i tad mi je nicanje bilo najgore u životu...
 
@Shale
Ja sa takvom lakom drljacom nema sanse da zatvorim tragove tockova u jednom prohodu.....isti traktor i gume,novi klinovi na drljaci,i jos sam stavio nekoliko dugackih iza svakog tocka ...Jedino nemam rotore,valjda oni pomognu ?.
 
Islo dosta dobro...
IMG-20230222-162405.jpg


IMG-20230222-162352.jpg
 
Slažem se sa tobom,zato gledam da prvi prohod ili ti zatvaranje brazde prođem što ranije,i da me nije briga koliko idem duboko,zbog zatvaranja razora na sredini,i nervanvina...a drugi prolaz isto gledam da bude što ranije moguće,al to zavisi od godine,i da idem što pliće ...često ako godina dozvoli početkom ili sredinom marta uradim pripremu i inkorporaciju uree,i u aprilu bude savršeno što se tiče vlage...naravno datumi nisu striktni,opet ponavljam svaka godina je za sebe...
Uglavnom ne volim da idem spremačem tik pred setvu...to sam uradio samo 20te jer sam bio u blesavom karantinu mesec i kusur dana,i tad mi je nicanje bilo najgore u životu...
Znaci nije rano da se baci UREA sredinom marta ako je setva recimo sredinom aprila? Koliko ides predsetveno i da li kasnije dodajes nesto azota? Ja idem kasnije pripremu bas zbog djubriva, nesto mi rano deluje mesec dana pre setve plasim se da ne bude kisovito pa da ode mnogo dole a posle kako vreme prolazi i biljka raste azot sve dublje.. Svakako gledam nesto da menjam jer imam jako slabe prinose kukuruza i kad je dobra godina pa je svaka diskusija korisna :D
 
Kolega je danas bacio ureu i presao drljacom ( zimus zatvorena brazda ) i misli da je do setve repe to gotovo.
Sutra rade za sunoko isto. Baca se urea po oranju, drljanje pa pred setvu jos jedno drljanje.
Repa ce vrv biti posejana sredinom marta ali meni nekako jako rano za ureu
 
kad vidim kod vas kako lepo to izgleda dodje mi da krenem i ja ali necu jos uvek,od 10.marta vec krecemo ako ne bude nekog snega baba marta zna da ga zagudi

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
@Darko Dren nemam pare za naftu da ga napunim,sve djubre odnelo salim se,nisam nikad ovako rano radio zatvaranje a vidim da je idealno

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
@milan11 neko je ovde pisao prosle ili pre 2 god, da neka zadruga iz njegovog kraja svake godine mesec i vise dana pre setve baci djubrivo i da nikada nije bilo problema
 
Znaci nije rano da se baci UREA sredinom marta ako je setva recimo sredinom aprila? Koliko ides predsetveno i da li kasnije dodajes nesto azota? Ja idem kasnije pripremu bas zbog djubriva, nesto mi rano deluje mesec dana pre setve plasim se da ne bude kisovito pa da ode mnogo dole a posle kako vreme prolazi i biljka raste azot sve dublje.. Svakako gledam nesto da menjam jer imam jako slabe prinose kukuruza i kad je dobra godina pa je svaka diskusija korisna :D
Azot se ispira, cinjenica... ali je isto tako cinjenica da je za spustanje azota 1 m u dubinu potrebno 500 litara/m2. Tako da opusteno ;)
 
@Shale
Ja sa takvom lakom drljacom nema sanse da zatvorim tragove tockova u jednom prohodu.....isti traktor i gume,novi klinovi na drljaci,i jos sam stavio nekoliko dugackih iza svakog tocka ...Jedino nemam rotore,valjda oni pomognu ?.
Па незнам шта би рекао, и код нас оће да остане ту и тамо ал ништа страшно.
Свакако иде спремач предсетвено па немарим много.
 
Nazad
Vrh