Zatvaranje zimske brazde

I ja danas počeo, ako ne bude padavina do kraja nedelje ću sve uraditi, neke njive će biti za dan-dva taman da se rade.
7cc7a44cab819c1ff26f176a01635857.jpg


Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Jel ima nešto loše ako se odradi samo jednom. Baciš ureu, jedan prohod drljacom negde oko 20. Marta i kasnije setva?
Danas sam uslužno uradio 20ha za repu i definitivno nista vise ne treba da se dira
 
Ja sam mislio da ima dok sticajem okolnosti prošle g je sejano u jednom urađeno.Ako je kadra sejalica mnogo bitnije je sačuvati vlagu i što manje dirati zemlju,bar ovde kod nas gde duva i kad treba i kad ne treba.
 
Ja sam probao tako prosle godine za kukuruz i suncokret, u kukuruzu radjeno prskanje na crno, redovno prskanje i korekcija i opet je bilo previse korova.. Suncokret je bio ok, samo mestimicno je bilo neke trave.
 
Primetio sam na njivi od 800m duzine dok se vratim zadnji prohod vec suv po površini!
Uvece oko 18h kada je sunce zašlo je cela njiva ostala vlazna po porvsini
 
@Gogi023 Ja tako radim uvek, samo 1 mesec kasnije. Uvek ima lepo vlage za nicanje, dok zadnje 2 godine ko je dirao zemlju ranije, pogotovo više puta napravio dosta suve zemlje....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Može iz jednog prohoda ako je oranje idealno ravno bez razora i ostalog u suprotnom to nije to, bude neravno i gadno.
 
Sve to na jesen u žetvi bude isto, samo perfekcionisti prave pistu od njive a mi ostali kako jednom pa kako bude.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sve to na jesen u žetvi bude isto, samo perfekcionisti prave pistu od njive a mi ostali kako jednom pa kako bude.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Zato jednom prodjeno u zetvi bude kao rodeo...pogotovo u soji je muka kada treba pokositi sto nize.bar kod nas je tako na nasoj zemlji.
 
Ne radi se drugi put samo zbog dodatnog usitnjavanja i ravnanja zemlje, već i zbog dodatnog sabijanja zemlje. Ne valja baš kad je jako mekano. Ja sam ranije prvo zatvarao brazdu drljačom, pa potom još i priprema iz dva puta setvospremačom. Kako su nastupile godine sa hroničnim nedostatkom vlage drljaču sam izbacio ali dva prohoda setvospremačem ostaju iako često bude lepša površina nakon prvog prohoda nego kad prođem i drugi put.
 
Ja ću čekati neko lepo vreme u martu. Vaša oranja su takva da su vam brazde već sitnije nego kod mene. Jeste izmrzlo u površinskom sloju lepo ali dole nikao. Zbog toga moram da čekam zadnji momenat i da se prosuši što više kako bih mogao da pređem spremačem u prvom prohodu. Posle ću dan-dva pre sejanja preći još jednom spremačem i to bi trebalo da bude sasvim dovoljno. Ovih dana da sam išao spremačem samo bih malo poravnao odozgo i usitnio taj sloj koji je izmrzao. Ovo dole ispod tog sloja ne bi ništa uradio jer je jako vlažno (glib) tako da same brazde ne bih usitnio. pre dve godine sam tako žurio i uradio po ovakvom i onda u sejanju bio problem. Nejednako nicanje bilo. A prošle godine kada sam čekao da se prosuši i prešao onda je bilo lepo usitnjeno i naravno nicanje skoro pa savršeno (pošto ništa nije savršeno).
 
Pa površinski sloj i treba da izmrzne.

Kako misliš dole da izmrzne?

Kod nas u opštini se sve parcele rade fantazija, bilo da je u ravnici ili bregu.
Idealni uslovi za zatvaranje.
 
Nazad
Vrh