Zatvaranje zimske brazde

Najgore od svega je što je Dragan dobar deo u pravu...Malo ga buni razlika između spremača sa ravnim oprugama koji ne valja a germinator sa istim oprugama valja... :haha: :haha: :haha: Drljača je malo manji Sebastijan od tanjirače...
 
Kad treci covek prodje sa istom masinom pored kuce ondaK krecem. Ovo sam procitao ovde na forumu, uopste nije smesno i zapravo se moze primeniti na sve operacije
 
У недостатку и спремача и дрљаче, радим са комбинатором....ал тек тамо у марту месецу...када добро засуши, иначе иза точкова трактора остаје армирани бетон....Где журите са затварањем, ко да ће сутра смак света...Радим када буде наша задруга радила, а то је март месец ако време дозволи наравно....
Pa ako nema kise, kao sto kazu, do pocetka marta sta je tu lose da se prodje prvi put i poravna oranje?
 
Nije svaka zemlja ista. Ja generalno već neku godinu unazad imam problem sa vlagom u proleće zbog setvospremača a neidem dublje od 5-6 cm. Zato smo uzeli drljaču pa da vidimo kako će biti sa njom...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Kod nas geenralno niko ne radi zatvaranje.Prošle g sam došao u problem s obzirom na površinu i na neke obaveze koje sam imao kada sam radio 2 prohod bilo je prekasno tj presuvo,vetar je utradio svoje,sve tako posejano je čekalo kišu.Sad sam rešio da iskoristim priliku i da prvi prohod tj zatvaranje uradim spremačom ,spremio sam ga pre neki dan samo da se vlaga bude optimalna ulazim .Problem je izabrati adekvatno oruđe.
 
Pa ako nema kise, kao sto kazu, do pocetka marta sta je tu lose da se prodje prvi put i poravna oranje?
Zato sto sada nije trenutak da se radi...od gore prividno suvo, a dole na vecoj dubini prevelika vlaga. Kada traktor od 6+tona predje on sabije toliko zemlju da je neces ni sa cim ispraviti od ovih orudja koje koristimo u prolece, a setvospremac sve to lepo zatrpa ili drljaca, pamuslus ala sam dobar posao odradio..j na kraju ako rokne neka ozbiljnija kisa i martu kao da nisi radio spremanje...da imaces ravnu njivu, ali zbijenost zemlje ce biti ista kao i pre zatvaranja... Oranja koja su gotovo idelno ravna, sta tu ima da se zatvara brazda koji moj ovako rano..zatvaranje se vrsi kod losih oranja...
 
НПВ људи, то је битно колики је НПВ....нека ови инжењери објасне скраћеницу ако не знате шта значи...бај д веј, Колаковић је овима из НС на пољ фак то предавао, сажети тек толико колико им је то потребно да знају...
 
E do Sebastijana sto bi rek’o Radoslav... Em zadruga u stecaju, em sad NPV, ostaje samo da zovem Milana Tarota da ga pitam kad startovati... Sve je otislo u Honduras ljudi moji...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
У недостатку и спремача и дрљаче, радим са комбинатором....ал тек тамо у марту месецу...када добро засуши, иначе иза точкова трактора остаје армирани бетон....Где журите са затварањем, ко да ће сутра смак света...Радим када буде наша задруга радила, а то је март месец ако време дозволи наравно....
---------------------------------------------------------------------------------------
 
Nije svaka zemlja ista. Ja generalno već neku godinu unazad imam problem sa vlagom u proleće zbog setvospremača a neidem dublje od 5-6 cm. Zato smo uzeli drljaču pa da vidimo kako će biti sa njom...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
Ja slusam vec godinama kako zemlju treba pospremiti a isto i kako su spremali samo do dubine setve a svi znamo da setvospremacem je to u praksi nemoguce, pa makar ga nastelovao kako.
Sam traktor u finom zimskom oranju tone do 10 cm tako da u slucaju spremanja na dubini od 5-6 cm svaki trag tockova video bi se od kraja do kraja njive.
Tesko ce se i drljacom pospremiti na tako plitkoj dubini jer sami klinovi su 20-25 dugacki. Drljaca cini gornji sloj zemlje jako finijim i na oko sa kraja njive izgleda fantasticno, medjutim ne ravna zemlju kao setvospremac. Bar takav utisak je ostavljen kod mene. Prosle godine prvi put smo radili sa poluteskom drljacom Agrofoura od 6 m tezine oko 1500 kg. i nisam bas bio odusevljen ucinkom. Mozda i zbog toga sto zimsko oranje iz 2019 je bilo na suvo sa ogromnim grudvama. Videcemo ovog proleca kako ce biti na prilicno ravnom i oranju.
 
Nazad
Vrh