Zastita vocnjaka od mraza

Dali neko zna gde se moze kupiti taj NPA-Natural Plant Antifreeze-Prirodni Biljni antifriz tj CROPAID u Subotickom okrugu ili di se moze naruciti?
 
Dobro ako niko nezna ima li u subotickom okrugu, da li neko zna gde ima pa da mi da kontakt ili tako nesto gde se moze nabaviti Cropaid.
hvala unapred :)
 
A šta mislite o ovim ventilatorima što navodno mješaju vazduh?
Koliko bi trebalo tih i kakvih ventilatora na hektar?
Ja se trudim da nađem nešto da se pripremim prije proljeća, mada čini mi se teško. Vodu nemam, tako da orošavanje nije moguće.
Da li bi "pomoglo" da se naprave neki ventilatori malo veći na traktorski pogon i recimo sa njima vozati kroz voćnjak i mješati vazduh? Ovo je samo ideja čisto da vidim vaše mišljenje, recimo napraviti neki uređaj da se kači na kardan traktora.
 
A šta mislite o ovim ventilatorima što navodno mješaju vazduh?
Koliko bi trebalo tih i kakvih ventilatora na hektar?
Ja se trudim da nađem nešto da se pripremim prije proljeća, mada čini mi se teško. Vodu nemam, tako da orošavanje nije moguće.
Da li bi "pomoglo" da se naprave neki ventilatori malo veći na traktorski pogon i recimo sa njima vozati kroz voćnjak i mješati vazduh? Ovo je samo ideja čisto da vidim vaše mišljenje, recimo napraviti neki uređaj da se kači na kardan traktora.
Prvo i osnovno pitanje koje sorte voca hoces da zastitis od mrazai u kojoj fazi
 
Da li neko zna gde se može povoljno kupiti AGRIL (AGROTEKSTIL) - zaštita od mraza.
Da li neko možda prodaje polovan AGRIL u dobrom stanju (za 12-15 ari).
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja imam JAGODE.
Zna li neko gde se može povoljno kupiti AGRIL (agrotekstil) - za zaštitu od prolećnog mraza.
Ili ako neko prodaje polovan, dobro očuvan Agril za površinu od 12-15 ari.
Unapred hvala
 
Пошто су отприлке агрили против мраза по метру квадратном? Нека цена угрубо..
 
12 dinara. Tako bar piše u temi o agrilu, link sam ostavio u postu pre tvog :)
 
Poslednja izmena od urednika:
I mene to interesuje,gledam reklame po novinama za te antifrize ali niko na forumu jos nije napisao da je koristio.Mislim da je cena oko 100 eura za hektar.
 
Poslednja izmena:
Vidi, to je solidna cena, i sasvim prihvatljiva za okolnosti koje su na terenu.
 
И мене занима помажу ли Кропејд и слични производи. Не бих волио да купим, а да не користе.

- - - - - - - - - -

Ја се лично плашим априлских мразева. Ове мартовске ће кајсије издржати јер је цвијет доста отпорнији од плодића. Прошле године су мраз од 1. априла уредно издржале, али не и од 10. априла.
 
Valjda ce neko odgovoriti ko je koristio , pa da znamo vredi li ili ne vredi.Imali su za taj Cropaid ogledno polje u Kuli i po njima od tri mraza od -3 u trecoj dekadi marta steta je bila samo 5%.Ali kazem to je po proizvodjacu antifriza a nas zanima iskustvo vocara,zar ne?!
 
Ja nemam, i to me jako zanima, da li su efekti stvarno takvi kaki kažu da jesu.
Negde iskopah da se neki preparat mora aplicirati preko lista, te da ga biljka usvaja i na taj način podstiče proizvodnju prirodnih antifriza, samo u znatno većim količinama.
A opet, pre nekog vremena sa jednom zaštitarom sam pričao, i on mi je rekao da se dejstvo antifriza zapravo svodi na fizičku aktivnost bakterija koje se nalaze u tom sredstvu (naravno posle prskanja i na biljkama). Znači, one svojom fizičkom aktivnošću stvaraju određenu količinu toplotne energije koja se oslobađa u prostor i time se podiže temperatura koja pada u minus.
Ne znam sad šta je sve tačno od ovog.
 
Прошла година је била мјеродавна. Ако су воћке уз Кропејд издржале 10. априла -5 степени онда он ваља за кориштење. Ја сам негдје читао да добро на Кропејд одговара бресква редхевен. Али, та иста бресква је код мене издржала све мразеве без Кропејда, док кајсије није било ни једне.
 
Narode, kajsija samo što nije, a mrazevi prete, pogotovo oko polovine marta. Treba pokušati sve da izbegnemo poražavajući rezultat iz prošle godine. Ima li iko dobro iskustvo sa biljnim antifreez preparatima? Sad ih već ima dosta na tržištu, ali nema pravih komentara na tu temu. Potreban dobar savet pa da nabavljamo preparat i ,pre najavljenog maza, par dana ranije oprskamo. Neka pišu ljudi koji su probali i bili zadovoljni rezultatima, što pre to bolje.
 
Pa kajsiju je mraz uhvatio u cvetu, logično da ništa neće ostati posle tako nečeg!
 
Neke vrste biljnih antifriza se koriste u toku jeseni,biljke usvoje neka,,antitela",postanu otpornija na kasne prolecne mrazeve tako da smo za neke stvari zakasnili,jedino ne znam za taj Cropejd sta da radim.A i ovi meteorolozi,ne mogu nista da pogode.Cas govore bice ovako,cas onako.Pratim stalno vremensku prognozu Accu weather i pre neki dan prognoziraju oko 15-og marta -5.Danas gledam ponovo,prognoziraju za taj period +5.Da poludis.

- - - - - - - - - -

Jutros -5. koliko je opasno u ovom periodu?
Nije problem sve do otvaranja(belih balona).Evo nesto iz nove knjige o Kajsiji prof.Milatovica:

cvetni pupoljci -6,2(steta 10%) -10,5(steta50%) -13,8(steta 90%)
beli pupoljci -4,9 -7,4 -10,3
pocetak cvetanja -4,3 -6,7 -10,1
puno cvetanje -2,9 -4,5 -6,4
Plodici u ovojnici -2,6 -3,6 -4,7
zeleni plodici -2,3 -2,8 -3,8
Naravno ,sve ovo treba uzeti sa rezervom.Dobar rod bi bio kada bi izmrzlo do 50% cvetnih pupoljaka.
 
ajde da se skrati prica oko smrzavanja

Cropaid, Thioferr itd je preprat na bazi thiobacilus spp (ferooxidans, thioparus i thiooxidans) gvozdjevite i sumporne bakterije.
Funkcija tih mikroorganizma je da u samoj biljci dovedu do ubrazavanja metabolickih ciklusa, konvertuju nesto u nesto drugo i oslobadjaju neku energiju tokom tih procesa.
Biljka to nesto usvaja brze i bolje i dolazi do vece EC (koncentracije, zaslanjenosti) biljnih sokova.
Pravi primer bi bio kad putari bace so, ona se rastopi i poveca EC vrednost vode koje se zbog toga teze zamrzava.

Prepuruka za koriscenje je da se preventivno radi min.2 x, a pozeljno je 3x na 7-10 dana pre ocekivanog šoka (mraz je šok, stres)
Svi mikroorganizmi imaju neki svoj ciklus, kod ovih vrstaje 15 dana, zato se tretira u manjim razmacima da se preklope ciklusi

Efekat preparata je diskutabilan u smislu da ne postoji odredjen minus ili plus na kom deluje.
Ukupno stanje biljke je bitno, kondicija, ishrana u prethodnoj godini, rayna ostećenja tokom zime itd, milion faktora.
Uz primenu bilo kog "antifriza", može da se dobije dobar efekat ako se primeni na prvi način, ne postoji carobni stapic

Prihrana tokom prosle godine nakon "branja" (kalendarski, jer ga uglavnom nije bilo), tokom druge polovine godine je jako bitna da biljka naprvi depozite
hrane i hormona koji ce joj tokom zime pomoci da bolje prebrodi zimsko mirovanje i pocetak vegetacije.

To znaci bar 2-3 prskanja nakom branja do opadanja lista, primena regulatora pre opadanja lista, prskanje pre cvetanja vise puta sa mikroelementima (na osnovu anlize lista od jesenas, koju naravno niko nije radio). Ciljani zavrsetak i pocetak vegetacije, krecenje i jos neka prskanja koja mogu da pomere cvetanje za neki dan kasnije.

Sve u svemu kako je krenula godina, ko ima bakterije neka prska 3x, u drugo prskanje neka doda 1 kg nekog kompleksa mikroelemenata, a u trece 5 kg kalijum nitrata ( i ono neka bude 24 sata pre mraza)

Eko friz je djubrivo koje ce isto tako da pomogne ako su ispostovani prethodni uslovi.

Treca varijnta, za zicerase i one koji ne planiraju nego se nadaju je prskanje na 7 dana pre mraza sa mikroelementima i na dan uoči mraza sa nečim sto ne postoji u srbiji (NAA+GA3)+KNO3, pa ponovite jutro posle mraza nesto drugo (cim svane, nije bitna temperatura, početi pre nego se otopi led) ali to je vadjenje, ako sta ostane OK, mirnija mi je savest

Mogu da pomognu i odredjene formulacija aminokiselina ili kombinacije AA + đubriva

ITD.....


Jedina prava zaštita je sadnja na terenima koji su pogodni za kajsiju, ostalo je sve sranje i nadanje

Okvasivači ne pomažu nista jer treba velika količina vode.
Vožnja praznim atomizerom po voćnjaku je glupost, mala kolicina vazduha
Vožnja punim atomizerom po voćnjaku je glupost, mala kolicina vode

Upotreba velikih ventilatora ima smisla ako iznajmite helikopter na par sati, ostalo je moguce jedino teoretski i preskupo je
Upotreba plinskih topova je moguca ali u teoriji, u praksi na svakih 8 min. morate da budete na istom mestu (tako sam cuo, nisam nikad video kako radi), za zamenu boca vam treba ekipa formule 1 koja menja tockove da bi se sve stiglo.

Upotreba velikih rasprskivaca ima smisla ako imate dovoljno vode i znate kao se radi

Sve u svemu, ko god ima kajsije u regionima koji nisu prikladni za tu vrstu, velike su sanse da i ove godine na_ebe:off_topic:
 
aremane jesli li možda koristio ovaj antifriz ili možda znaš nekoga iz ličnog iskustva da ga je koristio. Zanimaju me lična iskustva.

Комадара Red Haven je izuzetno otporan na zimu, ja imam još 10 sorti pokraj njega, jedino je on prošle godine ajde da kažemo malo podbacio nekih 10-15%, dok su sve ostale sorte izmrzle od 80-100%.
 
Nazad
Vrh