Zamena gumenih valjaka

Znam @Matic ali ne prave samo pioniri taj problem,prave ga i domace sorte. Doduse mnogo manje! Vezi konja di gazda kaze pa makar i crko.
 
ja dok sam imao zmaja imao sam isti problem , nisam uspio da ga riješim mada su mi na pamet padale razne ideje
recimo najradikalnija je da umjesto ovih metalnih krajeva valjaka postavim zupčanike koji su na drugoj strani valjak , ustvari još jedan komplet zupčanika koji nebi imao kajle na svima nego samo na jednoj osovini , onda bi gutao ovo smeće sa kraja valjka

ili da se navari nešto nalik na nož u silo kombajna , tako da on može da odsiječe to smeće pa neka gornji dio ide u bunker , nije problem , samo da ne ostaje tu i pravi problem
 
ljudi ja nisam nikad imao problem sa tim ali kad montiram valjke dobro priljubim jedne uz druge da bi lakkse izvlacili kad uhvate lisce
 
Maticu, sejem samo Pioneer hibride zadnje 3-4 godine i iskljucivo ih berem svojim beracem. Nije tacno da su losi za branje, cak bih rekao suprotno. Naravno postoje razlike od hibrida do hibrida, apsolutni sampion je zasad Kermes.
Kad kazem Kermes mislim na najlosije branje.
 
Poslednja izmena:
@ Cukaneca

Dali se Pioneer hibridi vise krune pri branju?
Koliko znam oni su predvidjeni za zetvu.
Par godina posmatram u mom kraju Pioneer, dosta je suvlji nego kukuruzi ostalih semenarskih kuca.
 
kod mene nije da ostane 3,4 klipa nego toliko se nagomila tu na kraju da zagusi skroz.berem ja sve zivo ne gledam koja je sorta.svake godine oberem 100-120 jutara.ali ovo prosle godine bas me zajeb....o jel moze neko da uslika kraj valjaka kao sto sam ja uslikao ali sa onim limom da vidim kako stoji.ja sam cak probavao prosle godine i da navarim parce lima i naostrio opet se to desavalo.znaci vise nisam pametan.
 
Cukaneca ne znam koji Pioneer hibrid je kod koga posejan ali da dave,dave i to pošteno.Čim on njega ne oljušti na otkidačkim valjcima odmah znam da će da pravi probleme.
 
*montoya* tu mora da postoji neko resenje,ali ja sam vec toliko razmisljao o svemu i svacemu da vise nisam pametan.zato bi voleo da neko slika krajeve valjka recimo na Z223,224 pa da vidim kako kod njih stoji taj lim i koliko razmaka ima izmedju ta dva metala na krajevima valjaka.
 
Od Pionira sam dosad sejao Colombu, B08, P12, P88, NO1, D11, D12, Florenciju, i svi do jednog se beru veoma lako. To je moje iskustvo sa Pionirima i Gitaric berac jednoredni sa 8 valjaka /za one koji ne znaju/. Naravno, kao sto rece Kis, kod ovih hibrida je veoma bitno vreme branja jer se u suprotnom vrlo mnogo okrune. Primer Colombu berem otprilike odmah cim zavrsim siliranje.
 
Da svi kukuruzi imaju stabljiku kao pioneer...kod mene,na k2,je zakon branje pioneer,nisko stablo,lako se bere...milina!
 
jel ima neko slike prese za zamenu gumenih valjaka.Ja bih hteo da nesto napravim a i poceo sam pa da vidim kako izgledaju neke sto vec rade.
evo slika od moje prese , digitalizovana kompjeterizovana poslednja riječ tehnike , cijeli proces se odvija samostalno samo je potrebno unijeti odgovarajući softver(cijev) :haha: :haha: :haha:

image123zw.jpg


image124u.jpg
 
e da znaš da sam jedan skratio za 10mm , drugi nije i treći nije trebalo
neznam kuda ode ona dužina koju sam mjerio prije :haha:
 
Nazad
Vrh