Za motoriste, Koji motocikl vozite?

Ma motocikl je 1977 god. izuzetno je ocuvan ali je stajao preko 10 god. bio auspuh potpuno zastopao sredio sam ga uz pomoc nekog nazovi majstora ali mi je dok je trazio kvar pomerao paljenje i onu diznu za smjesu zrak i benzin...i d skratim pricu motor ekstra vuce ali nemogu da mu podesim ler gas radi na vecim obrtajima zatim dok je vruc ne pali tj. upali on kad ga ugasim i odma krenem da palim ali ako stoji minut dva onda nema sanse dok se malo ne ohladi.Narucio sam novu svecicu premda neverujem da se to desava zbog svecice
 
Digni iglu za stupanj ili dva-to je igla u klipu koji otvara zrak u fergazeru.Verovatno je smješa presiromašna-premalo dobiva benzina.Ostalo je sve u redu-palenje,semeringi ?
 
Da ali u manualu pise da ta igla bude u srednjem polozaju i tu sam je i postavio,videcu kad zamenim svecicu sta se desava pa se javljam
 
Ta dizna za smesu se steluje tako, sto se zategne do kraja, onda otpusti za jedan krug. E onda sledi fino podesavanje, motor mora da bude zagrejan, krenes sa laganim odvrtanjem dizne, osetices ti a i motor kad pocnu da mu se penju obrtaji, tu ostavljas diznu vise je ne diras, kasnije ces da vidis koje ti je boje svecica ako je tamna onda podizes iglicu na siberu za jedan stepen, tj da iglica udje dublje u diznu goriva, ako je svecica svetlija onda obratno. Idealna bija ti je neka tamno braon otprilike. Sve ovo vazi pod uslovom da ti paljenje nije rastelovano.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Iglicu koju pominjes sam posavio u srednji polozaj (to pise u manualu) a citao sam i na MZ forumu.Takodje primetio sam da je svecica svetlo smedje boje.
Takodje me zanima kako se obogacuje -osiromasuje smjesa,sta se postize zavrtanjem a sta odvrtanjem srafa za smjesu i cini mi se da je po motor bolje ako sam pogresio i obogatio smjesu nego obratno,zasad mi to stelovanje smjese najteze pada
 
Siromasna ti je smesa, ako je takva boja svecice, zavrtanjem osiromasujes a odvrtanjem obogacujes smesu.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Jelda da se usled siromasne smese motor i vise greje.
Danas mi je jedan poznavalac MZ motora predlozio da podesim predpaljene i da to nema sanse koliko god citao razne manuale da sam odradim jer se tu radi o podesavanju u desetu milimetra i za to mi treba nekakav komparater sa nastavkom i probna lampica...da li se neko ovde mozda razume u to i pomogne mi.Ovaj strucnjak za MZ mi takodje pise da su njemu donosili skinuti motor od MZ-a da im on podesi paljenje.Ja sam inace podaleko od njega a ovde kom god majstoru pomenem takvo podesavanje sa tim komparaterom svak se smeje i kaze ma moze se to i bez toga podesiti i da kod mene motor je ok jer dobro vuce dobro pali kazu to je ok.Kako ce bit ok kad mi obrtaji na leru nikako nemogu ispod 2500 a i to nije stabilno nego sam dodaje gas pomalo.Motor uistinu vuce takoreci kida ali me brine da ne zeznem motor prvo sa ovom siromasnom smesom a posle i sa krivim predpaljenjem jer sam na forumu citao i da ovo lose podeseno predpaljenje unisti motor.Citao sam i da ljudi umesto ovog komparatera napravi im majstor na strugu nesto sto navare na svecicu takvih dimenzija da kad zavrnu na cilindar dobiju tu meru koju bih ganjali sa tim komparaterom ali meni sve to kao laiku mnogo komplikovano i nerazumnjivo.Najgore od svega sto je to objasnjenje na tom forumu bilo predstavljeno alo pre skoro 10 godina i sad kad i ja zelim da skinem taj manual ne radi link vise.
Koja boja svecice treba biti ako je smesa dobro potrefljena?
 
Sve ste lepo napisali. 2,7-3,2 mm bi trebalo da bude predpaljenje, ako me secanje dobro sluzi, ali me nemoj drzati za rec.
Pa... svecica... "Őzbarna" - kazu po nasem. Braon kao jelen - sta god to znacilo :osmeh:.
 
Jeste dobro te secanje sluzi sad sam gledao u manualu i pise da treba predpaljenje biti 3 mm e sad je problem ko da mi to nasteluje,lutam po internetu trazeci mozda neko detaljnije upustvo o tom podesavanju.
 
Niije to ni fuzija ni fisija. Platine znas sta su, gledaj da ne varnice i moraju otvoriti u trenutku kada je klip 3mm od GMT. To je najbolje podesiti ispitivačem . Kada podešavaš ugao pomoću zazora prvo pomeeiš paljenje skroz u levo i onda podešavaš. Radilica mora biti u centru da ne baca u stranu, dosta naucnika kad skida magnet voli da ga lupka cekicem da popusti.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Jelda da se usled siromasne smese motor i vise greje.
Danas mi je jedan poznavalac MZ motora predlozio da podesim predpaljene i da to nema sanse koliko god citao razne manuale da sam odradim jer se tu radi o podesavanju u desetu milimetra i za to mi treba nekakav komparater sa nastavkom i probna lampica...da li se neko ovde mozda razume u to i pomogne mi.Ovaj strucnjak za MZ mi takodje pise da su njemu donosili skinuti motor od MZ-a da im on podesi paljenje.Ja sam inace podaleko od njega a ovde kom god majstoru pomenem takvo podesavanje sa tim komparaterom svak se smeje i kaze ma moze se to i bez toga podesiti i da kod mene motor je ok jer dobro vuce dobro pali kazu to je ok.Kako ce bit ok kad mi obrtaji na leru nikako nemogu ispod 2500 a i to nije stabilno nego sam dodaje gas pomalo.Motor uistinu vuce takoreci kida ali me brine da ne zeznem motor prvo sa ovom siromasnom smesom a posle i sa krivim predpaljenjem jer sam na forumu citao i da ovo lose podeseno predpaljenje unisti motor.Citao sam i da ljudi umesto ovog komparatera napravi im majstor na strugu nesto sto navare na svecicu takvih dimenzija da kad zavrnu na cilindar dobiju tu meru koju bih ganjali sa tim komparaterom ali meni sve to kao laiku mnogo komplikovano i nerazumnjivo.Najgore od svega sto je to objasnjenje na tom forumu bilo predstavljeno alo pre skoro 10 godina i sad kad i ja zelim da skinem taj manual ne radi link vise.
Koja boja svecice treba biti ako je smesa dobro potrefljena?
Pogledaj sajlu za gas da nije napeta i onaj sraf za ler gas olabavi, da spustis obrtaje.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Drugari imam i ja neki problem sa mojom masinom. U pitanju je SUZUKI RF 400R. Desilo se to da nece da upali, a ostavljen je ispravan. Mada tad kad sam ga poslednji put vozio imao mi je u pocetku malo cudan rad i kao nepravilan. Na ler isto nije hteo dugo da radi vec se posle nekog kraceg vremena gasio. I kao sto rekoh nece da upali i skinem ja svecice one sve oblivene benzinom. Ocistim i osmirglam malo i vratim i opet nece. Posle ustanovim da dve svecice uopste ne rade. Skinem ih sa motora i probam na trimer i opet nece tako da je do njih sigurno. Danas kupim nove i zamenim i upali on odma na dodir, ali poce kao da izbaca malo dim na dodavanje gasa i kad sam pustio gas ugasi se. Upalim opet i opet nije to to i ugasim ga i vise ne da upali. Sad ne znam sta mi je ciniti i gde da trazim problem? Jer struju ima, gorivo ima, svecice dobre.
 
Pogledaj sajlu za gas da nije napeta i onaj sraf za ler gas olabavi, da spustis obrtaje.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока

Ma jesam tu sajlu olabavio i onaj sraf takodje ali on se gasi cim spustim obrtaje ispod 2000 znaci nemoze da radi ravnomjerno i mirno bar na 1500,moram pokusat paljenje nastelovat ali nemam taj komparator a nisam bas nesto strucan da pravim nesto tipa svaecice na koju ljudi zavare neki tanji sraf obiljeze mm i s time se nekako snadju i bez tog komparatora
 
Ja uspeo da upalim moju Suzuku. Sad pali, radi i na ler, prima gas. Medjutim, na dodavanje gasa malo zadimi, a i u voznji se povremeno oseti kao da zasteka. Izgleda da neki karburator ima prebogatu smesu.
 
Proverite filtere vazduha. To moze biti uzrok i velikog "lera", i prebogate smese... Imao sam isti problem (prevelik ler gas) na slicnom motoru. Kod suzukija je "malo" komplikovanjija situacija... ali no... 5 min. je ta rabota...
 
Proverio sam filter kad sam vec sve razbucao i cist je kao suza. Posto sam sve isproveravao ostalo mi je jedino to za prebogatu smesu i to ne na svim karburatorima vec samo neki od 4.
 
Proverio sam filter kad sam vec sve razbucao i cist je kao suza. Posto sam sve isproveravao ostalo mi je jedino to za prebogatu smesu i to ne na svim karburatorima vec samo neki od 4.
Tebi treba hitno ciscenje,stelovanje i vakumiranje, karbova.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Imas Maksu onde iza Dunav tehnicki zivi, odlican majstor, meni radio na transalpa.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh