Vremenske prilike u 2023-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bunar kod Jagodine 112,2mm.

@NEBO67
Pre svega, tromost atmosfere. Severnije i zapadnije je zaseo zimski anticiklon i onda je vlaga ostala zarobljena da kruži tu oko istočnog Sredozemlja, Jadrana i Crnog Mora.
Baš sam čekao da neko objavi količinu, predpostavio sam da je 100+litara palo u Bunaru i Šantarovcu, katastrofa je ovamo.

time emoticons


time emoticons

time emoticons
 
To je kad su reke ne branjene,kod nas moze pasti nekoliko puta vise kise nego kod vas,jeste sve bi plivalo u ataru,ali reke ne mogu izliti kad imaju nasipe visoke...
 
Ne znam bas koliko bi bilo isplativo da se na svakom potoku i recici koja preko leta nije sira od 2-3m i dublja od pola m gradi nasip. Ovo sve sto je poplavilo u zadnje vreme po centralnoj i zapadnoj Srbiji su potoci i te male recice koje cesto preko leta i presuse. Na Moravi ima nasipa i od nje ne preti opasnost bar za sad. I ako manje reke Lugomir i Ravanica npr imaju nasipe i tu bas dosta treba da bi izlile
 
To je kad su reke ne branjene,kod nas moze pasti nekoliko puta vise kise nego kod vas,jeste sve bi plivalo u ataru,ali reke ne mogu izliti kad imaju nasipe visoke...
Ovde kada morava izlije negde samo su na udaru njive uz reku ili neke kuce koje su blizu moravai ili potocima koji se ulivaju u reku.

Sada rade nasipe pored morave zato sto prolazi autoput gde je bio tranzit.Imalo je i ranije nasipa ali ne svuda.


Vidi se ovde moje selo severno od morave ali one najudaljenije kuce, tu nema plavljenja. Brda su velika.



Evo rade kod Citluka nasip samo ih malo kise zajebale.

 
U nekim zapadnim drzavama se i takve recice stave pod kontrolu koliko god je to moguce,ima i drugih resenja osip nasipa.
 
Jedno je kad pada jaka kiša u ravnom, a sasvim drugo kad pada u planinskom i brdskom delu. Pri jakom pljusku zemlja ne upija ništa, sve se sliva velikom brzinom, i voda nosi sve pred sobom. Nastanu velike bujice. Ostanemo bez puteva, ćuprija, mostova...

Ne možeš ti to da shvatiš pošto kod tebe nikad ne pada kiša.
 
To je kad su reke ne branjene,kod nas moze pasti nekoliko puta vise kise nego kod vas,jeste sve bi plivalo u ataru,ali reke ne mogu izliti kad imaju nasipe visoke...
Hvala Mariji Tereziji na tome . One godine su Rumuni zajebali stvar pa je plivala Jasa Tomic .
Ajde uradi ovo . Zabodi asov i slikaj zemlju . Prosto mi je neverovatno da susa ubija kod tebe . Ja verujem da trenutno ima sasvim dovoljno vlage da biljke napreduju 🤔
 
Koliko pada ovo je vec elementarna nepogoda. Ako se provucemo danas, dokusurice nas ono za vikend. Ovo moze biti gore od poplava 2014
 
@Banat013 Nisam nigde napisao da je susa kod nas,ali jeste nedostatak padavina i gubitak dela prinosa psenice je neizbezan.Ne moze ona od padavina sa po par litara u nalivanju zrna da napravi neko cudo,i ona ne pokazuje neke znake sad da joj fali vlage,ali ce se to odraziti na broj zrna u klasu i kvalitet istog ...Svi se brinu oko cene psenice ,eventualno bolesti,ali niko od prinosa zbog manjka padavina,e pa toga ima i kod nas.Kombajn ce reci najbolje,prosle godine se prinos psenice kretao nisko i do 3t/ha ....opet puno bolje od kukuruza sa oko tone,pa i manje.
 
Pa mozda bi se i moglo tako nazvati. Po najavi za moju lokaciju je trebalo da bude 20-30l, a palo je preko 100l. A od cetvrtka do nedelje je bilo u najavi 60-70l kad sam gledao, ako gledamo reciprocno najavu i koliko je palo za danas ne smem ni da pomislim za naredni vikend koliko bi moglo. Ali sve se nadam da grese.
 
Ne zna se šta je gore, kad izbegava ili kad se navrze na neko mesto kao smrt.

Danas je ovo drugo oblast od Varvarina dijagonalno ka Ćupriji. Prvo sa severoistoka- na njih, pa s jugoistoka-na njih, pa sad sa severozapada opet na njih.

Mi vala malo odmaramo, dobili smo tu oko 30 litara ali bez posledica ovaj put.
 
50 litara noćas, danas skoro ceo dan pada. Po dvorištu teku potoci, ima blagi nagib pa voda otiče naniže, ali glavni kanal uz magistralni put koji nam odvodi vodu nije čišćen ove godine te je jedan deo bašte pod vodom. Svake godine ista priča, sistem odvodnjavanja niti je projektovan kako treba, niti se održava ono što postoji. Ne bismo potpuno izbegli poplave, ali bi bila manja šteta.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh