Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako se meni cini bice ku..ina kao i zadnjih mesec dana. A valjala bi jedna od bar 10tak litara za pocetak
 
Kod mene veceras malo i padala. Prema nekim najavama veca kisa je nocas.
A ja nisam pominjao nikakve drvorede vec sam napisao da umesto kamena na medji bude 1 drvo. Sto se tice grana da ne smeta prilikom prolaska to se regulise potkresivanjem i ostavi malo grana na sa.om vrhu. To jedno drvo nece nista smetati usevu. Osim ako nije hrast ili jasen. Jer oni imaju povrsinsko korenje. A bagrem ima samo "percin" kao i orah. To je onaj sredisnji koji ide kao svrdlo jamo duboko. Zbog toga se i sadi intezivno gde su klizista.
Dare imam sumu pored njive. I znam kakav problem ona moze da napravi. Ali sam uspeo da deo te sume isecem celom duzinom njive i siroko od nje skoro 7-8m . I veruj mi sada nemam nekih problema u tom delu.
A sto se tice obala gde ima svega i svacega ima kod mojih komsija koliko hocete. Meni stvarno nije jasno kako mogu da gledaju to sve u svojim njivama.
A slusao sam price od mog dede i njegovih vrsnjaka da su oni svuda pored njiva imali te obale. Da stoka koja je isla na pasu ne bi ulazila u njive. Ali to su odrzavali tako da su sve nepotrebno drvece i trnjak koji izniknu oni su sekli i bacali su izmedju debelog drveca i na taj nacin pravili thv ogradu. A ovo veliko su potkresivali i od toga deo isao na grejanje a sitnis za tu ogradu. I eto nikad nisu imali probleme sa usevima.
 
Ovaj predlog da se sadi drvo na međi nije baš praktičan, jer se međe menjaju. Ljudi rasparčavaju zemlju (naslednici dele), ukrupnjavaju, spajaju itd...

Ali da je neophodno pošumiti celu Vojvodinu - jeste. Sad tu treba naći neki kompromis kako i gde, da li praviti drvorede ili remize pored puteva, ili izdvojiti posebne površine za pošumljavanje, ali u svakom slučaju zakonski primorati da se pošumi Vojvodina. Koga obavezati, da li vlasnike zemljišta, ili lokalne samouprave, opet je stvar dogovora, ali raspisati da u svakoj opštini MORA određeni procenat da bude pod šumom ili drugim oblicima gde se sade drva. Jer u suprotnom nam priroda neće oprostiti...

Ne treba niko da mi kaže koliko to smeta kod obavljanja poljoprivrednih radova, i u manipulaciji, i u zaseni, i u pticama koje bi npr. vadile posejano seme, i verovato u još nekim aspektima, svestan sam toga. Ali bih prihvatio gubitke koje bih imao da drvored prođe uz svaku leniju.
 
Miki, oko Bečeja teško preko 5-6 litara. Imt, Ćuprija ni toliko (3-4litra).

Dukej, naravno da si u pravu. Prvo, moramo valjda neki vazduh i da dišemo, a šta će nam ga dati (kiseonik) nego biljke odnosno drveće. Oke, možemo mi i veštački sada da ga proizvodimo, ali to em puno nepotrebno košta em nikad zaista dugotrajno ne može da zameni pravi, prirodni. Zatim, pa nije li i esteski "ružno", em ravno em nigde drveta majku mu. Drveće je dobro i protiv erozije, protiv urušavanja kvaliteta zemlje, protiv stepsko ili protivpustinjsko oružje okruženja. Što veća pošumljenost mora doneti i veća isparavnja odnosno porast vlage, a dugotrajno i slabljenje jačine i čestine vetra, doduše ne baš značajnije.
Odgovornost je i na pojedincima, ali i na opštinama (državi). Mnogo je privatnih parcela koje propadaju u prazno, bez da se bar nečim zasade. Za državne tek da ne pričam.

Elem, uspinje se polako ovo iz Bosne.
 
gradiste-stat.png


ko2022040921150000dBZ.cappi.png
 
Miki, oko Bečeja teško preko 5-6 litara. Imt, Ćuprija ni toliko (3-4litra).

Dukej, naravno da si u pravu. Prvo, moramo valjda neki vazduh i da dišemo, a šta će nam ga dati (kiseonik) nego biljke odnosno drveće. Oke, možemo mi i veštački sada da ga proizvodimo, ali to em puno nepotrebno košta em nikad zaista dugotrajno ne može da zameni pravi, prirodni. Zatim, pa nije li i esteski "ružno", em ravno em nigde drveta majku mu. Drveće je dobro i protiv erozije, protiv urušavanja kvaliteta zemlje, protiv stepsko ili protivpustinjsko oružje okruženja. Što veća pošumljenost mora doneti i veća isparavnja odnosno porast vlage, a dugotrajno i slabljenje jačine i čestine vetra, doduše ne baš značajnije.
Odgovornost je i na pojedincima, ali i na opštinama (državi). Mnogo je privatnih parcela koje propadaju u prazno, bez da se bar nečim zasade. Za državne tek da ne pričam.

Elem, uspinje se polako ovo iz Bosne.
A kad će onda biti neke ozbiljnije padavine za naš kraj?
 
Reč - dve o vremenu ;)

Još danas ponegde slaba kiša i to bi bilo to za ovo izvlačenje...Od ponedeljka stabilizacija, porast temp. i dosta sunčanih sati.U četvrtak najviša dnevna i do 23 stepena, od petka uveče slabo naoblačenje i blagi pad temp.Za vikend oblačno uz moguću kratkotrajnu kišu, a maks. temp. do 14 stepeni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh