Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Normalno da nema šta da zadrži kada nema "zimske vlage".
Sada sam ušao u klub teoretičara.
Jedni za kasnu setvu ,drugi za minimalnu ili nikakvu obradu a ja za zimsku vlagu.
Ljudi očigledno nemaju predstavu koliko znace zimske rezerve, na ovo vreme...
 
Humus je taj koji zadržava vodu u gornjem sloju.
Mnogi ni neznaju šta je humus, većina ga brka sa kompostom.
Ukratko:
0 humusa = sahara
[/URL]
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Ne razumem kako da povećamo humus, da meljemo životinjske kosti i rasturamo po njivi? Negde sam našao da se plodna zemlja meša sa šećerom i tako se pravi humus ali sigurno treba mnoogo šećera za 1 hektar zemlje.. Imamo li hemičara na forumu?
 
Hehe, da je to samo tako napraviti. Neko bi ga već sigurno prodavao u džakovima........

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ostavite neku posudu zimi da napada sneg u nju ne da vi sabijate sneg nego onako da sam napuni posudu pa onda unesite tu posudu na sobnu temperaturu i videćete koliko je to malo vode u odnosu na količinu snega
 
Ma kakve zimske padavine. To sto padne zimi to uvek bude solidno. Nema tih zimskih padavina koje ce nadoknaditi ogroman nedostatak padavina od 1.marta pa do 31.avgusta.
Postujem ja i starije clanove, narocito gosn. Kiraja, al bez letnjih kisa nema nama spasa pa sve da koren kukuruza ima i 10 m.
 
Zimske rezerve vlage služe da premoste sušne periode i sa dobrim rezervama vlage (u zavisnosti od tipa zemljišta) usev može uspešno da se bori sa sušom od 1-2 meseca a to nije nimalo malo.Problem je što mi zadnjih 7-8g nemamo uopšte rezerve nikakve, sve se svelo na trenutne atmosverske padavine pa smo i zaboravili koliko one znače a pritom nemamo više ni jutarnje rose koje su bile obilne i držale su vlagu na biljkama sve do 10-11 sati pre podne.Može da priča šta ko hoće ali se klima jako promenula u zadnjih 20-ak godina.
 
Da se promenila klima, tacno je i to stoji.
Odakle jutarnje rose kad kod nas krene kosava od Aprila do kraja Jula a pri tom i ove a i prosle godine ne pada kisa po 2,5 - 3 meseca! 2-3 litre u par navrata mogu se ne racunati uopste!
Opet kazem da moze biti snega 3 meseca od 2 m ako ne bude padala kisa u letnjim mesecima sa dobrim rasporedom mozemo se slikati!
 
Ovo su neke slike od mislim decembra meseca prosle godine ,tu sad u tom delu atara kukuruzi vec odavno skroz zuti,sve izgorelo.

https://ibb.co/VH8dngj]
20211230-133109.jpg
[/URL][/url]
 
Nema pravila. 2016 god sam plaćao zadruzi da mi uzoru neke ritove, pošto sam ja probao pa batalio. Katastrofa koliko je vode bilo.
Fend od 320 konja je morao da ore sa 3 brazde.....
Da bi na proleće a i cele sledeće godine bila ona gadna suša.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Cinjenica je da nema ni zimskih ni letnjih padavina sto je doprinelo da je podzemna vlaga duboko, da su presusile mnoge bare i vestacka jezera, pa cak i bunari na tridesetak metara, da ne pricam o malim kanalima koji su pre xx godina imali vode u sebi. Na zimske padavine se nije obracala paznja kada su leta kisovita, ali sigurno da pomazu. Na zalost kada nema letnjih kisa to je katastrofa, a kada nema ni zimskih ni letnjh pa jos uz ove temperature to je katastrofa na kvadrat.
 
Manje je vlage generalno, u nekim njivama smo imali kanale zbog vode, to je sada sve preorano i poravnjato i nema kaljuge kao ranije gde je lezala voda....
 
Zime sa puno snega su dobre al ne zbog puno vode koje ostaju posle otapanja snaga već zbog azota koi sneg ostavi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh