Vremenske prilike u 2020-oj godini

Ne svidja mi se ovo sa kisom za vikend. Opet ce zita da izgube na hektolitru a mozda i proklijaju ako pretera kisa. Jaka slama i jos po neko meko zrno odlazu zetvu za jos par dana.
 
U Obrenovu je sioć i bilo neke kiše ali je više bilo preko Save pa je otišlo pra Surčinu. Kod mojih na placu samo malo poprskala. Sad još ova dva dana da sija sunce pa da uradim pšenicu. A baš jutros čitam prognozu od Čubrila (verovatno ga Kimi zna) gde kaže da ovo od petka kad krene promena vremena trajaće sve do 23.07. sa dosta kiše i temp od 20 do 25C. Posle toga do 10.08. biće vrućina i do 35C a onda opet kišno.
 
U Obrenovu je sioć i bilo neke kiše ali je više bilo preko Save pa je otišlo pra Surčinu. Kod mojih na placu samo malo poprskala. Sad još ova dva dana da sija sunce pa da uradim pšenicu. A baš jutros čitam prognozu od Čubrila (verovatno ga Kimi zna) gde kaže da ovo od petka kad krene promena vremena trajaće sve do 23.07. sa dosta kiše i temp od 20 do 25C. Posle toga do 10.08. biće vrućina i do 35C a onda opet kišno.
Dobro, Čubrilo koristi tipičan metod analogije... što jeste jedan od prvih polaznih metoda, ali svi znamo da je diskutabilan u kojoj meri ima smisla, jer atmosfera je neperiodični sistem, dakle izvesna podudaranja su moguća ali preklapanja nikako.

... i po tom modelu analogije, ako nađemo identične ovom mesece maj i jun u prošlosti.. dobijamo da bi i jul trebao biti promenjiv, uz česte prodore sa zapada, a da bi pravo suvlje leto usledilo tek u avgustu... a kako se avgust nekako dugo kristališe kao najstabilniji letnji mesec, to i ima smisla.

Po mojoj evidenciji, još uvek postoji 6-8% teritorije Vojvodine koji u zadnjih mesec dana nije dobio adekvatne padavine da podmiri ozbiljan nedostatak vlage. Ne pričamo o totalnoj bilansnoj normali, već samo nekim količinama koje nadmiruju aktuelne kulture na neko vreme. Propisno kiše, oko i preko 150mm je dobila verovatno tek trećina ravnice.

Prognoza se slaže za nestabilniji period od četvrtka-petka.
 
Do juce su najavljivali lepe padavine za moj kraj izmedju petka i subote, i sada kao po obicaju smanjuju. Imaju jos 3 dana da ih potpuno ukinu sto je vrlo verovatno.
 
Ja na mojim prognozama imam da je kiša petak - utorak. I niti povećavaju niti smanjuju količine. Dakle kiša je evidentna a u kojoj meri videću. Naravno uz grmljavine. I nadam se bez nekog jačeg vetra. Što reče Matic sad i ne treba, da uradimo ječmove i pšenice, pa onda neka pada kliko hoće i neka nadoknadi ove nedostatke što Kimi reče.
 
Nazad
Vrh