Vremenske prilike u 2020-oj godini

Kiraj, sad sam dobio informaciju od jednog čobana, da su ,,RAZLEVI,, pokisli možda simbolično a moguće i da nije bilo kiše uopšte.
 
Сад сам тражио на рхмз за општине које сам навео у предходним постовима и не могу да нађем ту опцију.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Za Sapatnika:
Imas 3 tabele za padavine na RHMZS sajtu... prva ima glavne stanice, koje se uvek poimenice prikazuju, be obzira imaju li ili nemaju kisu.. Druge 2 tabele su sporedne stanice, i one se prikazu samo ako su imale padavine prethodnog dana..
 
Сад сам тражио на рхмз за општине које сам навео у предходним постовима и не могу да нађем ту опцију.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Da nije sajt Agrosense za to...nesto sam ga gledao i nije lose?
Ako nadjes ta precizna merenja pisi obavezno i ovde a posalji mi i na PP ako mi ovde promakne
 
Kiraj, sad sam dobio informaciju od jednog čobana, da su ,,RAZLEVI,, pokisli možda simbolično a moguće i da nije bilo kiše uopšte.

I vi imate Razleve!?

U toku pre podneva je palo još 5 litri kiše. A na radarskom snimku bledo plavi oblačić. Nekad ni iz "žutog-narandžastog" oblaka ne padne toliko...
 
I vi imate Razleve!?

U toku pre podneva je palo još 5 litri kiše. A na radarskom snimku bledo plavi oblačić. Nekad ni iz "žutog-narandžastog" oblaka ne padne toliko...
Ja sam se našalio za Razlev ,pošto godinama pratim tvoje komentare o Razlev -u.Ako sam dobro zapamtio u tom delu atara kiša slabo pada .
Melenčani i mi imamo potez koji se zove Iljevo ,isto slabo kisne.
 
Kod mene sinoć samo 1 l. Izgleda da sam bio kraj oblaka. Ali zato preko Save je sipala samo tako. Koliko vidim Paracinac88 najava za kišu je sve do sledećeg utorka. A za sad od sledeće srede se prolepšava i temp oko 30. Tada i treba tako da ječmovi a pogotovu žita sazre i da ih lepo ovršemo po suvom a ne po blatu. Mada sam negde slušao ove stručnjake iz RHMZ-a da će ovakvog vremena biti sve do polovine jula. I onda jedno mesec dana suvo i malo temp 30-35 a druga polovina avgusta opet sa kišama. Aj da vidimo da li će da pogode.
 
Ja sam se našalio za Razlev ,pošto godinama pratim tvoje komentare o Razlev -u.Ako sam dobro zapamtio u tom delu atara kiša slabo pada .
Melenčani i mi imamo potez koji se zove Iljevo ,isto slabo kisne.

RazlevI, a ne Razlev. Tako se kod nas zove zapadni deo atara prema Vrbasu. Sve moje njive su u tim Razlevima, pa zato ja uvek o njima pišem, tj. dobro kukam. :)
Inače, nije sad baš striktno da u Razlevima uvek slabije pada kiša nego u drugim delovima atara, različito je od godine do godine, ove godine su Razlevi bolje prolazili sa kišom nego neki drugi delovi srbobranskog atara. Npr. deo atara zvani Jaroš je ubedljivo najlošije prošao sa kišom, tamo je otprilike kao kod vas, nije bilo bolje kiše još od setve.
Stvar je u tome da su Razlevi najslabiji deo srbobranskog atara, zemlja je vodopropusnija nego u ostatku atara, pa teže podnose sušu i drastičnije se suša odrazi na useve i konačno na prinos. Razlevi svake godine prvi kreću sa skidanjem useva, od 7 -10 dana pre stižu usevi nego u drugim delovima atara, a i prinosi uglavnom budu manji od ostatka atara. Daleko od toga da je to loša zemlja, ali prosto traži više kiše...
Jedan deda od preko 90 godina, koji isto ima zemlju u Razlevima, mi je pričao da su Razlevi oduvek bili slabiji od ostatka atara, sve dok se nije počelo sa korišćenjem veštaka. Sa veštačkim djubrivima su se Razlevi približili ostatku atara, ali za veštak je potrebna i kiša... Inače, taj deda je veoma vitalan i još uvek ore sa fergusonom, vozi bicikl i kad ga vidite nikad mu ne bi dali godine koje ima.
 
Nazad
Vrh