Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vetar ponovo pojacava, a kisa naravno ukinuta i pomerena za jos par dana. Ovo sve vise lici na stap i sargarepu.
 
Pa normalno da će da duva, ciklon se penje ka nama i intereaguje sa anticiklonom oko Crnog Mora. K'o čovek kad se zagrne pa ga potera da kašlje.

dok ovako jako duva, normalno da od kiše slaba vajda. ali i njemu ide kraj od petka pa sve dolazi na svoje.

i vi sve to i znate, i ne znam stvarno šta se sad iščudjavate....

- - - - - - - - - -

Pa normalno da će da duva, ciklon se penje ka nama i intereaguje sa anticiklonom oko Crnog Mora. K'o čovek kad se zagrne pa ga potera da kašlje.

dok ovako jako duva, normalno da od kiše slaba vajda. ali i njemu ide kraj od petka pa sve dolazi na svoje.

i vi sve to i znate, i ne znam stvarno šta se sad iščudjavate....
 
Kimi ne zameri ,prosle god smo dzabe radili a ove je pocelo da lici na isti scenario i sto covek zna nezna ako me razumes,pitam se pa jel moguce i dokle bre vise u p...u mate...u :ppozdrav:
 
Kimi ne zameri ,prosle god smo dzabe radili a ove je pocelo da lici na isti scenario i sto covek zna nezna ako me razumes,pitam se pa jel moguce i dokle bre vise u p...u mate...u :ppozdrav:

Ne mora da znaci ako je prosle godina bila susna da ce i ova, prosle godine u prolece samo imali dosta padavina a zato leto suvo,mozda ce biti ove godine obrnuto suvo prolece a kisno leto niko to ne zna,sve je ovo igranka,1 godinu zaradjujes ostale 2-3god u gubitku.
 
Da je onako kako ti kazes u zadnjoj recenici ne bi se bavili vise ovim poslom vec duze.
Ne zato sto ne bismo vise hteli vec jednostavno ne bi vise mogli. Da ne pricamo o tome kako skoro svake godine se kupuje nesto od mehanizacije.
Malo iskrenosti!:ppozdrav:

@NA
Sto se tice kuknjave Juzno Banacana na nedostatak kise, mogu ti reci da sa pravom se to radi. Nemas ti pojma sta znaci Kosava od Marta do Avgusta. A cim duva svakodnevno nema nade za kisu, uostalom objasnio je Kimi proceduru.
Ne mozes ti kukati kad te skoro svaka proslogodisnja da je nazovem Somborska kisa i tvoje mesto vatala.
Ispod casti bi ti bila kuknjava.
Pljuni i cuti, ne moras komentarisati!:ppozdrav:
 
Ne mora da znaci ako je prosle godina bila susna da ce i ova, prosle godine u prolece samo imali dosta padavina a zato leto suvo,mozda ce biti ove godine obrnuto suvo prolece a kisno leto niko to ne zna,sve je ovo igranka,1 godinu zaradjujes ostale 2-3god u gubitku.

Ok ali nemoze da rodi ono sto ne nikne ,kod nas je bilo problema sa vodolezima ,zatim slatine i to je sve vetar osusio da treba bar 20l da bi nakislo i niklo:ppozdrav:a slazem se da ne bi trebalo da bude kao proslo leto medjutim...
 
Duva ova vetrina u pm, jedva smo lucerku izbalirali pretilo da je pomeri sa otkosa a prasine koliko volis. Nego sve tesim da ce doci valjda sledece nedelje stvari na svoje mesto.
 
Nakon dužeg vremena pade kiša. Prije bih rekao da se izlila jer su se za petnaestak minuta stvorile lokve po posijanom kukuruzu. Bilo je i leda veličine krupnijeg lješnika ali je bio rijedak i kratko trajao. Nije baš ugodno kad pogodi u glavu nošen vjetrom a baš me uhvatio na otvorenom.
 
Al ga roka na zapadu Balkana.. oni nemaju košavu :osmeh: Potencijalna je bila atmosfera već danas i iznad Bg-a po sondaži za razvoje, ali ima jedan problem koji generiše upravo košava.

Naime, u čemu je stvar ? Da bi došlo do razvoja oblačnosti i pljuskova, mora postojati pravilan gradijent (odnosno pad) temperature sa visinom. Tako zagrejani "delić" može neometano da ide u visinu, jer je konstantno topliji od okolnog vazduha (na toj visini) i kao topliji (čitaj lakši) nastavlja da se uzdiže sve do visina gde oblak i padavine nastaju.

Kada duva izražena košava, kao danas, atmosfera je haotična- slojevi su izmešani, pa se desi da je jedan sloj (npr. 1000 metara) hladniji od sloja iznad (1200 metara) i onda se stvara čep. Spomenuti zamišljeni delić koji je sa 1000 dospeo na 1200m je hladniji od okoline, i kao takav nije lakši od nje (već suprotno) i ne može da nastavi da se uzdiže.

Prvi potencijalno opasan dan kod nas je petak- posebno za južnu polovinu zemlje. POpodne/uveče slabi košava, energije ima dosta, kao i smicanja, pa ima uslova za superćelijsku oluju. Oblačnost dolazi sa jugoistoka/istoka, pa je u tome baš i zanimljivost. Vrlo retko ima uslova za superćelije kada oblačnost dolazi iz tog smera.
 
Ведр Амбрела каже киша Ђурђевдан а поготово 7, 8 мај.. Дај Боже да буде, а пошто је и Кими најавио верујем да ће бити.
 
Znači jagnjetina,prasetina,vino,pivo i kiša...a zbog kiše se sutradan ne mož' na njivu,pa bi valjalo zoru dočekati.:osmeh:
 
Tako je.

S obzirom da su sve to konvektivne padavine, dakle nastaju na kontinentu i nisu slojevite poreklom sa mora, ne vredi se zamarati hoće li kompjuter iznad jedne precizne koordinate ucrtati u jednom izlazu 50 a u drugom 10 litara. Time se ne treba zamarati.
 
Kimi, nigde u poslednjih par stranica ne pominjes centralnu Srbiju. Hoce li i ovde biti padavina, i grubo receno, koliko?
 
Da li iz straha od prosle godine ali sve gledam da razmisljam pozitivno, ali kad krene ovako da zavisimo od toga dal ce u odredjenom satu ili minutu da duva vetar ili temp, vazdusni pritasak itd bude decimalu gore dole da se sklope kockice, znam unapred da se necemo mi u kosavskim predelima nagledati kise. Sto je primer prosle godine. Sad ce sad ce, mora da bude sklopile se kockice na kraju corak (bar kod vecine) kao sto svi znamo. Dok se ne zavrti neki cikloncic nema nama dobre kise. Mislim ja znam da ce doci kad tad ali kad pogledas kako se zemlja susi i kako se vec prave pukotine vracaju se neke slike u glavi i uopste nije svejedno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh