Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa mozda neko osigurao i zapalio... Daleko bili ti pozari...
 
Kimi, po tabeli naj sušnijih godina mi se učini povezanost sa onom pričom o 35-ogodšnjim ciklusima. Da li ta priča ima smisla ? Molim tvoj komentar, bitno mi je.
 
Kimi vidim u nekim najavama da od subote uveče najava neke kiše za moj kraj i trajaće do srede a prema najavama pašće neka dobra kiša. Šta je od toga moguće?
 
Kimi, po tabeli naj sušnijih godina mi se učini povezanost sa onom pričom o 35-ogodšnjim ciklusima. Da li ta priča ima smisla ? Molim tvoj komentar, bitno mi je.

To o ciklusima se zaključilo jednostavno kada su prikupljeni podaci obrađeni i stavljeni na različite grafike. Tu se pre svega misli na srednje godišnje temperature. Ciklično su se ponavljale vrednosi iznad ili ispod neke ustanovljene normale, odnosno proseka.

Padavine su značajno komplikovanije, jer može da se desi da se iz jednog ekstrema pređe u drugi u dve uzastopne godine ( na primer 2014-2015, ili 1999 pa 2000, ili 1956- 1957). No ipak, kada se sve to osrednji na ogroman vremenski interval (skoro 150 godina) vidi se, kao i sa temperaturom, upotrebom pametne matematičke funkcije Trend (koju svako ima na svom računaru ako ima microsoft word) da je godišnja količina padavina sada veća nego na početku zvaničnih merenja za Beograd.

MIRBAN- da, dolazi kiša, ponegde već prekosutra popodne/uveče.

Polako se priprema teren za dolazak jedne prave jesenje promena vremena u našim krajevima, koja će verovatno označiti definitivan kraj vrućinama.
 
I danas ogroman požar u Elemiru. Ponovo sam gasio sa drugarima požar nedaleko od naših voćnjaka. Nije, barem ovde kod naših vikendica, vatra uhvatila kukuruz, koji je suv kao dren, inače odosmo svi u... Vatra je gorela na sve četiri strane sveta. Moj kolega, kada je pao mrak, rekao je da nije mogao ni da zamisli ovako nešto. Vatra još gori na nekim mestima u ataru.
И ја сам га видео из Руског Села,још мислим то је негде око Башаида.
 
Polako se priprema teren za dolazak jedne prave jesenje promena vremena u našim krajevima, koja će verovatno označiti definitivan kraj vrućinama.

Ne verujem dok ne vidim ili još boljr dok ne osetim :osmeh:.

- - - - - - - - - -

И ја сам га видео из Руског Села,још мислим то је негде око Башаида.
Puj,puj ,još nam samo to fali .
 
Sneg u januaru i kisa u oktobru, to je tako teško predvideti.
Ovim ne zelim da dovedem u sumlju Kimijeve kvalitete, vec aludiram na ostale prognoze koje ce se sad poceti pojavljivati.
 
Kiraj, vala ovoga puta stvarno ako ne bude nešto, onda svi treba lepo da idemo u.... :sjasi: :osmeh:

Šalim se, naravno razumem (s razlogom) nepoverenje... ali prosto ovog puta to nema kud stvarno, situacija svakim izlazom reklo bi se sve konkretnija.

Razumem donekle i mog dragog Paora.... prosto, s obzirom da ta promena kalendarski ulazi u septembar, ne treba je gledati kao neko veliko iznenađenje....

Po onoj iz naroda "svakog gosta tri dana dosta", a kamoli ovog letnjeg gosta.... dakle zaista je već stvarno dosta gospodina anticiklona i vrućine koja gospodari jugom Evrope, vreme je za promene...
 
Jeste vreme za promene ,ali priroda je ne predvidiva.Sećam se godina kada sam u oktobru brao kukuruz u atlet majici.Jeste da se retko dešava ali ...
 
Ovo je prvi put valjda od kraja maja da bi nekakav poremećaj mogao 3 dana zaredom da donese konkretnije (jake) nestabilnosti u našim krajevima.

Sutra je tek uvertira, uz startni dotok vlage sa jugozapada odreagovaće orografsi predeli tj. planine na jugozapadu Srbije i istoku/severoistoku BiH odakle bi razvoji nastavili uveče/tokom noći na niže predele dalje krećući se ka severoistoku.

Subota već ima potencijal za snažna nevremena, reklo bi se pre svega na zapadu zemlje i na jugu VOjvodine, mada bi generalno čitavi severni deo trebao da računa na konkretnije padavine.... naravno konvektivne su prirode, odnosno lokalne, pa neće baš svi da profitiraju, ali velika teritorija hoće što je najbitnije.

U nedelju se jake oluje sele južnije na potez centralne i istočne Srbije.

Generalno najlošije od svega ovoga će proći krajnji jug i jugoistok naše zemlje, uključujući tu naravno i KiM.

Evo zalazak sunca večeras otkriva nešto čega zaista dugo nije bilo... konkretan oblačni sistem na moru, dakle Paorpaorova omiljena varijanta promena vremena sa jasno definisanim oblačim sistemom u Sredozemlju:
Screen_shot_2017-08-31_at_8.14.03_PM.png
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh