Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kada se detaljno pročešljaju podaci beogradski po pitanju padavina, ovo leto iako izuzetno sušno, nije ni blizu postavljanja nekakvih rekorda. Palo je 99m u toku klimatološkog leta.

Najsušnija ikada je 1928. godina kada je palo samo 36mm ! Godinu sam lako zapamtio, jer se zima 1928/1929 smatra jednom od najjačih od kad je meteoroloških zapisa.

meteorološke karte koje su izgrađene kao arhivne, na osnovu podataka iz te godine pokazuju strašno ledeno jezgro koje je gospodarilo evropskim delom Rusije. Aktivnost sa okeana, koja bi donosila otkravljenje je bila veoma slaba, tako da je ovo jezgro mesecima moglo da se zadrži iznad iste oblasti i malo malo pruža pipke dublje u Evropu. Bog zna kolko je naroda pomrlo od gladi i smrzavanja.

Кими, кад се може раније сазнати хоће ли зима бити блага или екстремно хладна. Или је све у сфери нагађања. Хвала.
 
Ne znam zašto se insistira na tome da nije rekordno leto (bez obzira da li se misli na padavine ili temperaturu). Dovoljno je gadno i ovako da mi ništa ne znači što je tamo neke davne godine bilo još i gore.
 
U Kaću ove godine za vreme klimackog leta je palo manje od 36mm kiše. Neka lolege provere
 
Pa znate kako, statistički cemo imati odličan prosek godine. Zima -20 , leto +40 pa po statistici ce biti prosek odličnih 20. Tako je isto valjda i sa padavinama, dole neke planincine pokisle ko nikad, a ovde gde je trebalo da pokisne palo najmanje u istoriji, pa ce oped statisticki to bitiodlicno. Tako je i sa temperaturom koja je zvanično i po pravilu meri na 2 m, a malo ko se slaže sa tim zvaničnim. Zvanično mi zivimo skoro bolje od svajcarca i imamo vise auto puteva od Nemacke.
 
Sto se tice padavina od cele Srbije videle su ih samo par opstina uz reku Drinu i to je to. Cestito nije padala ni na planinama.
 
Đađo, iskukao si :osmeh: Sitem iz BiH potanja u čisto severozapadnoj struji na jugozapad zemlje i severn Crne Gore.. tamo se očekuje najveća količina padavina.

Dakle, vredi kukati :ppozdrav:
Ja to više zovem popizditis.:osmeh:.
Ali činjenica je da se stvarno tako dešavalo gotovo sve vreme letos. Ili bi "otišla visočije ili niže" pa smo mi ostajali i suvih opanaka.
Noćas je kako si i rekao usled promene pravca vetra ovde palo 20 litara kiše. Da ne bi zvučalo kao kliše to već to svi znamo, neću reći da je kasno stigla jer kiša je uvek za nešto potrebna. O ovakvim ekstremnim situacijama da i ne pričamo.
 
Kod nas je nocas bilo nekih desetak litri po kvadratu...iskoristicu to da posijem dva duluma djeteline a ostatak uzoratog nemogu pipnit dok negog ne nahvatam sa rotobrnacom ili frezom
 
Stole, za sada je svakako sve samo nagađanje. Neka kakva-takva iole naznaka će biti obično tamo krajem oktobra ili u novembru, kada modeli obrade sve vrednosti parametara.


Dukej, cilj je pre svega opovrgavanje senzacionalističkih tvrdnji i naslova. Pogotovo one najgluplje da rastom godišnje temperature ima sve manje padavina. To nije tačno, to je suprotno osnovnom principu fizike, dakle ako temperatura zaista raste onda raste i količina isparive vodene pare u atmosferi, što dovodi do veće vodnosti u istoj.

A ovaj podatak to najbolje govori, 10 najsušnijih godina u istoriji merenja... samo jedna (2000 godina) se pojavljuje u zadnjih 50 godina.
1907 - 323mm
2000 - 368mm
1928 - 411mm
1923 - 422mm
1911 - 444mm
1894 - 464mm
1961 - 465mm
1917 - 465mm
1920 - 470mm
1898 - 472mm
 
Evo sad gledam a i ovde sam postavljao ono vreme između dva Božića i tamo kaže da je od 29.12. do 02.01. bilo ceo dan sunčano i temperature od -2 do +6. Dakle greje sunce i toplo za to doba godine. A to su meseci maj, jun, jul i avgust. A ova zima je bila nikad hladnija. Pa koliko je dana dugo držalo samo u minusu? Dakle ima nešto i u ovim "babinim" prognozama.
 
I danas ogroman požar u Elemiru. Ponovo sam gasio sa drugarima požar nedaleko od naših voćnjaka. Nije, barem ovde kod naših vikendica, vatra uhvatila kukuruz, koji je suv kao dren, inače odosmo svi u... Vatra je gorela na sve četiri strane sveta. Moj kolega, kada je pao mrak, rekao je da nije mogao ni da zamisli ovako nešto. Vatra još gori na nekim mestima u ataru.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh