Vremenske prilike u 2016-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam mislio da ćemo proći bez kiše ,ali ništa od toga palo 10 litara,ova kiša samo pravi štetu za suncokret,već ga je bilo dosta bolesnog po ataru i pre ove kiše.
 
Kisomer kaze 35 litara

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ipak je kod mene palo 22 litre.Jutros dok nisam ustao otac ispraznio kišomere da se ne prepune jer je padala za medalju.Dobro je a trebala je ranije.
 
Kod nas je do jutros padala ko kofama neko da poliva. Koliko je litara neznam ali po proceni sigurnih 100 L ako ne i vise. Rucna kolica su 2/3 bila puna jutros sto je ko 20cm pa nek i prepolovim to je bar 100L. Ali zato je sevalo i grmelo sto ja nepamtim a ni struje jutros posto je tresnula negde u banderu oko 150m od mene. Celu noc se nije takoreci spavalo , ko da mi je neko aparatom vario u sobi
 
Znaci taj talas je protutnjao preko mene pa u mitrovicu.I kod nas je bilo kao u horor filmu a napolju je padala toliko dugo i bucno da se nije moglo spavati celu noc.Litraza ista.
 
Noćas je bilo strašno.Komšiji nedaleko odavde grom ubio 2 juneta jutros oko 05 kada je tresnuo.Kod mene iskočila Fidova sklopka dok je po selu gro kućnih aparata stradalo,što telefona,tv-a,kompjutera...
 
Ono kad sam lupao da mi se čini da postoje mjesta koja su kao rupe u vezi padavina da ih jakom često obilazi zaboravi da napomenem da mi se isto tako čini da postoje neke mini regije koje redovno kupe pljuskove i kiše pa i najčešće samo oni i dobiju , a vi recite imali nešto od toga . Što se tiče Bosne da ne pominjem neka mala mjesta koja neznate u Potkozarju , oko Glamoča itd ali recimo ispod Bjeljine i Ugljevika recimo tamo gdje je član zombi tu ne promaša , u Hrvatskoj je to sj-z do Slovenije oko Varaždina i sjevernije od Osjeka pa preko Dunava predje i uhvati oko Sombora i sjevernije tu ne promaša . Sam Bg isto često vata lutalice itd.

Ove godine baš nijedna nije promašila, mislim da smo dobili više kiše ukupno nego 2014., razlika je smao što je dobijamo sa pauzama, otprilike svake sedmice dobijemo po jedan solidan potop a 2014. smo imali potop od 5 dana i noći bez pauze.

Eto kakva je ova godina a možeš li da zamisliš da prošle, 2015. godine, nismo dobili JEDNU JEDINU KAP kiše ravno 62 dana?Znači bukvalno nijednu jedinu kap kiše a od tih 62 dana nekih pola je pržilo sa blizu 40 stepeni po danu (u debeloj hladovini) i 28 do 30 u toku noći!! Kukuruz je bio desetkovan, dva otkosa trave su izostala, posušilo se voće (trešnje i orasi posebno), čak je i u šumama bilo gubitaka, posebno je stradao grab iz nekog razloga, na primjer zet ima hektar šume i prošlu godinu je preživjelo možda dvadesetak mladih grabova na najnižem dijelu šume, ovo ostalo je potpuno izumrlo, radi se o stotinama stabala, sve mlada drva jer je za vrijeme rata stara šuma sva posječena.

Posle jedne stvarno ekstremne godine kakva je 1015. uslijedila je ova gdje kiše ima stvarno preko svake razumne mjere ali srećom padavine su rasporedjene. U zadnjih mjesec dana dobili smo 4 takve oluje uz nenormalne padavine koje bi, da su pale odjednom, napravile poplavu naspram koje bi one iz 2014. bila dječija igra.

Nije mi jasno kako su ovako ekstremne razlike moguće, ni najstariji ljudi u selu ne pamte ovakvo vrijeme. Bilo je i prije kišnih i sušnih godina, i vrelina i hladnoća ali ovako ekstremnih razlika nije bilo.

EDIT

Juče je bilo baš jako toplo (34 stepena u 13h) i veoma sparno, vrlo gadno vrijeme. Danas poslepodne je tako zahladnilo da se napolju ne može biti bez debele jakne. Sad je samo 8 stepeni i duva leden sjeverac
 
Od nekih 10:30h jutros pada sitna kisica, a pritom w2u nije javila ni kapi, dok se i sada trenutno na rain alarmu takodje ne vide nikakve padavine iznad Kragujevca. Bas cudno.
Doduse, RHMZ je najavio ovu kisicu. Sta vi gledate na weather2umbrella? Eta2, eta ili GFS?
 
I ovde kod mene u u prepodnevnim satima muljala neka sitna jesenja, čisto da se sedi u kući i ne radi ništa...
Temperatura je ceo dan skoro pa konstantna, od jutarnjih 17, pa do sadašnjih (okruglih) 20 stepeni...
Mirno i tiho, bez vetra...
 
Od nekih 10:30h jutros pada sitna kisica, a pritom w2u nije javila ni kapi, dok se i sada trenutno na rain alarmu takodje ne vide nikakve padavine iznad Kragujevca. Bas cudno.
Doduse, RHMZ je najavio ovu kisicu. Sta vi gledate na weather2umbrella? Eta2, eta ili GFS?

Kod mene se ispostavilo da uglavnom eta2 najbolje trefi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh