Vremenske prilike u 2015-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U tobožnjem tekstu se poziva na neki EL Nino efekat,samo što taj nema ama baš nikakav dokazan uticaj na vreme na evropskom kopnu.Lepo je objašnjeno gde taj El Nino efekt (u drugom delu teksta) ima uticaj-dakle Azija,Australija...

Evropa pre svega zavisi od takozvanog NAO indexa-u prevodu severnoatlantska oscilacija.Još prostije,od jačine i zastupljenosti islandske depresije i azorskog anticiklona.

Ova slika to vrlo lepo formuliše,aktuelna je naravno sada ova situacija predstavljena levo na slici:

nao.jpg
 
Jako lijepa slika Kimi . Vidim na slici za zimu , da uprostim , ako je u Sj.Americi ( na našim širinama) zimablaga i vlažna , da je ovde toplo i suvo , a ako je tamo hladno da ovde bude padavina . Dali bi to tako moglo da se poveže ? Jel imaš neka slična objašnjenja za ljeto ?
 
Slika levo,tj. aktuelna slika je ta na kojoj oba kontinenta nemaju zimu,jer se zima drži daleko gore na severu,ka polarnom krugu.To je taj polarni vorteks.

Kada se taj vorteks naruši,onda kreće zime da se spušta na neki od kontinenata (ili čak i oba istovremeno).

Da,upravo tako.Iako bi se na prvu reklo da zima u Americi znači proleće u Evropi,nije baš direktna uzročno-posledična veza ako se analizira zadnjih 100-ak godina.U poslednjim godinama čovek zaista stekne takav utisak,ali bilo je godina (posebno 70-ih) kada je jaka zima carovala na oba kontinenta istovremeno.Često jaka zima u Americi znači slabu u Evropi,to da,ali ne uvek i striktno,što je suština.

Što se leta tiče,tu se ne može napraviti bilo kakva uspešna paralela.Prosto leto u Americi i Evropi se ponašaju zasebno,kako koja godina.

Valjda je jasno da zato Amerika ima 33,3% veće šanse uvek za konkretniju zimu od Evrope,a to je već moć Golfske struje i zapadnih vetrova (za Evropu naravno).
 
Ajde da se menjemo :cool:
kod nas i beton trune od vlage....
Pratim vas na serbianmeteo i nadam se da ce se ostvariti oni vasi predosecaji za kraj godine:ppozdrav:
U prigrevici trenutno temp 3.5 spolja sa maglom i 24.5 u kuci kod mene ....
 
Od kako je krenulo da svanjava, prelep dan je bio u najavi a sada je vec nebo cisto bez trunke oblaka. Lepse ne moze da bude.
 
Koliko mi se čini nista od bilo kakvih padavina pre druge polovine janauara. Kako sad stvari stoje neko blaze zahladjenje je moguće oko nove godine i to je to. Još se ne vidi svetlo na kraju tunela, bar ne jasno i čisto, da će biti snega.
 
Kimi jesu li to stare slike ili taze to jest ako si na Kopu zavidim ti rado bih i ja skori dana.
 
mozda csledeca godina bude grdja od ove.ili oa da bude kao prosla .kako bese od sredinom maja samo kisa pa sunce.
ali to june mislim da ne nece mune.
 
Ponavlja se već iz godine u godinu da je decembar veoma oskudan sa padavinama. Po onome sto ja belezim ovde kod nas maj je ubedljivo najkišovitiji, a decembar najsuvlji. Od zimskih najviše padne u februaru.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh