Vremenske prilike u 2014-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije to strasno za sever i istok Srbije.Za sever jer je poprilicno daleko od centra ciklona(posebno krajnji) pa nece dobiti toliko padavina,a na istoku ce padavine maksimalno isusivati kosava

U ostatku je situacija jako teska,posebno na jugozapadu i u delovima zapadne i centralne Srbije...
 
Poslednja izmena od urednika:
Blago nama.Već ima dosta parcela gde leži voda a nakon ovih najavljenih padavina veći deo atara će da pliva.Venecija.
 
Mnogo bolja ali nemaju sve kanal u blizini da bi se moglo prokopati i ispustiti.Proletos se čak i vraćala voda iz kanala u njive.Ludilo.
 
Blago nama.Već ima dosta parcela gde leži voda a nakon ovih najavljenih padavina veći deo atara će da pliva.Venecija.

Off je za ovu temu ali je vezano za podzemne vode i protekle padavine. Na jednoj mojoj njivi je nekad bio dedin salaš. Deda je salaš srušio još sedamdesetih, i zatrpao bunar koji je bio jaaako dubok. Pre jedno petnaestak godina je malo secovao (upao točak od kombajna) pa smo ga otac i ja ponovo zatrpavali. Posle svih ovih padavina ove godine, zbog svog položaja (u dolji) opet je secovao, i to nekih 3-4 metra sigurno. Na toj dubini nema vode uopšte, dok u selu imam vode u podrumu na metar do površine. Pitam se kako uopšte tamo nešto i rodi u sušnijim godinama (u stvari i ne rodi, kad je ostatak atara imao po 13-16 meteri soje ja jedva dođem do 8 ).
 
Podzemne vode guraju kod nas.Jasno se vidi po strnjikama koje su u nižim delovima atara.Bile su suve u žetvi i nakon nje jedan izvestan period dok sada nisu.Proletos u neke delova atara nije moglo da se ode nikako.Voda je ulazila u kabinu traktora.Biće jako vesela i zanimljiva jesen.
 
Кими јел већи обим падавина сад најављују него у Мају...Свака метео страница показује другачије,најгоре је на Умрели преко 100 литара,остале доста мање...Е сад ко је у праву или је чак горе од тога.
 
Pa,pazi ovako.Neki prosek GFS-a za jugozapad,delove zapadne i centralne Srbije i delove istoka Bosne daje od 120-150litara.ali GFS ima malu rezoluciju,pa on sve te brojne padavinske tackice spaja u 2-3 zajednicke,tj. daje neki prosek.

To je kod majskih padavina koristilo,jer smo imali jake padavine sa mora koje su samo natapale,sve je to jednolicna nimostratusna oblacnost cije je padavine lako predvideti.

Ovoga puta to nije tako,te padavine sa mora ce ciniti samo deo ukupnih,dok ce ostatak padavina biti konvektivan,tj. nastajace u datim oblastima.

Kada otvorimo modele bolje rezolucije to dolazi do izrazaja.Opsti prosek je oko 100 i nesto,ali je vrlo neravnomeran.Negde ce biti svega 60-70litara a negde i preko 250.
 
Za sada ga najbolje zvati ,Da Bog da promasio.....Ako nebude strasno u danasnji dan ga mozemo zvati Mileva po guzova.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh