Vremenske prilike u 2014-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala svima na objasnjenju oko izracunavanja kolicine kise. Kako sam ja izracunao ispada da je palo oko 58lit po m2.
 
Juce od dva sata pa sve do pola osam , pala bas lepa kisa , pravi letnji pljusak sa grmljvinom.
Danas od pola tri, kisica niskog inteziteta ,evo jos sipi.
Ista situacija kao kod komsije,Juce razvalila kisa uz jaku grmljainu,na 3-4 meste u selu udario grom,a danas pada ali sitna i slabog inteziteta....Kod nas ili susa ili poplave ,nema da unormali malo
 
Koliko li je kise palo severnije od komsijinog Stubla malo u brdima gore samo me zanima.2 sata i jace je stajao skoro najjaci odraz na radaru !Verovatno i do 120-130litara !

Nisu naivni ovi oblaci,ali...oni nemaju onu najpotrebniju stvar za superoluje,a to je smicanje vetra.Zato se sporo krecu,brzo jacaju ali isto tako brzo i oslabe.
Nepogode su iz njih vrlo lokalne.

Tako ce biti sve do ponedeljka...a u ponedeljak,dolaskom ciklona sa zapada Evrope imacemo i to vec slomenuto smicanje....taman dovoljno da se opet oglasi "zloglasna" tamnoctvena boja na meteoalarmu
 
@srdjan žorž Та чинија ако је 28цм у пречнику има површину око четвртине метра квадратна. Колико воде имаш у њој па пута четири и толико ти је пало по метру квадратном. Ако је пречник посуде по висини исти, значи није неки конус. Воду или измериш помоћу неке канте и флаше или израчунаш, у твом случају, за ту чинију сваки центиметар воде даје око 10 литара по квадрату.




Nece biti da je ova matematika tacna. Formula za povrsinu kruga je r2pi, pa povrsina cinije precnika 28 cm nije cetvrtina kruga.


krug.png
 
Komšija, bolje i da ne znaš šta je palo i koliko je palo. Dva potoka koja nam donose vodu sa planine su napravila katastrofu i napunila polje vodom. Kukuruz iz trećeg presevanja je potpuno poplavljen. Imam par slika, postaviću kasnije. Od podneva do sada 92 litra. Lepo sam jednom zavrljačio kišomer a opet me danas j..o djavo da ga montiram.
 
Ja nemam kisomer ali ne belezimo unazad 6 dana manje od 10 litara i to u kanalu ispred kuce.
Muljalo se muljalo i smuljalo na kraju.Jak pljusak sa sugradicom.Bogu hvala led pada ove godine vec treci put..
**greška ti ovu susnu 2014 godinu...
 
Neverovatno,najvise jedan dan bez padavina... Danas izasao da odradim 2.5h usluga ali dzabe zavrsili oko 1.4h i pljusak!!!!!! Psenica je i prevlazna... Posle danas njeg pljuska ko zna kad ce moci ponovo da se radi!!!!
 
Kod nas između 15 i 20 l palo. Tri puta počinjao pljusak, i dalje pada lagana. Posle ovakve kiše samo mi bude krivo što kukuruz nisam gušće posejao.
 
U vezi one činije, ona se ne može koristiti za merenje količine padavina jer nema po celoj visini jednaku površinu poprečnog preseka. Za to merenje je potrebna posuda tipa lonca, koja ima istu površinu gornjeg otvora i dna, kao i ravne zidove.U takvoj posudi se bez obzira na veličinu površine otvora, količina padavina meri kao prosta visina vode (u mm) u posudi i to 1 mm=1 l/m2.

Činija, ne može da se upotrebi kao kišomer:

jpeg


Lonac, može da se upotrebi kao kišomer:

pl_14680934.jpg
 
Ispadamo iz teme. Kada sam vodu prebacio u lonac precnika 26cm nivo vode je bio malo jace od 11cm otprilike 11,2cm. U svakom slucaju meni kisa netreba bar 2 nedelje.
 
Treba malo više matematike, pogotovo kad stranice nisu strogi konus - a nikad nisu...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh