Vitlo za traktor

Upravo Borislave kao sto Mikser napisa. Mislim da ide u ovom slucaju sipka fi 40 kroz sredinu skroz, a da se ubaci i cev recimo fi 100 na koju ce da se mota sajla. Kod mene je dobos sirine 130 mm i zadovoljan sam sa slaganjem sajle. To je neki optimum.
 
I kod mene je Aco otprilike kao kod tebe, a možda i deblje, nisam mjerio. Kod mene kad bi išla cijev kroz doboš onda nebi izdržalo ni dan. Poslikaću jednom kad budem rastavljao vitlo pa da vidite kakav je sistem kod mene.
 
Dobro, ako je tvoje 10 t vucna sila onda mozda i ne moze sajla da se mota na cev. Mogla bi ona, ali da je neka bas debelozidna cev. Mada nisam bas ni siguran da se razumemo.:sjasi:
 
E ovako, kod mene je doboš kao i svaki drugi, znači ima ta cijev što se na nju mota sajla i baš je podebela ali kroz doboš prolazi još jedna osovina kao što sam rekao debljine od 50mm koja nosi cijeli doboš i veliki zupčanik. Na dobošu imaju 3 ležaja a na zupčaniku 2 ležaja.
 
E to stvarno ne bih znao da ti kazem.
Kazi ti meni taj Gvozden jel on iskopirao to vitlo od nekog ili je on sam sve osmislio i napravio?
 
Mile Gvozden je majstor (INŽENJER) i on je to vitlo sam osmislio prije otprilike 17 godina. I ovdje kod nas ko god se bavi šumom naviše, svi imaju ta vitla i naravno Češko vitlo. Pored vitlova on pravi i brente i cjepače i još neke mašine.
 
Poslednja izmena:
Po vasim savetima povecao bih gornje vratilo na fi 50
Rukavci bi ostali za 45mm lezaj.
E jedino mi ostaje problem kako koturacu da resim.
Svaka pomoc je dobrodosla.
 
A jel se on bavio sumarstvom pa od muke osmislio takvu spravu? Jer titula mu sama po sebi nista ne vredi ako ne zna sta se trazi i po neku caku. Znam za neke majstore koji prave tako nesto, ali imaju propuste jer ne rade sa tim masinama pa ne znaju.

Ne mora da se povecava na fi 50 jer je za taj traktor i fi 40 puna kapa. Skiciraci za koturacu pa cu da postavim ili ovaj moj model da vidite.
 
A jel se on bavio sumarstvom pa od muke osmislio takvu spravu? Jer titula mu sama po sebi nista ne vredi ako ne zna sta se trazi i po neku caku. Znam za neke majstore koji prave tako nesto, ali imaju propuste jer ne rade sa tim masinama pa ne znaju.

Ne mora da se povecava na fi 50 jer je za taj traktor i fi 40 puna kapa. Skiciraci za koturacu pa cu da postavim ili ovaj moj model da vidite.

Ako nije problem , to bi mi puno znacilo , hvala.
 
A jel se on bavio sumarstvom pa od muke osmislio takvu spravu? Jer titula mu sama po sebi nista ne vredi ako ne zna sta se trazi i po neku caku. Znam za neke majstore koji prave tako nesto, ali imaju propuste jer ne rade sa tim masinama pa ne znaju.

Nebi ti znao reći jel se prije bavio šumarstvom. Čuo sam samo da pravi dobra vitla pa smo i mi kupili jedno. Tad je vitlo koštalo 2600KM iliti 1300 evra. A ova vitla se dan danas kupuju od njega. Baš je jedan komšija prije 2 mjeseca kupio vitlo od njega od 15 tona za ZETORA 7045.A ako hoćete možete pogledati na YouTube-u kako taj sa Zetorom vuče neko drvo. Samo upišite Zetor 7045 Baca (Baća)
 
Gvozden je vrhunski majstor a i konstruktor raznih mašina od kopača za vodvod pa do cjepača i raznih presa. Njegova mala radiona je prerasla u pogon za proizvodnju koji zapošljava dvadesetak radnika.Njegovo vitlo je nastalo usavršavanjem Krpana i češkog vitla jer je on pravio djelove za njih i pojednostavio napravivši sa zupčanicima od rashodovanih tenkova m34 vjenac zamajca i bendiks alnasera.Toliko ja znam o njemu.
 
Sad pravi al kad je počinjao praviti vitla nije imao čim praviti pa uzimao tenkovske.Čak pravi i razne prenosne odnose po želji dal kupac hoće da vitlo bude sporije a dobija na jačini i pravi od tri do petnaest tona veličine.
 
Bas sam se pitao sa kojih zamajaca skida vence, ali nisam mogo ni da zamislim da su od tenkova.

@ Vilkinson, evo na ovom oglasu na prvih nekoliko slika se vidi na sta mislim. https://m.kupujemprodajem.com/cekrk-vitlo-za-drva-48719707-oglas.htm#mhs0-1503222673846
Koturaca ispod dobosa se gotovo i ne vidi, ali je u pitanju klasicna koturaca. Tu je mnogo izmestena u stranu, a ja bi je stavio blize sredini. Sa nje sajla ide naravno na valjak.
 
Bas sam se pitao sa kojih zamajaca skida vence, ali nisam mogo ni da zamislim da su od tenkova.

@ Vilkinson, evo na ovom oglasu na prvih nekoliko slika se vidi na sta mislim. https://m.kupujemprodajem.com/cekrk-vitlo-za-drva-48719707-oglas.htm#mhs0-1503222673846
Koturaca ispod dobosa se gotovo i ne vidi, ali je u pitanju klasicna koturaca. Tu je mnogo izmestena u stranu, a ja bi je stavio blize sredini. Sa nje sajla ide naravno na valjak.

Hvala na pomoci.
Danas sam malo razmisljao o lameli za isti cekrk.
Da li bi mogla da se izvede pomocu nekog navoja veceg koraka, mozda je jednostavniji sistem od stiftova.
Aco , ako imate neku uproscenu sliku kako sklop lamele izgleda , da li bi mogli da posaljete. hvala
 
Pa moze da se izvede potisak lamele uz pomoc navrtke i trapeznog navoja. Tako je to izvedeno i na ovom vitlu sa oglasa. Medjutim taj sistem ima manu jer je potreban veliki hod poluge za aktiviranje lamele, odnosno vitla i potrebna je velika sila. Sistem sa kuglicama ima manji hod, ali i dalje trazi vecu silu. Tako da mu sistem sa stiftovima dodje najbolji. Zato je valjda i u upotrebi kod ozbiljnijih proizvodjaca.
Ja sliku sklopa lamele nemam. Moguce da ima Mikser jer je on pravio nekoliko do sad. Mada i po pitanju lamele ima vise mogucnosti. Jel su gotovi lancanici?
 
Nazad
Vrh