Višnja

Sve mi je jasno.
Naročito to da ti ne znaš koja sadnica višnje je bolja ni zašto je bolja.
Ali ako misliš da grešim, hajd objasni zašto je bolja nenegovana od negovane sadnice, zašto je bolje imati slabije nego bolje razinejn koren na sadnici?
 
Sve mi je jasno.
Naročito to da ti ne znaš koja sadnica višnje je bolja ni zašto je bolja.
Ali ako misliš da grešim, hajd objasni zašto je bolja nenegovana od negovane sadnice, zašto je bolje imati slabije nego bolje razinejn koren na sadnici?

Sad ti meni objasni zasto da prporim sadnicu i negujem kada mogu odmah da je posadim na stalno mesto?
Dok ovu negujem celu jednu vegetaciju, ona sto je posadjena na stalnom mestu ce se vec dobro ozliti i poceti da se razvija, dok ova tek treba da primi na stalnom mestu, ozili,prekrati itd.

Ti kao iskusan vocar znas koliko je dobra sadnica koja je celu vegetaciju trpana azotom i zalivana sistemom kap po kap! To si i sam pisao na temi sadnice Sljive, samo sto na jednoj temi pises jedno na drugoj drugo, cisto radi kontriranja.
Ovim upisom zavrsavam prepisku sa tobom!
 
A kako bi bilo da se prvo dogovoriš sam sa sobom jer se ove dve stvari isključuju međusobno:
Sad ti meni objasni
Ovim upisom zavrsavam prepisku sa tobom!

Ti kao iskusan vocar znas koliko je dobra sadnica koja je celu vegetaciju trpana azotom i zalivana sistemom kap po kap!

Prporenje je operacija kojom se popravlja kvalitet sadnica, kako se popravlja pisaću u nekom drugom komentaru, verovatno.
Ali ta kao i svaka druga operacija se može voditi pravilno i nepravilno,
Nije ni za koga tajna da višak svih hranljivih elemenata, pa i azota, može imati negativne posledice. Ako se u toku operacije prporenja unosi previše azota to će naravno ostaviti negativne posledice.
Ali to uopšte ne znači da su prporene sadnice lošije od onih koje to nisu, naprotiv.
Sadnice koje nisu bile u prporištu mogu biti bolje samo od onih koje su nepravilno prporene, a nikako od pravilno prporenih sadnica.
 
A kako bi bilo da se prvo dogovoriš sam sa sobom jer se ove dve stvari isključuju međusobno:





Prporenje je operacija kojom se popravlja kvalitet sadnica, kako se popravlja pisaću u nekom drugom komentaru, verovatno.
Ali ta kao i svaka druga operacija se može voditi pravilno i nepravilno,
Nije ni za koga tajna da višak svih hranljivih elemenata, pa i azota, može imati negativne posledice. Ako se u toku operacije prporenja unosi previše azota to će naravno ostaviti negativne posledice.
Ali to uopšte ne znači da su prporene sadnice lošije od onih koje to nisu, naprotiv.
Sadnice koje nisu bile u prporištu mogu biti bolje samo od onih koje su nepravilno prporene, a nikako od pravilno prporenih sadnica.

Sadnica koju direktno posadim na stalno mesto posle prve vegetacije nije vise sadnica, nego ide prvo rezanje-formiranje krosnje.
Dok je ova koju sam prporio jos uvek sadnica, jer tek treba da se posadi na stalno mesto prekrati na zeljenu velicinu i primi.
Govorim o dva izdanka iste starosti onaj koji se posadi na stalno i onaj koji se prpori.
Druga situacija je kod nekog ko nema bilo kakve izdanke pa kupi ove prporene kad ga posadi dodje mu na isto. U stvari ne dodje mu na isto on je te uprporene izdanke platio 1 evro po komadu. Za 1000 sadnica ode 1000 evrica na bezveze.
 
Dakle ipak si se predomislio pa nisi završio razgovor sa mnom.
A samo pre par minuta si bio siguran da je gotovo :)
Često si nešto baš siguran u stvari koje se brzo pokažu kao pogrešne?

Druga situacija je kod nekog koji nema bilo kakve izdanke pa kupi ove prporene kad ga posadi dodje mu na isto.
Nema prve i druge situacije ako je tema razgovora koje sadnice su kvalitetnije.
To što je tebi organizaciono lakše da iskopaš i odmah zasadiš na stalno mesto,što ti je tako jeftinije, uopšte ne dokazuje ono što si tvrdio, da su te sadnice kvalitetnije.

Postoje razlozi koji mogu biti presudni za odluku o korišćenju izdanaka bez prporenja, ali ako pričamo o kvalitetu, ako nekoga ko podiže značajnije površine interesuje pre svega kvalitet, a na drugom mestu mu je par stotina evra uštede pri podizanju višegodišnjih zasada (a to je jedini ispravan pristup) onda su prporene sadnice u prednosti.
 
Na jesen treba da posadim jos nekih 70-80 ari posto jos nisam razmeravao parcelu neznam tacno u ar koliko ima.
Izdanke oblacinske visnje imam u izobilju ako mi treba mogu da navadim 100 000 komada. Nisam hteo da vadim sada izdanke i da prporim vec cu na jesen cim budem izvadio odmah da sadim na stalno mesto. Ta prica o korenovom sistemu ne pije vodu jer dok vadis sadnice ti normalno biras one sa sto boljim korenom.
 
Izdanke oblacinske visnje imam u izobilju ako mi treba mogu da navadim 100 000 komada.
Mora da baš dobro održavaš zasad kad je tolika šuma u njemu :)
Ja npr imam zasad u rodu ali nemam ni jedan izdanak.
 
Mora da baš dobro održavaš zasad kad je tolika šuma u njemu :)
Ja npr imam zasad u rodu ali nemam ni jedan izdanak.

To je zbog toga sto ti mas specijalne visnje iz kojih ne izbijaju izdanci:haha: salim se :ppozdrav:

Ne vadim izdanke kod mene, imam dosta drugara kod koji izdanke ciste tek kad rezu visnju pa eto imam prilike da navadim koliko mi treba.

I nemoj pogresno da me shvatis ne ubedjujem ja nikog da ovako radi samo pisem onako kako ja radim, i kako rade ljudi iz moje okoline koja nije bas siromasna oblacinskom visnjom.
 
Setiću se tebe kad na jesen budem vadio mladare. treba mi samo 2000 :ppozdrav: a Smederevo uopšte nije daleko:haha:

Ako vi dole nemate sadnica onda neznam ko ih ima:haha:::namigivanje::

Ja pratim temu i nebih da se mesam u ovu raspravu oko sadnica, opet. Meni je dosta sto sam posadio "jednogodisnju sadnicu sa dvogodisnjim korenom" i to mi je dosta da budem zadovoljan za pare koje sam dao i neka ih sa srecom potrose.
Meni licno nije isto ako posadim cackalice ili sadnice debline palca, veci je potencijal za dalji razvoj ako nista drugo.
 
Verujem ti, sadnice idu ko lude samo daj sta das, prva, druga, treca klasa nije bitno samo daj sta das da ima koren i dva prsta iznad korena. Tako je bilo i prosle godine kad sam ja isao za sadnice ali sam kaparisao i covek me ispostovao svaka mu cast.Iz merosine je covek, poznat je radi i odkup visnje i sljive a i ima rasadnik, Rec je o dvojici brace:ppozdrav:
 
Kratko ću iznijeti svoje mišljenje o sadnicama višnje koje su odnjegovane u školi te kasnije posađene u budući voćnjak i izdanaka koji se vade u voćnjaku i direktno sade u budući voćnjak. To su dva različita pojma. Uvijek će sadnica iz škole biti u prednosti u odnosu na izdanak. Korjen na školovanoj sadnici je bolje razvijen, gušći, sadnica se bolje prima, bolje napreduje, korjen bolje prati nadzemni dio voćke... Puno je razloga koji su na strani školovane sadnice. Ovo pišem i pri tome mislim na buduće voćnjake koji se adekvatno njeguju, prihranjuju, orezuju, okopavaju, kose i od kojih se očekuje konstantan, kvalitetan i obilan urod. U onima u koje se malo il ništa neulaže, i sredstava i znanja, i kod kojih je maks. urod na bazi 50-60 % onoga u koji se radi drugačije tu će ta razlika u sadnom materijalu biti manje uočljiva, al će ipak biti prisutna.
 
Prosle godine je bila dobra cena i u jesen odmah krenula masovna sadnja, pa su sadnice isle kao lude. Zato su celu zimu i prolece ovde bili puni visnjari rasadnicara koji vade izdanke i prpore za jesen.
 
O Bećarino pa gde si ti (BRE) :)

Nego, uze li ti koju kunu onima što su ti maznuli slike za neku knjigu, časopis, šta ono beše :)
 
:haha:

Pažljivo broj, ne daj da te zeznu.


A da je ružno ružno je.
Mislim zar je nekome bilo teško da te makar na pp zamoli da iskoristi te slike. Ljudski bi bilo.
Otišli smo u tri lepe materine.
Ali da ne trolujemo temu
 
Nazad
Vrh