Osniva se agencija za intervencije na tržištu poljoprivrednih proizvoda Štampaj E-pošta
Postavio Dejan Budić
Friday, 24 December 2010
dragin-sasa.jpgMinistar poljoprivrede Srbije Saša Dragin izjavio je danas da je urađen nacrt zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, kojim se predviđa i osnivanje agencije za intervencije na tom tržištu. "Takva državna institucija imala bi zadatak da kada su cene poljoprivrednih proizvoda niske povlači te proizvode u svoje rezerve, a da ih kada su visoke pušta na tržište", kazao je on agenciji Beta.
Prema rečima srpskog ministra poljoprivrede, takva aktivnost je "profitabilna, smanjuje pikove cena i na taj način stabilizuje tržište".
Dragin je objasnio da se rad nove agencija neće preklapati sa nadležnostima robnih rezervi.
"Do sada su se isto tretirale i gumene čizme i pasta za zube, imlin kao i pšenica, mineralno đubrivo ili mleko i proizvodi klanične industrije", kazao je Dragin, navodeći da robne rezerve imaju odlike strateških rezervi države koje su važne u slučaju katastrofa.
Nova agencija bi se bavila regulisanjem tržišta i stvaranjem ambijenta koji je povoljan za rad, a to bi, kako je naglasio, omogućilo manje neizvesnosti kod cena poljoprivrednih proizvoda, što je dobro i za poljoprivrednike i za prerađivače.
Dragin nije mogao da kaže kada bi zakon mogao da bude usvojen, ali je izrazio nadu da će period usvajanja biti kratak, jer je to u interesu srpske poljoprivrede.
Prema predlogu nacrta zakona, koji je objavljen na sajtu Ministarstva poljoprivrede (
www.minpolj.gov.rs), navodi se da će se on odnositi na uređenje domaćeg tržišta, ali i trgovinu sa drugim zemljama.
Zakon bi se primenjivao za uređenje tržišta žitarica, šećera, voća i povrća i njihovih prerađevina, vina, živog bilja i cveća, goveđeg, svinjskog, ovčijeg i kozjeg mesa, jaja i mesa peradi, mleka i mlečnih proizvoda, pčelarskih proizvoda.
Određeni su i periodi kada bi se sprovodile intervencije na tržištu, u zavisnosti od vrste proizvoda.
Precizirano je da će se tržišne intervencije sprovoditi takozvanim javnim intervencijama, odnosno merama otkupa i prodaje, podrškom privatnom skladištenju, posebnim interventnim merama koje se sprovode recimo radi ograničenja trgovine.
Tržišne intervencije će se sprovoditi i pomaganjem u prilagođavanju ponude zahtevima tržišta, zatim kroz sistem proizvodnih ograničenja, kao i kroz sistem posebne pomoći određenim sektorima.
Radi administrativnog praćenja uvoza i izvoza, propisano je da Agencija može izdavati uvozne i izvozne dozvole.
Uvozne dozvole bi se izdavale za uvoz žitarica, šećera, voća i povrća, goveđeg mesa, mleka i mlečnih proizvoda, etilnog alkohola poljoprivrednog porekla, dok bi se izvozne dozvole izdavale za šećer i žitarice.