У сарадњи са ФТН и фирмом AlfaNum
Влада Србије усвојила Предлог буџета за 2011.
16. децембар 2010. | 01:15 → 20:03 | Извор: Танјуг | Фото: Бета БЕОГРАД - Влада Србије усвојила је данас предлог Закона о буџету за 2011. годину који ће имати дефицит од 4,1 одсто вредности бруто домаћег производа (БДП), или око 140 милијарди динара, изјавила је министарка финансија Диана Драгутиновић, уз напомену да су за покривање тог дефицита средства обезбеђена.
Драгутиновићева је рекла да ће буџет државе за следећу годину, који је написан на 1.500 страна, имати планиране приходе од 1.320 милијарди динара, док ће расходна страна износити 1.460 милијарди динара, уз поменути дефицит од 140 милијарди.
Дефицит буџета Републике Србије износиће 120 милијарди динара, јер се на то још додаје 12 милијарди динара дефицита локалних самоуправа и покрајине Војводине, уз издвојени дефицит јавног предузећа "Путеви Србије од три милијарде динара.
Драгутиновићева је указала, кад је реч о планираним приходима буџета Србије за 2011. да ће они износити око 724 милијарде динара, што је за 64 милијарде више од последњег ребаланса државне касе, док ће расходи износити око 845 милијарди динара, или за 65 милијарди више од планираних у претходном ребалансу, тако да је дефицит већи за само милијарду динара, у односу на ребалансирани буџет.
Основне претпоставке буџета за 2011. годину су раст БДП -а од три одсто, одмрзавање и раст пензија и плата за два процента, при чему најниже плате морају да имају највеће увећање, најавила је Драгутиновићева и указала да не сме бити угрожено максимално издвајање од осам одсто БДП - а из буџета за плате и највише десет одсто БДП- а за пензије.
Субвенције ће бити замрзнуте на нивоу 2010. године, изузев Јавног предузећа "Железнице Србије" и Рудника "Ресавица", где су предвиђене веће дотације због раста зарада запослених.
За заједничко предузеће Фијат аутомобили Србија предвиђени су државни подстицаји од 9,6 милијарди динара, али ће та средства бити премештена из раздела Министарства економије у раздел Министарства финансија, навела је Драгутиновићева.
За улагања у капиталне пројекте у наредној години, попут изградње Коридора 10, предвиђено је око 32 милијарде динара, најавила је она, уз напомену да је за те намене из ино-кредита већ обезбеђено више од милијарду евра.
Институције попут Српске академије наука, Управе за јавне набавке, Заштитник права грађана, Повереник за информације од јавног значаја, добиће значајно повећање средстава из буџета, наговестила је министарка финансија и додала да ће Државне ревизорска институција имати четири пута више средстава у односу на одобрена средства у овој години.
Влада усвојила предлог измена закона о буџету и пензијама
Она је додала да је влада усвојила предлог измена Закона о буџетском систему и Закона о пензијском и инвалидском осигурању, нагласивши да су сви критеријуми из аранжмана са Међународним монетарним фондом (ММФ) испуњени.
Она је рекла да су измењене формуле за обрачун плата и пензија.
Министарка је прецизирала да ће у јануару плате и пензије порасти за два одсто, да ће у априлу оне бити обрачунаване тако што ће се повећати за износ инфлације у претходних шест месеци, да би у октобру, када је планирано следеће усклађивање, обрачунска формула била - инфлација у претходна три месеца плус половина раста бруто домаћег производа (БДП).
На питање новинара због чега се одустало од формула претходно договорених са ММФ-ом, она је одговорила да није било довољно простора за договорено повећање, јер би се плате и пензије морале усклађивати са стопом инфлације која је била највећа у претходних неколико година.
Усклађивање је било планирало повећањем за шетомесечну инфлацију у јануару.
Драгутиновићева је навела да би један одсто раста инфлације подразумевало потребу за 7-8 милијарди динара средстава више.
Она је рекла да би у условима "тромог привредног раста" та посебна фискална правила могла да угрозе основна фискална правила - да јавни дуг не сме да пређе 45 одсто БДП и да дефицит буџета треба да се смањи на један одсто БДП до 2015. године.
О Закону о порезу на имовину
Она је додала да је у предлогу измењеног Закона о порезу на имовину предвиђена максимална пореска стопа од 0,4 одсто, али да она није обавезујућа у примени у локалним самоуправама.
Она је навела да је предлог измена и допуна тог закона усвојен на данашњој седници владе, а да је иницијативу за његово доношење покренула још пре годину дана Стална конференција градова и општина, а не Министарство финансија.
Драгутиновићева је поновила да предложена решења у оквиру тог закона не угрожавају сиромашне грађане, подвлачећи да ће локалне самоуправе вероватно водити рачуна о томе.
Министарка је рекла да је заштитном клаузулом у закону спречено да локалне самоуправе примене највећу прописану пореску стопу која је примерена некретнинама са којима располажу грађани.
Она је прецизирала да је том заштитном клаузулом предвиђено да то пореско оптерећење не семе да буде веће за 50 одсто од претходне пореске обавезе.
Драгутиновићева је прецизирала да то значи да тај порез неће бити повећаван пет или шест пута у односу на порез који до сада плаћан.
Post je spojen: [time]1292530913[/time]
_________________________________________________
Evo nama veselja