http://web-tribune.com/u_fokusu/poc...ije-prva-faza-procesa-zavrsena-ostale-jos-dve sta rade ovom glupom i ne pismenom narodu (mislim na sve nas da se neko ne nadje prozvan)
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
Evo kako je bilo u Libiji pre dolaska Americke demokratije na vlast
Да Ли Сте Ово Знали о Муамер ел Гадафију ?? ДЕЛИТЕ !!
ВЕЛИКИ ЧОВЕК И ПРИЈАТЕЉ СРБИЈЕ !! ВЕЧНА ТИ СЛАВА !!
Иако представљен као бескрупулозан диктатор Моамер ел Гадафи је од Либије која је била једна од најсиромашнијих земаља створио нацију са највишим стандардом у Африци.
Овако се живило у Либији под Гадафијем:
-Према систему који је Гадафи развио доласком на власт образовање и здравствена заштита су били бесплатни у Либији. Пре доласка Гадафија на власт, само 25 одсто становништва било је писмено. Данас 83 одсто Либијаца чита и пише, а 25 одсто има факултетску диплому.
-Уколико би неки грађанин одабрао да се бави земљорадњом, од државе би добио кућу са земљом, пољопривредну опрему, сеијме и говеда, како би започео бизнис и све то бесповратно.
-Мало је познато да у Либији до сада нису постојали рачуни за струју, а нису постојале ни камате на кредите у банкама које су све биле државне
-Као што то данас практикује Драган Марковић Палма, и Гадафи је излазио у сусрет младенцима, али је био много шире руке. Тако је сваки млади брачни пар добијао од државе по 50.000 америчких долара како би купио стан и засновао породицу.
-Уколико би Либијац пожело да се школује у иностранству или би му било неопходно лијечење ван граница земље, имао би новчану помоћ државе која би плаћала све трошкове и још би давала по 2.300 америчких долара за смештај и превоз.
-Држава је чак партиципирала и у куповини кола, иначе јефтинијих него у Европи, па је субвенционисла куповину са 50 одсто учешћа.
-А кад се већ купе кола, са бензином нема проблема јер је гориво у Либији коштало 0,14 долара за литар, што је било јефтиније од воде. И хлеб је био практично бесплатан са ценом од 0,15 долара за 40 (!) векни.
-Гадафи је знао да је за пустињску земљу вода најбитнија па је направио велики водовод кроз Сахару који је спојио Триполи, Бенгази и Сирт и тако омогућио несметано снабдјевање, али и пораст градске популације. На жалост, током бомбардовања НАТО је добрим дијелом овај водовод уништио.
-Либију је оставио без икаквог спољног дуга са девизним резервама од 150 милијарди долара, које су, истина, са почетком револуције замрзнуте широм света.
-Сваки Либијац који није могао да нађе запослење по завршетку школовања добијао је новчану помоћ у висини плате предвиђене за ту врсту занимања. Док су за свако рођено дјете жене су добијале по 5.000 америчких долара.
-Дио новца зарађен продајом нафте, главног извозног артикла земље, сливао се на рачуне свих грађана Либије.
-Када је Гадафи дошао на власт, истина превратом, 1969. године, Либија је била једна од најсиромашнијих земаља на свету. Пре него је запао у проблеме са устаницима Либијци су спадали у народе са највишим стандардом у Африци.