[h=2]Noćne bitke za kukuruz i repu[/h] četvrtak, 20 septembar 2012 20:57
Pod dramatičnim okolnostima od subote uveče obavlja se berba kukuruza i šećerne repe na njivama u državnom vlasništvu, izdatim u zakup ratarima iz Tornjoša, kod Sente, zbog čega je u više navrata morala da interveniše policija.
Član Opštinskog veća Sente za resor poljoprivrede Viktor Varga, predočio je na konferenciji za novinare, da je lokalna samouprava u subotu uveče obaveštena da je u ataru Tornjoša vlasnik firme „Žito Čenej” iz Čeneja Dragan Srećkov bespravno sa svojom ekipom na parceli od 143 hektara, koju je iznajmio Imre Bilicki iz Tornjoša, za šta ima i valjan ugovor i plaćen zakup, s dva kombajna počeo berbu kukuruza.
O svemu je odmah obaveštena policija i poljočuvarska služba, pa su se na licu mesta sa njima našli i opštinski čelnici, nasuprot ekipe „Žito Čeneja” i obezbeđenja iz Subotice, koje je angažovao Srećkov.
- Situacija je bila zategnuta, ali se sve smirilo pred zoru u tri sata, tako da su mašine zaustavljene, a Srećkov je otišao s jednim kamionom punim kukuruza i kukuruzom koji se nalazio u kombajnima - rekao je Varga. - Nastavak je usledio u nedelju ujutro u osam, kada su poljoprivrednici iz Tornjoša počeli s pet kombajna da skidaju svoju letinu, na koju imaju pravo, a s dva kobjana žetvu kukuruza je nastavio i Srećkov. Međutim, tu je već došla i republička inspektorka za poljoprivredu, bilo je prisutno i tridesetak policajaca, kontaktirali smo i Tužilaštvo, tako da je od „Žito Čeneja” oduzet ubrani kukuruz i u nedelju je posle podnet smešten u silos firme „Gebi” pod policijski nadzor. Policija i Tužilaštvo su u ponedeljak doneli odluku da se taj kukuruz preda pravom vlasniku Imretu Bilickom - veli Varga.
Bilicki ima važeći ugovor o zakupu ove državne zemlje, pa Varga uverava da je vlasnik „Žito Čeneja” izvršio krivično delo, te očekuje da će policija po službenoj dužnosti podneti krivičnu prijavu, a podnošenje prijave najavljuje i Bilicki.
Varga je saopštio da su u utorak poljoprivrednici iz Tornjoša počeli da vade i šećernu repu na parcelama uzetim u zakup, ali da su im prišli ljudi iz „Žito Čeneja” i pripretili da će i oni doći s kombajnima da vade repu.
- Posle tih pretnji, na lice mesta je izišla policija i poljočuvarska služba i mislim da zbog toga gospoda iz „Žito Čeneja” nisu smela da iziđu na njive, pa su naši zemljoradnici mogli nesmetano da obavljaju posao - laže Varga.
Situacija oko državnog zemljišta u Senti, koje je pod zalivnim sistemom, je takođe neizvesna. Rešenjem Privrednog suda u Subotici, zabranjeno je državi da upravlja tom zemljom, a poljoprivrednicima, koji dve godine obrađuju zemlju i trebali bi i treću, jer im je na taj rok izdata, zabranio je pristup zemlji, nedugo kada je u AD „Poljoprivreda” otvoren stečaj.
Reagovalo je Ministarstvo poljoprivrede i republički javni pravobranilac, mišljenjem da odluka Suda ne važi retroaktivno za poljoprivrednike koji imaju validne ugovore, sklopljene pre dve godine, za zakup državne zemlje na period od tri godine.
- Imali smo s tih jedanaest poljoprivrednika sastanak i obavestili ih o tome da mogu slobodno još godinu dana da obrađuju zemlju, koje je koristilo AD „Poljoprivreda” većinskog vlasnika Mileta Jerkovića, a koje je sada u stečaju. Lokalna samouprava nije mogla ništa da preduzima u ovom slučaju, jer je zemljište u državnom vlasništvu - rekao je Varga.
Poljoprivrednici, koji obrađuju ovu državnu zemlju u zakup u ataru Tornjoša, imali su problema s vlasnikom „Žito Čeneja” i prošle jeseni u vreme oranja i setve.