Vesti-novosti-obavestenja

Share
[h=1]Neophodno više podrške za male poljoprivrednike[/h]
isprekidana_linija_vesti.png
sreda - 06.06.2012

mali.poljoprivrednik%20086.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

Mali zemljoradnici su danas postali ključ u ishrani rastuće svetske populacije. Vlade zemalja Sveta treba da igraju aktivniju ulogu u podršci malim zemljoradnicima ako žele da postanu produktivniji i dovoljno pomognu da se nahrani rastuća svetska populacija. Svet treba da proizvede 60 odsto više hrane i da nahrani više od devet milijardi ljudi do 2050.g., a sada postoji široka saglasnost da će prekopotrebne kolicine hrane pružiti mnogo malih zemljoradnika."Mali zemljoradnike sada vidimo kao resenje dela problema gladi u Svetu. Oni su važan deo rešenja i od presudnog su značaja za promociju održive poljoprivrede i upravljanje našim prirodnim resursima.", Rekao je direktor FAO-a Hoze Gracijano da Silva, na prošlonedeljnom otvaranju zasedanja FAO Odbora o robnim problema (KPK) u Rimu.

Javni sektor i politika
Prema izveštaju o raspravi na Odboru protekle nedelje, poboljšano razumevanje je imperativ u identifikovanju javnog sektora politike intervencije da se pospeši učešće na malim tržištima. Ključni elementi koji određuju da li i u kojoj meri su mali zemljoradnici ušli na tržište kao prodavci, je mogućnost da li koriste sredstva na produktivan, efikasan i pristupačan način kao i postojece infrastrukture tržišta, navedeno je u izveštaju.
Za polunaturalne proizvođače, posebno one na udaljenim lokacijama, olakšavanje učešća na lokalnim tržištima može biti prvi korak.

Smanjenje rizika
Vlade zemalja sirom sveta mogu se uključiti akciju smanjenje rizika potencijalnim investitorima; privremenim Javnim subvencijama za inpute kao što su seme i đubrivo, kao i da olakšavaju davanje kredita za poljoprivrednike u udaljenim oblastima, podrška proizvođačima u ispunjavanju rigoroznijim komercijalnim standardima; i promovisanju javnog -privatnog partnerstva u stvaranju tržišne infrastrukture.
FAO moze da pomogne zemljama članicama da odrede najbolja pravila, otvore im put ka unapređenju razumevanja njihovih malih zemljoradnika koji imaju problema sa ucescem na tržištu, povećanja osetljivosti aktera u raznim segmentima i povećanja mogućnosti pred njima, izgradnja njihovih kapaciteta koja su potrebna da se identifikuju, da formuliše i sprovodi najviše odgovarajuće intervencije.
Odbor je naglasio potrebu da se identifikuju ograničenja koja sprečavaju male zemljoradnike da se brze integrišu na tržištu. Potrebno je da politike zemalja i strategije podržavaju integraciju na malim tržištima i povecanju vrednosnog lanca. Ovakav pristup predstavlja prioritet za KPK, stoji u saopštenju sa nedavno održanog sastanka u sedistu FAO u Rimu.


isprekidana_linija_vesti.png


---------- Poruka napisana u 19:43 ---------- Prethodna poruka je at 19:41 ----------

[h=1]Brazilski farmeri tuže Monsanto[/h]
isprekidana_linija_vesti.png
utorak - 05.06.2012

brazil-monsnto-gmo%20198.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

Pet miliona brazilskih farmera podnelo je tužbu protiv američke kompanije Monsanto koja se bavi biološkim inženjeringom, tražeći čak 6,2 milijarde evra odštete.

Po njihovim tvrdnjama, proizvođač genetski modifikovanog semena uzima tantijeme za useve za koje nepravedno tvrdi da su njegovi.

Po rečima farmera, Monsanto godišnje nepravedno ubire ogroman profit širom sveta na osnovu tantijema na “ponavljane” žetve. “Ponavljane” žetve su one koje se dobiju sađenjem semena iz prethodne žetve.

Dok je praksa obnavljanja žetve na ovaj način poznata od pamtiveka, Monsanto zahteva naplatu sa svih useva dobijenih iz genetski modifikovanog semena koje je on proizveo. Zbog činjenice da je genetski modifikovano seme patentirano, Monsanto ne samo da naplaćuje tantijeme prilikom kupovine semena, već nastavlja da uzima dva odsto od svakog sledećeg useva.

“Monsanto dobija novac prilikom kupovine njegovog semena. Zakon daje pravo proizvođačima da razmnožavaju seme koje kupe i nigde na svetu se to ne plaća”, objašnjava Džejn Bervanger, pravnica koja zastupa zemljoradnike iz Brazila.

Međutim, Monsanto zahteva da kad farmer jednom kupi njegovo seme, mora neprestano da plaća taksu – bezuslovno.

Brazil je drugi na svetu po prozvodnji sojinog zrna, koje može da se koristi u najrazličitije svrhe, od ishrane životinja do bio goriva, a potražnja za ovim zrnom raste širom sveta.

Genetski modifikovana soja prvi put se ilegalno pojavila u Brazilu tokom 90-tih, kada je prokrijumčarena iz susedne Argentine. Danas, kada je upotreba genetski modifikovane soje dozvoljena na brazilskom tržištu, čak 85 odsto useva brazilske soje je genetski izmenjeno.
 
[h=1]Kinezi nas potrovaše[/h] [h=2]Nećete verovati šta sve rade![/h]



06.06.2012
15349.jpg



Pre neki dan smo pisali o falsifikovanim kineskim električnim komponentama, ali to nije ni priblično opasno kao ovo što sada otkrivamo.

Podaci do kojih su došli Interpol, agencije za kontrolu proizvodnje, distribucije i ponude prehrambenih proizvoda ukazuju da Kinezi falsifikuju insekticide, pesticide i herbicide namenjene poljoprivredi, ali i mnoge druge stvari, pišu strani mediji.

Iz Kine preko Ukrajine u hamburšku luku tako stižu milioni tona sintetičkih zaprašivača sa lažnim deklaracijama.

Verbraucher Zentrale iz Hamburga upozorava da ta poljoprivredno zaštitna sredstva sadrže izuzetno opasne otrove odavno zabranjene u Evropi zapadnom svetu.

Kinezi takođe i u trećem milenijumu koriste opasni otrov DDT.

Kada hemikalije iz Kine namenjene poljoprivredi uđu u neku luku Evropske unije, teško je slediti njihov trag.

Procene nemačkih stručnjaka govore o tome kako je već skoro deset posto pesticida u Evropi falsifikovano na ovaj način.

Štete za čovekovu okolinu su nesagledive. Zagađuje se zemlja, voda, vazduh. Kolateralna žrtva mega irigacionih projekata rečnih sastava, na primer, erozija je tla kakvu civilizacija dosada nije zabeležila. Tu se više ne radi o mikroklimatskim promenama na ograničenom regionalnom nivou.

Ali ni to nije sve:

Kineske firme proizvode čak soja sos u čijem sastavu je i ljudska kosa.

Otpadne fekalne vode se prerađuju a iz njih se ekstraktuju sirovine namenje ljudskoj ishrani. Nećemo vam objašnjavati šta se jede. Zaključite sami.

Tako da, pazite gde kupujete i šta kupujete! Ništa bez srpskog seljaka!

Izvor : http://www.dominomagazin.com
 
Kotlićijada-takmičenje u kuvanju riblje čorbe
USR ''Karaš'' Laćarak 22.07.2012 (nedelja)organizuje takmičenje u kuvanju riblje čorbe sa početkom u 15 časova.
Takmičenje će se održati ispred prostorija USR ''Karaš'' (centar Laćarka)
Uplata po ekipi je 2000 din.
Sva obaveštenja na tel:064-429-33-69 ili direktno u klubu.
Prijavljivanje ekipa je do 18.07.2012
 
Vihoran napredak auto tehnologije
[h=1]Uključite klimu namigivanjem, promenite stanicu osmehom[/h] MojAuto | 27. 07. 2012. - 16:32h | Komentara: 20

Aktiviranje različitih komandi u vozačkoj kabini uskoro će postati prelako. Inženjeri kompanije „Harman“ razvili su sistem koji će omogućiti vozačima da jednim pokretom lica, treptajem oka ili recimo namigivanjem uključe radio ili klima uređaj.





[h=3]Ostale vesti: Aktuelne vesti[/h]




255057_rashladni-gas-foto01-emil-conkic_f.jpg
Kako isključiti klimu bez ruku?

Sistem je baziran na infracrvenim zracima koji prate vozačevo lice i ruke i dovoljno je, recimo, da namignete i radio će se uključiti. Ako namignete, na primer, levim okom zvuk će se pojačati, desnim će se smanjiti i sl.


[TABLE="class: antre_r back_c_1, align: right"]
[TR]
[TD] Postavite besplatan auto oglas za polovne automobile
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Ako udarite po površini volana, prebacićete na drugu radio stanicu. Da biste nekoga pozvali, dovoljno je da palcem dodirnete uvo, dok je mali prst zadužen za javljanje na poziv. Za kontrolu klime dovoljno će biti samo da vozač pređe rukom preko menjača i to je to.

255058_rashladni-gas-foto02-emil-conkic_f.jpg
Promena temperature bez korišćenja ruku


[TABLE="class: antre_r back_c_1, align: right"]
[TR]
[TD] Nova akcija za prodavce automobila - Prodaj auto i pravac na letovanje
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Razvoj novih sistema i uređaja traje gotovo besprekidno pa neće biti smak sveta ako u skorijoj budućnosti vozač bude u prilici da nešto samo pomisli i da automobil to prepozna kao komandu i izvrši "postavljeni" zadatak.

Komande mislima jesu još uvek deo futurističkih zamisli, ali upravljanjem treptajem oka nije. Naime, inženjeri kompanije "Harman", koja se bavi rešenjima
za zabavu u automobilima, razvila je sistem koji prepoznaje različite pokrete čovečijeg lica i iste tumači kao komande, poput onih za upravljanjem radija, grejanja, navigacije, ali i telefoniranja bez korišćenja ruku.
 
Sve mi ova obecanja drzavnih glasnogovornika lice na onu ne lipsi magare do zelene trave.Svaki put kad ih slusam imam utisak da polako nalazimo izlaz iz tame,a onda se surovo uverim da sam obmanut po ko zna koji put.Pa jos usput dodje smena glasnogovornika,zatim padne u vodu sva mudroserija istih kao cist promasaj,a onda nam novi prospu nove bisere i zelje i pozdrave.Ne bih da unapred sudim,krecem sa stavom da ce ovi "pametni" da nas maknu ka svetlijoj strani puta,al' mi djavo ne da mira,sve mislim da cu biti preveden zedan preko vode po ko zna koji put.
 
Nazad
Vrh