Vesti i obaveštenja

@dukej

Placaju samo ovako 35e/ar, i ako se kasnije nesto desi pukne cev ili nesto slicno ulaze u parcelu masinama radi popravke (odrzavanja) i gaze sve pred sobom jer su oni platili tih 35e na pocetku radova.
Trenutno su iskopali obradivu (plodnu) zemlju nekih 60-70cm i stavljaju je sa jedne strane kanala i nju ce vratiti na kraju kad sve zavrse.
Kod mene nigde ne prolaze, ali u razgovoru sa prijateljima kroz cije njive prolaze sam to saznao.
 
Kod mene rade to isto plodnu zemlju stave sa strane a kada postave cevi tu crnu ( plodnu ) zemlju vrate od gore.Samo što sam ja čuo da su kod mene ljudima odavno već platili za ovaj ulazak u njive tako da sada nikome ništa ne plaćaju .
 
Je l' imate neku specifikaciju koliko se za šta daje (npr. za uništen usev prilikom izgradnje, za rekultivaciju zemljišta posle radova zbog poremećaja strukture zemljišta, za umanjenu tržišnu vrednost zemljišta zbog postavljenih cevi i izmešanosti plodne i nepolodne zemlje prilikom radova), ili samo ovako đuture 35 e/ar?

Evo zbog čega te to pitam, kod mene Vode Vojvodine trebaju da postavljaju cevovod preko dve moje njive. Zauzimaju za radove 15m širine, kopaju rov širine 1.9m i postavljaju cev prečnika 1.2m. Za učinjenu štetu mi plaćaju ukupno otprilike kao i kod tebe, s tim da mi usred njive ostavljaju i nadzemni objekat (5x5m) i to sve ulazi u tu cifru. Manje više sad za pare (mada se i tu možemo sporiti jer mi ne računaju umanjenost vrednosti parcele zbog objekta od 5x5m usred njive koja je široka svega 18m), ja sam im tražio da mi nakon okončanja radova podriju to zemljište jer će po njemu kamionima odvoziti višak zemlje (1.2 kubika zemlje po dužnom metru a ima oko 500m dužine), gaziti bagerima i drugim mašinama, kamionima dovoziti cevi... Nisu pristali! Kažu, mi smo ti platili štetu pa ti to uradi od tih novaca. Ja im kažem da ja ne mogu da nađem nikog ko hoće da podriva tako zbijeno zemljište, niti ko ima kod nas takav podrivač, niti bi to uradio po ceni koju oni daju za taj posao, neka mi ne daju novce za rekultivaciju nego neka oni rekultivišu zemlju, ne treba sve - samo podrivanje, ostalo ću ja uraditi (stajnjak, oranje ...). Kažem im da NIS kad prelaži preko njiva angažuje traktor sa podrivačem i podrije to gde su gazili... Ne vredi, neće ništa ni da čuju. Kažu mi se ne pogađamo, potpiši ili nemoj ovo što ti nudimo, nema nikakvog dogovora iako su mi poslali poziv naslovljen kao dogovor oko utvrđivanja štete. Kad sam tražio da mi daju napismeno da će višak neplodne iskopane zemlje biti odnet sa parcele a ne raširen po njoj (i tako mi napraviti još veću štetu), ne pristaju - neće ništa napismeno da mi daju jer kažu da je odnošenje zemlje predviđeno planom izgradnje i to treba da uradi izvođač radova, tj. to se podrazumeva. Ja sam pitao šta ako izvođač radova (Vode Vojvodine će za taj posao angažovati nekog drugog izvođača radova, neće oni to raditi) iz nekog razloga (npr. zbog smanjenja troškova) umesto da odveze višak zemlje, taj višak bagerima raširi po parceli, oni su mi odgovorili da to ne može da se desi. Od mojih poznanika preko čije zemlje takođe treba da prođe cevovod i koji su isto to pitali, sam čuo da su im rekli da u tom slučaju mi tužimo izvođača radova. Pa gde je tu logika, ko plaća tog izvođača radova, ko ga bira i angažuje? Zašto ja da se vijam sa izvođačem kad ja sa njim nemam nikakve veze, nisam ga ni birao ni dogovarao posao sa njim, niti imam dokumentaciju i plan izgradnje... Ma briga ih, oni su država i može im se tako, a ja sam govno koje se ništa ne pita. I onda kad im nisam potpisao su bili ljuti jer će sad morati da idu na sud i vanparnički postupak, pa će zbog toga da kasne radovi a tolika investicija ceo projekat izgradnje akumulacije. Ispada da sam sad ja krivac a ne oni jer im je problem jedno jebeno podrivanje 500m dužine i 15m širine...

Ima tender za te radove, tako da ce neki privatnik da kopa, a tebi ostaje da spremis sokove i kafu i da das masinisti da se koliko toliko potrudi da ne usere stvar skroz.I nemojte sa njima da se prepirete jer su oni samo izvodjaci i ne nadoknadjuju nista, a mogu da se zanate pa da uniste parcelu.
 
Po već ustaljenoj praksi iz prethodnih godina, SECPA će i u 2019. godini, u ime svojih članica, organizovati akcije sakupljanja ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja čime se individualnim poljoprivrednim proizvođačima pruža mogućnost da besplatno predaju otpadnu ambalažu i tako doprinesu njenom adekvatnom zbrinjavanju.
U 2019. godini, akcije sakupljanja ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja će se organizovati u regionima koje pokrivaju PSS Sremska Mitrovica, Ruma, Bačka Topola, Novi Sad, Sombor, Pančevo, Zrenjanin, Vršac, u Mačvanskom, Podunavskom i Braničevskom okrugu, kao i u opštinama Grocka i Mladenovac.
Detaljne informacije o tačnom vremenu i lokacijama sakupljanja ambalažnog otpada date su dole za svaki region pojedinačno i otvorićete ih klikom na odgovarajuće obaveštenje, a ovakva obaveštenja biće dostupna i preko preko PSS, lokalnih samouprava, infopanoa i medija.
Pratite obaveštenja i nemojte propustiti priliku da odgovornim postupanjem doprinesete adekvatnom zbrinjavanju ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja.
OBAVEŠTENJA O AKCIJAMA SAKUPLJANJA OTPADNE AMBALAŽE OD SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA U 2019.
1. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 20-24.5.2019. -region PSS Sremska Mitrovica
2. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 27-29.5.2019. -region PSS Ruma
3. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 29-31.5.2019. -region PSS Backa Topola
4. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 3-7.6.2019. -region PSS Novi Sad
5. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 10-13.6.2019-region PSS Sombor
6. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 17-20.6.2019. -region PSS Pančevo
7. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 24-25.6.2019. -region PSS Zrenjanin
8. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 26-28.6.2019. -region PSS Vršac
9. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 1-4.7.2019. - Podunavski i Braničevski okrug + Grocka i Mladenovac
10. Akcije sakupljanja otpadne ambalaže 5.7.2019. - Mačvanski okrug

http://www.envipack.rs/ bi trebalo da je ovlascena firma za prikupljanje ambalaze vecine ostalih proizvodjaca pesticida, trenutno na sajtu nema informacija o datumima prikupljanja.

 
Beograd, 27. maj 2019.
Izvor: Politika

  • U „Zajednici živinara” objašnjavaju zbog čega je primena novih propisa odložena za početak naredne godine
Početkom ove godine na snagu su stupila nova pravila za proizvodnju i promet jaja. Domaći proizvođači nisu u mogućnosti da se, u tako kratkom periodu, prilagode ovakvom načinu poslovanja. Zbog toga je prvobitni rok – 1. juli ove godine, odlukom Ministarstva poljoprivrede sada produžen za još šest meseci, na 1. januar 2020.Šta se od proizvođača očekuje?Usvojeni propisi bi trebalo da donesu dosta novina pre svega u načinu obeležavanja ovih živinskih proizvoda. Svako jaje će morati da ima neku vrstu „pečata” ali propisani su i: drugačija klasifikacija, uslovi koji se tiču izgleda, dimenzija i pakovanja…– Kada nešto traje 30 godina, a tačno toliko traje prethodni pravilnik, i naučite proizvođače da rade po određenom sistemu onda je njima teško da sve to izmene u kratkom vremenskom roku. Nije reč o usaglašavanju deset velikih proizvođača već oko 800 farmera – kaže Rade Škorić iz Udruženja „Zajednica živinara”.Podsećamo, umesto dosadašnjih sedam klasa u prodavnicama bi trebalo da se nađu samo sveža jaja „A” klase. Takozvana „B” klasa biće namenjena prehrambenoj industriji. Oznaka „A” godinama je bila težinska kategorija a sada postaje kvalitativna, ističe naš sagovornik. Što se tiče obeležavanja, do sada su postojale težinske kategorije (A, B, C, D… S) i razlika između njih bila je po pet grama. Sada se usaglašavamo da te težinske razlike budu 10 grama i biće četiri oznake. Najkrupnije jaje, teže od 73 grama, biće obeleženo oznakom XL. Potom slede nešto sitnija razvrstana na kategorije: L, M i S – što će biti sinonim za jaje čija je težina manja od 53 grama.– To su značajne razlike koje mogu da stvore konfuziju kod kupaca. Smatram da je potrebno vreme za usaglašavanje tumačenja i da svi treba da radimo na tome – kaže naš sagovornik. Međutim, za proizvođače jedno od možda najznačajnijih pitanja je šta od podataka treba da bude utisnuto na jajetu. Kako kaže, od toga zavisi ne samo cena uređaja, koje će sada proizvođači morati da nabave, već i dodatni troškovi koje će imati prilikom štampanja.– Pravilnik definiše da je potrebno da se na jaje otisne veliki broj karaktera. Mi smo tražili da ne bude tako. Jer, ako dobijete kutiju na kojoj postoji datum proizvodnje zašto bi tu istu informaciju štampali na svakom proizvodu? Uz to treba da bude obeležena i država u kojoj je proizvedeno jaje, kao i broj farme, koji se sastoji iz 12 karaktera. Smatramo da je to previše, da je takav sistem komplikovan i da ga treba uprostiti – ističe Škorić i dodaje da proizvođači iz više razloga traže da se datum ne štampa na svakom pojedinačnom komadu.Kako kaže, ne samo da je to skuplje i da se neće dobro videti na jajetu već i zbog toga što u većini evropskih država to nije obaveza. Smatra da bismo u tom slučaju imali diskriminaciju domaćih proizvođača jer samo dve države – Rumunija i Švajcarska imaju obavezu da ističu i datum na svakom komadu u ambalaži.Škorić smatra da posle odlaganje primene pravilnika postoji dovoljno vremena da se utroše zalihe ambalaže, unesu neke izmene, proizvođači nabave opremu ali i da se potrošači i trgovci dobro informišu o tome šta ih čeka.
 
Na sajtu subvencije RS izašli tri pravilnika koji se odnose, više ka Privrednicima odnosno prerađivačima dal mesa ili ostalih proizvoda, nije mi jasdno zašto ministarstvo poljoprivrede izdvaja iz svog budžeta-fonda za privredu kad to nije njihov resor u prevodu bolje da su napisali PIB i MB kome će navedena sredstva da sleduju, tu su normalno i hladnjačari, koji su izuzetno "podsticajni" od strane MINPOLJ-a valjda zaslugom pojedinaca, i uzgred izašao je i rezultat konkursa za mlade poljoprivrednike od strane AP Vojvodine, normalno na listi se nalaze svi koji su uplatili 10% unapred preko određenih ljudi, mislim da bi trebalo i da prekinemo sa konkurisanjem ako nismo u mogućnosti da platimo 10% unapred za "učešće".
 
Pa šta si ti mislio ko dobija subvencije i kako se dobijaju one sub. koje idu na principu kobojagi kojekakvo bodovanje.Svi koji su davali mito da prođu su prošli i ti će glasati za av jer će ih obilaziti sns bagra pred izbore i podsećati ih kako su obavezi da glasaju za av ,ako to ne urade na razne načine će ih spoticati,to su oni bezveze za sebe,a ima onih koji se kao bave polj. a ne znaju sa koje strane traktora su stepenice koji su za mame tate i ostale konkurisali .
 
@ savopunck

Kako vidim, imaš neke informacije o ljudima koji su davali mito da bi dobili subvencije. Trebalo bi da odeš u policiju i to sve njima konkretno ispričaš, jer prikrivanje takvih informacija je takođe kriminalno delo.

Ja sam se naslušao takvih "informacija", Ima "stručnjaka" koji znaju to sve jako dobro, kada treba reći imenom i prezimenom koje dao, ako uzeo pare radi mita, tada im maca pojede jezik, sve do sledećag dana kad opet počinju da dele "informacije" koje su sigurne, a kada ih se pita za konkretna imena i cifru koja je data, maca opet pojede jezik.


Ko ima konkretne informacije, najbolje u policiju. Ovako deluje da je "trla baba lan da joj prođe dan". Nemam ništa ni protiv toga, ali smara kada se svaki dan ponavlja kako se zna "totalna istina", ali bez konkretnih imena.
 
Moj kum konkurisao za te mlade preko AP. Imao 95 bodova. Kaže izašla lista u petak i bio je na listi, da bi u ponedeljak ta lista bila poništena i izašla sasvim neka druga imena... BAGRA!

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
@ savopunck

Kako vidim, imaš neke informacije o ljudima koji su davali mito da bi dobili subvencije. Trebalo bi da odeš u policiju i to sve njima konkretno ispričaš, jer prikrivanje takvih informacija je takođe kriminalno delo.

Ja sam se naslušao takvih "informacija", Ima "stručnjaka" koji znaju to sve jako dobro, kada treba reći imenom i prezimenom koje dao, ako uzeo pare radi mita, tada im maca pojede jezik, sve do sledećag dana kad opet počinju da dele "informacije" koje su sigurne, a kada ih se pita za konkretna imena i cifru koja je data, maca opet pojede jezik.


Ko ima konkretne informacije, najbolje u policiju. Ovako deluje da je "trla baba lan da joj prođe dan". Nemam ništa ni protiv toga, ali smara kada se svaki dan ponavlja kako se zna "totalna istina", ali bez konkretnih imena.
Evo ga ovaj opet,............................................. ........(ove tačke su ono da ne budem prost).
Koja policija bre.
Ako baš malo preciznije ima jedan tu blizu mene koji je jednima dao ,a ovi pali došli drugi dao njima i prošao konkurs mladi do 40 god.


Evo još malo rekla kazala,sram ga bilo,u policiju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh