Vesti i obaveštenja

Mada je u svim državama maksimalizovan rad na akcijama kupujmo domaće, kod nas to kljakavo ide. Ja mogu samo da preporučim da med kupujete od pčelara iz kraja, tako ćete znati da ste uzeli kvalitetan proizvod.

Kupujemo li domaće - Kvalitet i cena ispred ekonomskog patriotizma -- izvor ekapija.com

Ekonomski patriotizam ili forsiranje domaćih proizvoda, prema savremenim ekonomskim propisima, u najmanju ruku je nepoželjno i nedopustivo da ga primenjuju države. Pravila pišu najbogatiji, a stvarnost pokazuje da što je ekonomija u većim problemima to je ekonomski patriotizam građana potrebniji, kažu stručnjaci.

Podsećaju da je u kampanju "Kupujmo domaće", država pre 12 godina uložila mnogo novca, a da rezultati nikada nisu izmereni.


Čokoladu iz Švajcarske, pivo iz Češke, frižider iz Kine ili isto to, ali proizvedeno u Srbiji. Šta i zašto biramo?


Kad se sve sabere i oduzme - istraživači su utvrdili da se svaki drugi kupac u Srbiji trudi da kupuje domaće. Pri tom njih 83% veruje da je domaća hrana kvalitetnija, ali isto toliko njih češće kupuje uvoznu obuću.


- Pre svega to zavisi od konkurentnosti i kvaliteta naše industrije i trgovci se ponašaju racionalno - oni su most između proizvođača i potrošača. Oni će prodavati ono što potrošači žele da kupuju. Trgovci imaju dozu ekonomskog patriotizma, međutim, mi ne možemo da nadoknadimo u određenim kategorijama. U obući je naša proizvodnja na niskom nivou - objašnjava Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije.


A i ono gde kvalitetom pariramo Evropi ili za njih čak masovno proizvodimo, poput ženskih čarapa, često ni ne znamo da je domaćeg porekla - a za taj epitet kažu nije presudno ko je vlasnik fabrike


- Kada date 100 dinara za domaći proizvod često 95 ostaje u Srbiji - ide na penzije, plate, prosvetu, zdravstvo a samo pet ide u džep vlasnika firme. Kada date 100 za strani proizvod, praktično sve to napusti finansijske tokove Srbije - ističe Milan Ristić iz Udruženja Moja Srbija.


Žarko Malinović kaže da naš životni boljitak zavisi od toga koliko podstičemo domaću ekonomiju.

- Onog trenutka kada kupimo domaće cipele, domaće odelo, mi smo omogućili da neki radnik u srpskoj fabrici dobije platu, potroši je u trgovini, da ona plati poreze - da imamo kvalitetnije školstvo, infrastrukturu - kaže Malinović.
 
Odoše paori u malinare


SVI koji od Novog Sada na putu prema Somboru prolaze kroz Parage, u neverici gledaju malinjake. Zabune, međutim, nema jer je računica više nego jasna: gajenje malina po hektaru može da donese i 5.000 evra. Kukuruz, a ni bilo koja druga ratarska kultura, objašnjavaju u ovom mestu, koje pretenduje da postane prestonica malina u ravnici, to nikada nije mogao. Polako ali sigurno, maline se "doseljavaju" u Bačku...


U ovom mestu, koje ima oko 900 stanovnika, gajenjem malina, po rečima Stanimira Saše Babića, predsednika Udruženja "Paroški malinari", bavi se više od 60 porodica, a maline rastu na više od 100 jutara.

- Sve je krenulo pre nekih pet ili šest godina, kada je jedan naš meštanin doneo prve sadnice, posadio ih na njivi i uspelo mu je - objašnjava Babić, dok šetamo parcelom na kojoj berači pažljivo smeštaju nežne plodove u posudice. - Plantaže su se kasnije širile neverovatnom brzinom. Gotovo svako ko je jednom brao maline zasadio je svoju parcelu.


Maline su ovu pažnju, kako kaže Babić, Paragama lepo vratile. Po hektaru se, u zavisnosti od starosti malinjaka, bere i do osam tona plodova. Otkupljivač kilogram, u zavisnosti od ponude i kvaliteta, plaća od 170 do 200 dinara. Ni gajenje nije komplikovano. Maline traže dosta vode, tako da je navodnjavanje obavezno, a takođe i prihrana, najčešće stajskim đubrivom. Po jutru, u Paragama, sade od 4.500 do 5.000 sadnica, koje maksimalan rod dostižu u drugoj godini. Na kraju vegetacije, poseku ih, i prodaju kao sadni materijal. Maline već sledeće sezone niknu ponovo.



Ratko Đurić, Babićev kolega po malinjaku i jedan od sedmorice osnivača udruženja, objašnjava kako je upravo branje malina najzahtevniji i najkomplikovaniji deo posla.

- Kada je sezona branja u punom jeku, a počinje već sredinom jula, mora da se angažuje mnogo berača, tako da u mestu imamo i manjak radne snage - priča Đurić. - Posao, srećom, nije težak, tako da su tu angažovane cele familije, a i deca vole ovaj sladak posao...


Berač malina, u Paragama, objašnjavaju ovi mladi voćari, može da računa na platu od 200 dinara po satu, a dnevno se, na otkupnoj stanici udruženja, jednoj od ukupno tri u selu, preda i 3,5 tone malina. U punoj sezoni, kako priča Ivan Petrović, takođe malinar, ponosan na to što je do njega potekla ideja o udruživanju malinara, dnevno u selo, od malina, stigne oko milion dinara.


- Kada sam kretao u posao, pre dve godine, video sam da samo udruženi možemo da napravimo pravu stvar - kaže Petrović. - Zasad imamo svoje otkupno mesto, odakle se maline otpremaju prema hladnjačarima. Imamo odličnu saradnju sa otkupljivačem iz kompanije M3MC, iz Bačke Palanke, tako da problema sa isplatom nikada nije bilo. Naravno, pošto su maline osetljive, i teško ponose putovanje, bilo bi odlično kada bismo sagradili hladnjaču, odnosno liniju za duboko zamrzavanje, jer zamrznute, maline mogu lako da putuju...



ARENDA, I TO UNAPRED

U POSAO sa malinama, Babić je krenuo sa zemljom koju je uzeo u arendu.

Kako kaže, isplati mu se čak i da plati 600 evra godišnje po hektaru, i to unapred, iako je arenda za poljoprivrednike koji gaje rataske kulture gotovo duplo niža.


- Malina, zasad, dobro plaća - zadovoljan je Babić. - Naravno, traži i dosta rada, ali toga se ne plašimo...


BRZO SE ISPLATI

ULAGANjE u hektar malinjaka, koje podrazumeva bušenje bunara i nabavku sistema za zalivanje "kap po kap", a takođe i kupovinu sadnica po ceni od 25 dinara po komadu, isplati se, kako kažu naši sagovornici, već posle prve godine.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:624402-Odose-paori-u-malinare
 
[h=1]Ljajić: Krajem meseca razgovori o trgovini sa Evroazijskom ekonomskom unijom[/h]
255x160_130294-rasim_ljajic_mc.jpg
Foto: Medija centar
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da krajem septembra počinju prvi razgovori o potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa zemljama Evroazijske ekonomske unije (EEU)."Evroazijski savet šalje radnu grupu 29. ili 30 septembra, kada će početi prva runda razgovora na ekspertskom nivou", rekao je Ljajić za Radio televiziju Srbije.
On je dodao da će to biti prilika da se preliminarno čuje od jedne i druge strane na koje robe se računa u tom budućem bescarinskom režimu.
Po njegovim rečima, razgovori će početi pre no što se očekvalo jer je Srbija juče dobila predlog za sastanak.
U Evroazijskoj ekonomskoj uniji su Belorusija, Jermenija, Kazahstan, Kirgistan i Rusija.
Ljajić je ranije izjavio da je cilj da se postojeći nivo liberalizacije proširi na nove proizvode kao što su automobili FIAT, šećer, vino, živinsko meso, duvan, sir, pamuk.

autor: VVizvor: Beta
 
Bože Gospode kako li će izgledati naše "ukrajinske tri milijarde" ?
Rusi će se vrlo lako dogovoriti sa Amerima pa će izvršiti razmenu... teritorija.... što u našem slučaju znači ili sever ili jug ili jugozapad... spremaj sina - otmi mu telefon i komp, skrati mu kosu, počni da ga budiš ranije od 'podneva'... pa šalji na vojsku. Ili bar u inostranstvo da se dete ne traumira... ili kod tetke na selo a ti podmaži di već treba!
 
Procitao u blicu danas, monopol je cudo.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Sto veci borci za ljudska prava,protiv monopola,borci za demokratiju i slicno,ustvari su borci za suprotno,ali za svoje.Monopol je naravno zabranjen na naftu i slicna nacionalna bogatstva podcinjenih,ili buduce podcinjenih naroda.Nemci su bili poprilicno uzdrzani po pitanju GMO.Nisu bili protiv,ali ga nisu ni preferirali.Sada,kada oni imaju kontrolu semena,ima usi da nam ispiraju o dobrobiti i svetloj buducnosti GMOa.Lepo pise u crkvenim knjigama,a spominje se i u prorocanstvima "cuvajte semenke".Ko razume,shvatice.
 
E sad smo ga ugasili sad kad angela neredi ovom nasem (ne mogu mu ni ime izgovoriti a da ne psujem njemu sve redom) a sto je naj zalosnije da su najvece povrsine bas u rukama ovih sto finansiraju ovog naseg.
 
Bajer i Basf su odavno u biotechu tj upravo tekompanije i rade tzv proteine koji se gm ubacuju u sjeme tako da su oni odavno u gm prici, npr liberti soja itd. Sindženta isto odavno pa se nemoze reći da švabe i ostali tek sad ulaze u to. Inače to nije klasična kupovina monsanta od bajera nego je bajer platio 56 milijardi $ za neku vrstu spajanja. Platili su i 2 milijarde tzv kazne za monopol pa su i to rijesili. Tako ta tamo ide a da ide prema monopolou to je tacno jer to je sad najjača kompanija u oblasti poljoprivrede.
 
[h=2]Hrana iz Srbije sve traženija u Rusiji[/h]
Beta | 20. septembar 2016. 11:00 | Komentara: 0


Na međunarodnom sajmu prehrambenih proizvoda "Svet hrane" u Moskvi dogovoreni su novi izvozni poslovi kompanija iz Srbije vredni više od sedam miliona evra, saopštila je Privredna komora Srbije

CnVCSynWcAAN2D4_620x0.jpg


Na međunarodnom sajmu prehrambenih proizvoda "Svet hrane" u Moskvi dogovoreni su novi izvozni poslovi kompanija iz Srbije vredni više od sedam miliona evra, saopštila je danas Privredna komora Srbije.


Najviše se očekuje od plasmana na tržište Rusije svežeg voća i povrća, a primetno je interesovanje ruskih kupaca i za organske proizvode, ističe se u saopštenju.

Privredna komora Srbije i Razvojna agencija Srbije organizacijom nacionalnog štanda Srbije podržale su nastup 12 srpskih kompanija, proizvođača svežeg i zamrznutog voća i povrća, mesnih proizvoda, sokova i organskih proizvoda na međunarodnom sajmu prehrambenih proizvoda "Svet hrane" koji je održan od 12. do 15. septembra.


Kako je navedeno u saopštenju PKS, trgovinsku razmenu Srbije i Rusije u 2015. godini obeležila je oscilacija kursa i pad vrednosti rublje, što je uslovilo nesigurnost naplate, otežano planiranje i samim tim značajan pad trgovinske razmene i izvoza i uvoza.


U prvoj polovini 2016.godine izvoz hrane u Rusiju bio je u vrednosti 379,2 miliona dolara, što je rast od 18,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je sa 41,5 odsto u 2015. godini povećana na 47,6 odsto u prvoj polovini 2016.


Rast izvoza svežeg voća bio je 74 odsto, sira 27 odsto, a svežeg povrća 23,7 odsto.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...625984-Hrana-iz-Srbije-sve-trazenija-u-Rusiji

 
Nazad
Vrh