Mada je u svim državama maksimalizovan rad na akcijama kupujmo domaće, kod nas to kljakavo ide. Ja mogu samo da preporučim da med kupujete od pčelara iz kraja, tako ćete znati da ste uzeli kvalitetan proizvod.
Kupujemo li domaće - Kvalitet i cena ispred ekonomskog patriotizma -- izvor ekapija.com
Kupujemo li domaće - Kvalitet i cena ispred ekonomskog patriotizma -- izvor ekapija.com
Ekonomski patriotizam ili forsiranje domaćih proizvoda, prema savremenim ekonomskim propisima, u najmanju ruku je nepoželjno i nedopustivo da ga primenjuju države. Pravila pišu najbogatiji, a stvarnost pokazuje da što je ekonomija u većim problemima to je ekonomski patriotizam građana potrebniji, kažu stručnjaci.
Podsećaju da je u kampanju "Kupujmo domaće", država pre 12 godina uložila mnogo novca, a da rezultati nikada nisu izmereni.
Čokoladu iz Švajcarske, pivo iz Češke, frižider iz Kine ili isto to, ali proizvedeno u Srbiji. Šta i zašto biramo?
Kad se sve sabere i oduzme - istraživači su utvrdili da se svaki drugi kupac u Srbiji trudi da kupuje domaće. Pri tom njih 83% veruje da je domaća hrana kvalitetnija, ali isto toliko njih češće kupuje uvoznu obuću.
- Pre svega to zavisi od konkurentnosti i kvaliteta naše industrije i trgovci se ponašaju racionalno - oni su most između proizvođača i potrošača. Oni će prodavati ono što potrošači žele da kupuju. Trgovci imaju dozu ekonomskog patriotizma, međutim, mi ne možemo da nadoknadimo u određenim kategorijama. U obući je naša proizvodnja na niskom nivou - objašnjava Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije.
A i ono gde kvalitetom pariramo Evropi ili za njih čak masovno proizvodimo, poput ženskih čarapa, često ni ne znamo da je domaćeg porekla - a za taj epitet kažu nije presudno ko je vlasnik fabrike
- Kada date 100 dinara za domaći proizvod često 95 ostaje u Srbiji - ide na penzije, plate, prosvetu, zdravstvo a samo pet ide u džep vlasnika firme. Kada date 100 za strani proizvod, praktično sve to napusti finansijske tokove Srbije - ističe Milan Ristić iz Udruženja Moja Srbija.
Žarko Malinović kaže da naš životni boljitak zavisi od toga koliko podstičemo domaću ekonomiju.
- Onog trenutka kada kupimo domaće cipele, domaće odelo, mi smo omogućili da neki radnik u srpskoj fabrici dobije platu, potroši je u trgovini, da ona plati poreze - da imamo kvalitetnije školstvo, infrastrukturu - kaže Malinović.