Vesti i obaveštenja

HVala na savetu, uzecu tvoju kritiku u obzir, i shvatiti je dobronamerno.
 
Поштовани,
Јавна расправа о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о здрављу биља, Нацрту закона о изменама и допунама Закона о средствима за исхрану биља и оплемењивачима земљишта и Нацрта закона о средствима за заштиту биља одржаће се у четвртак, 19.11.2015. године у Привредној комори Војводине, Нови Сад, Хајдук Вељкова 11, Службени улаз бр. 5. у Великој Сали 13, на 3 спрату, са почетком у 11:00 часова. Планирано је да расправа траје до 15:00 часова.Молимо Вас да присуствујете расправи, а своје присуство потврдите на E-mail: poljoprivreda@pkv.rs или на телефон 021/480-37-19, контакт особа Вида Жутић.
 
http://www.alo.rs/povucite-zastitne-mere-za-uvoz-mleka-i-svinjetine-unije/19200

- - - - - - - - - -

[h=1]Uvoz zaleđene svinjetine porastao 255 puta[/h]18.11.2015.21:37Novosti










Vrednost uvezenog mesa iznosi 32 miliona evra
Lane nam je iz inostranstva stiglo 55 tona zaleđene svinjetine, a ove godine čak 14.000. Za isporuke iz Španije, Mađarske i Nemačke dali smo 32 miliona evra.


Srbija je ove godine uvezla čak 255 puta više smrznutog svinjskog mesa nego 2014. Dobra vest je da je drastično opao uvoz mesnog otpada, odnosno "mesa treće kategorije", ali su količine koje nam pristižu i dalje velike, pišu Večernje novosti.


Podaci Uprave carina pokazuju da je vrednost uvoza svinjskog mesa koje nam stiže iz Španije, Mađarske, Nemačke i Rumunije premašila 32 miliona evra.


Nekadašnji šef katedre za upravljanje, bezbednost i kvalitet hrane na Poljoprivrednom fakultetu profesor Radomir Radovanović, kaže da je "otpad" jestivi prateći proizvod, od kog se prave kobasice, viršle, parizeri...


"Država ništa ne radi da unapredi stočarsku proizvodnju. Samo pričaju o povećanom broju stoke, ali je taj broj zanemarljiv. Nemamo dovoljno stoke, a i to što imamo je skupo. Zato ne treba da čudi što vlasnici mesnih industrija uvoze meso iz EU i Južne Amerike. To meso je mnogo jeftinije, pa ga ubacuju u proizvodnju. Zato kilogram viršli može da košta 200 dinara. Kada bi se to pravilo od junećeg buta, videli bi da ne može da košta toliko. Cena je dobar pokazatelj čega ima u prerađevinama", ističe profesor Radovanović.


Profesor Radovanović ne sumnja da je uvezeno meso, primarno, proizvedeno kvalitetno, jer većina inostranih proizvođača ima fantastične higijenske, sanitarne i tehničke uslove.


"Problem je u distribuciji mesa. Kada je krenulo iz Brazila i Argentine, smrznuto, brodom, ko zna šta sve može da se desi. Od kvara rashladnih uređaja, odmrzavanja, ponovnog zamrzavanja. Tu je glavni problem. Naše tržište je prilično skromno, jer ne treba samo da se gleda Beograd i kupovna moć Beograđana. Uvozno smrznuto meso, ukoliko je u komadu, često završi u pušnici mesnih industrija. Kada kupe krupno i jeftino smrznuto meso, prave pršutu. Ono što je usitnjeno ide u preradu i kobasice. Pileće smrznuto meso se ne odmrzava, jer bi to bio veliki gubitak mase, već se sva ta piletina mašinski otkošćava i ide u prerađevine. Ima slučajeva i kada se meso odmrzava, pa prodaje. Inspekcija je takva kakva jeste, a ima ih i malo", kaže profesor Radovanović.


Prema podacima Uprave carine, Srbija je uvezla oko 92 tone živinskih "otpadaka", u vrednosti od 76.000 evra, dok je izvezeno više od 56 tona. Ova vrsta robe se uvozi iz BiH i Hrvatske, a izvozi u BiH i Makedoniju. U našu zemlju ušlo je i oko 1.260 tona goveđih i svinjskih otpadaka, čija je vrednost više od 918.000 evra. U istom periodu izvezli smo više od 2,5 tona ove robe.
 
[h=2]САД (ФДА) први пут у историји дозволила је употребу генетски модификоване рибе у исхрани. Након подробног истраживања, генетски модификован атлантски лосос проглашен је пригодним за исхрану, док фрагмент ДНК рибе који убрзава раст не наноси штету, објављено је у саопштењу ресора.[/h]
2305982.jpg

© EAST NEWS/ SCIENCE PHOTO LIBRARY
Већина држава ЕУ против ГМО

ФДА није пронашла никакве разлике у биолошким или хранљивим својствима лососа „аква адвантиџ“, генетски модификованог атлантског лососа компаније „Аква баунти“, осим што он добија на тежини два-три пута брже од природног. Истраживања су потврдила да фрагмент ДНК, који се убризгава лососу како би се убрзао његов раст, не наноси штету риби. Модификовани лососи у случају бежања из дворишта не могу да се укрштају са природном популацијом. Осим тога, нису у стању да се размножавају и саме модификоване особине су стерилне.
У модификоване рибе су убризгани специјални гени за бољи раст и отпорност на болести. За постизање масе за продају, таквој риби је потребно два пута мање времена и 25 одсто мање хране. Риба ће бити узгајана у затвореним рибњацима у Канади. Ова технологија могла би да буде кључ за решавање светског проблема глади, а месо лососа учиниће значајно приступачнијим, пише „Вашингтон пост“.
Ова одлука ФДА је била веома критикована. Између осталог, критичари примећују да није спроведен довољан број истраживања како би се доказала потпуна безбедност производа. Међутим, тешко да ће такве критике утицати на позицију ФДА, која је након вишегодишњих експеримената закључила да је такав производ подједнако безбедан као и обични атланстски лосос.






Опширније: http://rs.sputniknews.com/nauka/20151119/1101210585/Amerika-Rida-DNK.html#ixzz3s10gtAQe
 
Kod kukuruza se predviđa povećanje površina i prinosa. Očekuje se da će u periodu do 2021., biti dostignuti novi rekordi u proizvodnji. Zanimljivo je da sve raste i prinos i potražnja i površine. Samo jedna stavka pada...
ekspertmagazin.rs/Product.aspx?prod=17554&tran=sr
 
Zanimljivo! Koliko bi se samo pljuvalo po nekim zapadnim zemljama da su tako nesto pokrenule!

Najveća fabrika za kloniranje životinja biće izgrađenja u Kini


Najveća svetska fabrika za kloniranje životinja biće izgrađena u kineskoj luci Tjencin, javila je agencija Sinhua, pozivajući se na sporazum koji su potpisali kineski naučnici. Centar, koji je u izgradnji u području za tehnološki razvoj u Tjencinu, kloniraće pse, goveda i trkačke konje.

Životinje će biti korišćene kako bi se poboljšale pasmine i povećalo snabdevanje mesnim proizvodima s obzirom na povećane zahteve potrošača.

Fabrika će inicijalno proizvoditi 100.000 embriona goveda godišnje, a cilj je da se taj broj poveća na milion. Glavna zgrada trebalo bi da bude gotova do jula sledeće godine, a predviđa se i izgradnja laboratorije za kloniranje, banke gena i naučnog centra.

Izvor: Agropress
 
Zanimljivo! Koliko bi se samo pljuvalo po Rusima da su tako nešto pokrenuli! "Pametne" glave se skupile u vašingtonu da razmatraju genetsku modifikaciju ljudskog embriona! Zločincima očigledno nije dovoljno što su nam modifikovali biljke i životinje pa bih sad malo i ljude, Vragovima nije nšta sveto! http://www.coe.int/en/web/portal/-/...mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1

Koliko je meni poznato sa modifikacijom ljudskih embrionima se odavno " eksperimentisalo " ali to što " dobiju " je navodno moglo da se čuva i istražuje koliko mi se čini samo " 72 sata "
i nakon toga se uništava .E sad dali se uništava ili prave " univerzalnog vojnika " ko to zna .
 
Nazad
Vrh