Dolovac
Član
joooooj Covek je objasnio tako lepo da nemam reci...svaka cast
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
- Kako funkcioniše privreda u Srbiji jako se dobro vidi na primeru proizvodnje i prodaje malina. Vest (link) koju sam pročitao u petak o tome da je uništen veliki deo roda malina je još jednom pokazala deo sadašnjeg privrednog mehanizma.
- Pre svega, kada se radi o malinama potrebno je prikazati neke osnovne podatke. „Proizvodnja maline je značajna baza poljoprivrednog razvoja u nekim delovima Srbije, naročito u zapadnom delu naše zemlje. Preko 200.000 stanovnika Srbije se bavi proizvodnjom ovoga voća. Razvijenije zemlje Evrope su izuzetno zainteresovane za otkup ovog voća, pa se oko 95% roda maline izvozi. Površina na kojoj se uzgaja malina je 15 000 hektara, pa smo prema ovoj statistici na drugom mestu u Evropi (Čolić, 2013: 1).“
- Kao što podaci pokazuju, malina je proizvod za kojim postoji tražnja, međutim javlja se problem na relaciji od proizvodnje maline do skladištenja pa do distribucije. Ono što je pre svega prvi problem, to je pitanje skladištenja i tu glavnu ulogu imaju vlasnici hladnjača (u daljem tekstu: hladnjačari). Oni su u Srbiji udruženi i drže jednu vrstu monopola (ista otkupna cena, ne postoji konkurencija). Poenta je da se cena ne formira tržišno, već praktično jedna dobro organizovana grupa hladnjačara određuje otkupnu cenu. Gotovo svake godine su proizvođači malina (u daljem tekstu: malinari) nezadovoljni tom cenom i iz godine u godinu se dešavaju određene vrste protesta, prosipanja i gaženja malina, blokade puteva i sl. uglavnom sa (čuvenom) porukom „DRŽAVA D’URADI NEŠTO“, a to nešto je uglavnom bio zahtev da država subvencioniše razliku između otkupne cene koju traže malinari i koju nude hladnjačari. Postojale su inicijative i da se formiraju određene asocijacije malinara koje bi za cilj imale između ostalog i izgradnje hladnjača ne bi li se ukinuo monopolistički položaj koji imaju hladnjačari.
Nisam ni rekao da je sva, nego skoro sva. Koga god vidim da seje soju, seje GMO i nikad niko nije kaznjen...
Ne sejem soju uopste. Sejao sam Balkan jedne godine da probam i rodila je slabo tako da je nikad vise nisam ni sejao... Ova GMO soja je postala ucestala kultura koja se seje na zakorovljenim njivama zbog mogucnosti prskanja totalom, mnogi je seju vidim kad prodjem atarom vidim i cime prskaju...Sto bi znacilo da ako se postavlja pitanje - Koliko vas ima koji sejete GMO? Odgovor bi bio niko od nas ali znam ljude koji seju!
Pre par godina su mi bili neki ljudi iz Obrenovca, prodao sm im neke stare prikolice i kroz pricu dosli smo do toga da tamo skoro svi seju Gmo na sta sam ja ostao zaprepascen.
Kako se navodi u saopštenju, više udruženja i asocijacija proizvođača mleka obavestilo je Ministarstvo poljoprivrede da su otkupljivači počeli da otkazuju dnevno preuzimanje mleka ili da smanjuju količine.
"Ovakve poslovne odluke pojedinih mlekara, uz umanjenje cene, unele su nemir među farmere, a pogotovo što su pojedine mlekare bez razloga već sakupljeno mleko ocenile kao neispravno, što je inspekcijskom intervencijom osporeno", navodi se u saopštenju.