vakcinacija kunića - samostalno!

Daleko mu lepa kuca samo nek ostane ovako i bice ko bog.
 
Ove godine ce ostati sigurno ovako a sledece videcemo.Zato kazu bolje spreciti nego leciti..
 
Bolje spreciti nego leciti i ove godine u redovnoj prodaji vakcine protiv maxsomatoze i bice samo do kraja februara.Dali neko ima iskustvo sa vakcinom KUNIVAK Subotica.U prospektu pise da moze skotnim zenkama da se daje.Dali da im dam sada ili da sacekam da se okote???
 
Bolje spreciti nego leciti i ove godine u redovnoj prodaji vakcine protiv maxsomatoze i bice samo do kraja februara.Dali neko ima iskustvo sa vakcinom KUNIVAK Subotica.U prospektu pise da moze skotnim zenkama da se daje.Dali da im dam sada ili da sacekam da se okote???
.Rano je jos sa vakcinacijom ali ne zbog komaraca nego vakcine nase proizvodnje imunoloski traje 6-meseci a vreme za miksomatozu od aprila do kasno jesen ali taj virus moze dase aktivira i u nekim kunicima ,dvoristima i prenose i misevi i pacovi ne samo komarci(jesu na prvom mestu ali nisu jedini prenosioci) a Kunivak ogledna vakcina kolikoj meri ce da zastiti videcemo,prosle godine bilo mirovanje miksomatoze naspram predprosle sto je u velikoj meri odneo kunice.
 
Mnogo opasnija bolest i veoma rasprostranjena je hemoralgična bolest pa razmišljajte o nabavci vakcine
 
Mnogo opasnija bolest i veoma rasprostranjena je hemoralgična bolest pa razmišljajte o nabavci vakcine
objasni koji su simptomi te bolesti i koliko je opasna cime se odlikuje ako mozda znas iskreno vise me ovo brine nego mixomitoza od nje sam vec fasovao vise puta ovde kod nas u zr skoro da ne prodje godina bez nje prosla godina je bila ko bogom dana nije je bilo ali zadnjih skoro svaka

---------- Poruka napisana u 17:23 ---------- Prethodna poruka je at 17:19 ----------
evo jedan clanak o ovome sa ne;
Jedna od mogućih bolesti može biti pastereloza ili HEMORAGICNA SEPTIKEMIJA KUNICA koja se inače može javiti u perakutnom, akutnom ili hroničnom obliku, sa kliničkim manifestacijama kao što su abcesi, genitalne infekcije i upala pluća. Uzročnik je Pasterella multocida.
Perakutan tok bolesti podrazumeva vrlo brzu smrt, za par sati. Životinja obično uveče bude zdrava a preko noći ugine. Ako se životinja zatekne živa kunić je potišten, povlači se u ugao kaveza, ubrzano diše, glava mu je pognuta, uši opuštene, a vidljive sluzokože su mu cijanotične. Telesna temperatura mu je povećana i kreće se između 41,5 i 42°C. Oboleli kunić obično ugine za
Izvori zaraznih bolesti kunića su druge obolele životinje i njihovi sekreti, ekskreti (izlučevine), kontaminirana hrana, voda, prostor u kome borave.
Uzrok smrti može biti i nepravilna ishrana i način držanja što ne verujem da je slučaj s obzirom da ste odgajivač.
Mere dezinfekcije imaju veliki značaj u prekidanju prenošenja infekcije.
10 – 12 sati i svako lečenje je bezuspešno.
kog sajta
 
Ove godine sam vakcinisao sa vakcinisao sa vakcinama proizvođača PHARMAGAL BIO NITRA.Vakcina koje su u dozama od 1,10,20 i 40 posebno za miksomatozu ,hemoralgiju ili kombinacija obe bolesti stim što organizam na miksomatozu stvara imunitet 6 meseci a na hemoralgiju 12.
 
Pozdrav ljudi pa da se prikljucim.Prosle godine sam kupio MIXOVAC covek iz Madjarske donosi platio sam je 20e doza je za 20 kunica daje se u but tako pise u uputstvu za upotrebu.
 
RHD - Rabbit haemorrhagic disease/ također poznat kao zečja calicivirusna bolest (RCD) ili haemorrhagic virusna bolesti (VH)

Visoko je zarazna i ubitačna bolest koja često napada kuniće i vrste Oryctolagus cuniculus.

Prijenos RHD-a nastaje putem direktnog kontakta sa zaraženim životinjama i preko npr. odjeće i predmeta. Zečevi/kunići unose RHD virus kroz usnu šupljinu, nos ili očne puteve. Nositelji virusa mogu ostati zarazni do mjesec dana, ovisno o klimatskim uvjetima. Predmeti kao što su odjeća, kontaminirana hrana, kavezi, ostala oprema, i voda su također izvor virusa. Iako se virus ne može reproducirati u drugim sisavcima, postoji vjerovanje da predatori kao što su lisice, fereti i neke ptice mogu lučiti virus kroz svoj izmet nakon konzumacije jednog zaraženog uginulog kunića. Muha, kunićja uš, i komarci također mogu širiti virus između kunića. ČOVJEK NE MOŽE OBOLJETI.

Klima čini se da igra najveću kljunu ulogu u prijenosu RHD-a. U normalnim uvjetima, većina oboljelih od RHD-a pojavljuje se zimi ili u proljeće. Visoka temperatura u kasno proljeće i ljeto znatno smanjuje rasprostranjenost virusa. RHD će također biti više rasprostranjen u suhim i polu-suhim područjima nego u područjima koja su relativno hladna i vlažna.

RHD je prvenstveno zarazan samo za odrasle kuniće. U stvari, istraživanja su pokazala da su kunići mlađi od 8 tjedana starosti otporni na virus. Postoji širok raspon simptoma RHD. Većina kunića će znakovi ne pokazuju vanjske simptome RHD.

Simptomatični slučajevi RHD-a će pokazati groznicu, tromost, i često koma vodi u smrt u roku od 12 do 36 sati. U manje ozbiljnim slučajevima, zečevi mogu pokazivati uznemirenost, uzbuđenje, anoreksiju, natečene kapke, paralizu, očni haemorhages, i grčenje. Moguće je i krvarenje iz nosa.
Kunići koji su se oporavili od manje teških simptomima obično razviju ozbiljnu žuticu, mršave i pospani su. Dijareja, konstipacija i nadimanje u trbuhu se pojavljuju nekoliko tjedana kasnije - pred smrt.

Istraživanje provedeno na CSIRO (Australski veterinarski laboratorij) pokazalo je da zečevi/kunići ne pokazuju nikakve pasivne znakove boli ili patnje, a koji boluju od RHD-a. U stvari, većina zaraženih kunića umire mirno i bez bola ili patnji.

RHD uzrokuje ubrzan razvoj ugrušaka u krvi u glavnim organima poput srca, pluća i bubrega. Zastoj ugruška koji blokira krvne žile srca i dišne je uzrok smrti. Događalo se da su zaraženi zeci umrli od RHD-a će često imajli svoje noge obujmljene preko glave i preko svoga vrata, kao da su pokušavali uhvatiti dah.

Diferencijalna dijagnoza uključuje pasteurellosis, myxomatosis, trovanja, toplinske iscrpljenosti, i E. coli - enterotoxemia.

Zbog visoko zarazne prirode bolesti, preporuča se da se životinje drže u karanteni kada izbije bolest. Depopulacija, dezinfekcije, nadzor i oprez su jedini način da pravilno i djelotvorno iskorijenimo bolesti. Dobro dezinficijensi uključuju 10% natrij hidroksid, 1-2% formalin. RHD virus je otporan na eter ili kloroform. Uginule kuniće treba odmah ukloniti i pohraniti na siguran način. Preživljavanje kunića bi trebao biti u karanteni ili humano eutanaziranje.

Učinkovito, sigurno cjepivo je razvijeno u raznim zemljama, posebice Španjolskoj, i vjeruje se da daje zaštitu 5 do 15 mjeseci, no, proizvođači preporučuju da se cijepljenja održavaju jednom godišnje.

Znate kako je uopće ikada došlo do pojave RHD virusa?
Neki možda neće ni htjeti znati...tako što su znanstvenici namjerno zaraživali kuniće, posebice u Novom Zelandu jer su im činili veliku štetu po šumama, travnjacima, pa da kontroliraju prekobrojnu populaciju...ubijali su ih... i onda se otelo kontroli...poznato?

No dobra vijest je - RHD-a na našem području nema, niti ga je ikada bilo, tako da možete mirno spavati...

---------- Poruka napisana u 22:44 ---------- Prethodna poruka je at 22:26 ----------

Tako da za kučno varijantu držanja dosta samo vakcinisati protiv mysomatoze a za varijantu evro izložbe u nekim mestima u inostranstvu zahtevaju veterinarsku potvrdu daje kunič vakcinisan sa kombinovanom vakcinom mysomatoza+Rhd.
 
MIKSOMATOZA+ HEMORALGIJA 20 doza 15 evra

---------- Poruka napisana u 00:17 ---------- Prethodna poruka je at 00:14 ----------

Članak je lep ali se sa zadnjom konstatacijom baš nebih složio
 
Upravo si ali ja imam svoju mislenje da ako za neki bolest nije alarmantno netreba nista da se koristi od vakcine jer verovatno i ti znas da ako neko zakasni sa vakcinacijom protiv miksamatoze ne da pomogne kunicima nego podigne zarazu na ogromni nivo a kao sto znamo sa dobrim i kvalitetnim dezinfekcijama ostane u dvoriste virus najmanje 3.god a da ne pricamo o RHD virusu tu vam je desetgodina nema mira ako jednom udje u dvoriste kunicarnik (a zamislite ako vakcinisete nezdravu slabu i bolesljivi kunic).A ovom momentu sto mozemo nabaviti vakcine su zivi oblik virusa.Znaci kombinovanom vakcinom ne preporucujem bez dobrom poznavanju zdravlje kunica ili veterinarskog pregleda...
 
Da li je krenula prodaja vakcina protiv miksomatoze?
Zna li se gde ih ima i posto su?
 
Nazad
Vrh