Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Nisam znao gde da napišem pa rekoh ajde na prvu temu. Staviću ovde rezultate analize zemlje u bašti pa bih voleo da mi kažete da li ili ne da bacam neko mešano ili azotno djubrivo. U bašti roditelji sade i seju sve ono što je neophodno za kuću: paradaiz, paprika, krompir, šargarepa, peršun, grašak, crni i beli luk i još po nešto.
pH u vodi je 7,73
pH u KCL je 7,05
ukupan N je 0,285
organski C je 2,52
humus je 4,34
C/N je 8,1/1
lako pristupačni P2O5 veći od 100
lako pristupačni K2O 83,6

Generalno imamo neku vrstu stajskog djubriva koji sami pripremamo (staro je više od 1 god) i toga stalno razbacamo pa zaoremo. Ova zemlja nije videla mešano djubre i bilo koje za N zadnjih 20 godina. Zato bih i voleo ovde da dobijem neki savet ili predlog šta i kako da radim. Hvala svima na odgovorima.
 
Rezultati su odlični, ako ćeš zdravu proizvodnju onda samo stajnjak a dodatak mineralnog đubriva bi povećao prinos.
 
Nisam znao gde da napišem pa rekoh ajde na prvu temu. Staviću ovde rezultate analize zemlje u bašti pa bih voleo da mi kažete da li ili ne da bacam neko mešano ili azotno djubrivo. U bašti roditelji sade i seju sve ono što je neophodno za kuću: paradaiz, paprika, krompir, šargarepa, peršun, grašak, crni i beli luk i još po nešto.
pH u vodi je 7,73
pH u KCL je 7,05
ukupan N je 0,285
organski C je 2,52
humus je 4,34
C/N je 8,1/1
lako pristupačni P2O5 veći od 100
lako pristupačni K2O 83,6

Generalno imamo neku vrstu stajskog djubriva koji sami pripremamo (staro je više od 1 god) i toga stalno razbacamo pa zaoremo. Ova zemlja nije videla mešano djubre i bilo koje za N zadnjih 20 godina. Zato bih i voleo ovde da dobijem neki savet ili predlog šta i kako da radim. Hvala svima na odgovorima.
Stajsko kad vec imas mozes razbacati .. odrzavaces njime povoljnu strukturu zemljista, dok od mineralnih samo Azotno fali. P i K su vec u granici fitotoksije..
 
Prave li se planovi za sledecu godinu?
Ortak i ja poprilicno pukli prosle sezone. Oko 150000 minusa je ostalo po kj. Ove godine opet idemo napred, oko 5ha ajvaruse na foliji. Sad neka nam je Bog u pomoci!
 
Ja kad bi jedne godine bio u minusu, osim leda, ja to više nebih radio. Ja sam počeo smanjivati plastenike, mora se blizu je penzija.
 
Pa bilo je razgovora...odustajati ili ne... Ali smo ipak odlucili da nastavimo, jer bunar je skoro busen, plastenici za rasad soro novi, ulozeno u razne, masine, pumpe, i ostalo...tako da idemo dalje. Jos nas drzi sto nije bilo mnogo veze sa nama. Tako se desilo. U tom nekom trogodisnjem periodu daleko smo od minusa...sto bi rekli takva tura!
 
@oldtimer razumem vase argumente,i ja sam puno razmisljao ali na kraju sam ipak odustao...OK kod mene malo drugacija situacija jer je bilo rec o zacinskoj paprici za ind. preradu na otvorenom...po mom ima vise problema,kao prvo i najbitnije i ono sto najvise moze upropastiti proizvodnju:klimatski uslovi su otisli u takvom ekstremnom pravcu da jednostavno nemoguce ga ispratiti sa hemijskom zastitom i navodnjavanjem kao drugo (barem kod nas) potpuni nestanak KVALITETNE radne snage u berbi,u mom slucaju je to znacilo u brojkama da je otislo 50% bruto prihoda na berace...
 
Uvenuce je bilo problem. Do 17.7 je sve bilo okej. Sklop >90%, zametnuto 4-5 paprika po stablu, ujednacenost... I onda za vreme onih jakih vrucina oko 70% je uvenulo. Radilo se mnogo analiza, i na viruse, i verticilijum, i svasta nesto. I na kraju se doslo do zakljucka da je skup faktora. Mnogo vode, folija, vrucina, vazdusna susa...
 
I ja sam odustao ove god. jednostavno previsoke letnje temp, jedina moja njiva sa paprikom u ataru, sklona kradji, veliko ulaganje, neizvesnost oko radnika, iako sam je radio na 30ari jednostavno nije vredno zajebancije tolike, probacu najverovatnije sa secercom, makar je jednostavniji za proizvodnju.
 
Ja povecavam ove godine,ali samo za hektar. Prosla godina je bila uspesna,ali mi je i zivce pojela posteno:ROFLMAO:
 
Nekada sad radio papriku ba otvorenom ali sam prekinuo prije desetak godina. Nije se više moglo proizvesti zdrava paprika. U plastenicima ima problema sa uvenućem, zna se desiti da do kraja sezone uvene i do 40 % biljaka, ali i pored toga ima neke zarade iole solidne. Drugi problem trips, jednostavno u augustu i septembru je katastrofa. Ove godine planiram da radim sa predatorima pa da vidim koliko je uspješno.
 
Nazad
Vrh