Uski pogonski točkovi

pa vidi ujak je imao 560 i 540ili542 i znam sta mi je rekao da kad uhvati orkos,korov,kad je rosno da slajfuje i da mora pod blokadom da ore i kad mu je iskrsla prva sansa da menja uske za siroke menjao je :osmeh:

kao sto rece didi i ja cu veca povrsina=manja sansa da proklize
zasto sportski auti imaju siroke gume nego da u startu ne proklizne :cao:
 
Hm, ali i moraš imati odgovarajuću masu da je stisne, jer nevrijedi široka guma+mala masa=loša kombinacija. Dakle ovisi i do mase traktora.... Po meni opet bolje uže gume(pod tim nemislim jako uske) nego šire.

NA, veličina površine nema veze s gripom, nego trenje između površina. Tu postoje i konstante koje kažu koliko je potrebno kg/cm2 (kvadratnom) takvog profila da se ostvari max. prijenos sile na podlogu i sl. Kod auta je situacija drugačija, radi se o većim brzinama, drukčijem profilu, manjim visinama radi stabilnosti bla,bla,...

potpis bobi
 
Pa da bi guma hvatala dobro sa ripnama i nije bitno da se useca i njivu kod oranja.veće štete na oranju pravi uska nego šira guma.Pa pogledajte kako vam izgleda njiva kada komšija nabacuje zemlju na sebe tj. točkom gazi po vašem žitu,a ima uske točkove.Tu žito više ne raste jer uske gume tonu dublje jer im je masa raspoređena na manjoj nagaznoj površini.Pa hoćete li da kažete da je na površini lošije prijanjanje nego na 3-5cm.Pa to su gluposti.
A što se većeg obima tiče tu se opet ne slažem sa koje kakvim budženjima jer se rad sa većim obimom direktno oslikava na trajanju motora.Pa probaj na juga mesto 13 da staviš 15 i vozi 100km.
Opet kažem da svako ima svoje ideje vođene delom i iskustvom ali nemoj da zaslepljujete sami sebe samo zato što imate uske gume baš na svom traktoru.
 
Najbolje je stavljati bas onu dimenziju koju je fabrika predvidela!Ni siru ni uzu ni veceg precnika ni manjeg precnika! :nono: I tu nema dileme! Menja se samo kad je neophodno dabi usao u uzane redove(repa, soja,...) a u transportu i teskim poslovima je najbolja originalna dimenzija! Nisu dzabe u fabrici proracunavali koju dimenziju da stave!
 
Gledajte ovamo decki... kad mi vec usporedjujete aute s gumama i vucnom sliom...

Gledajte malo rally i kad voze po snijegu, zasto imaju one uske uske gume, a ne neke siroke pa daimaju grip preko vece sirine? Dzabe ti siroke gume, u blatu, kad ona ne proapda i ne grize ni blizu koliko i uza...

Da se razumijemo, nisam osljepljen tima sto imam na 539 11.2 gume i na 549 12.4... Naprotiv iducom prilikom i na jedan i na drugi idu za broj vece, jer mislim da im je to tek onda taman. A to su jos uvjek tvornicke dimenzije, jer se i novi 539 i 549 moglo dobiti s gumama vecim za broj, tak oda cu i dalje biti unutar tolerancija.

netko je takodjer napisao da je potrebna masa da se te guma stisnu u zemlju i da mogu ostvariti najbolju vucnu silu... pogeldajte samo najnovije velike traktore sa 200 i vise KS... SVAKI ima u zadnjim felgama 500-600kg utega? Pitajte se zasto? jer imaju siroke gume koje mogu podnijeti teret bolje od uskih kad se radi s teskim nosenim prikljuccima, a oper siroke su toliko da traktor ne moze iskoristiti svu svoju snagu jer je, relativno gledano, prelagan za tu domenziju...

Ima covjek u mom kraju IMT 565 i s njim ore s 3x12" kverneland plugom bez prednje vuce, dok drugi koji su taj plug uzimali nisu mogli a s traktorom jednake snage, ili cak istim traktorom, samo sa sirokim gumama. Fore sa ispustanjem guma samo stete gumi, jer se jos uvjek radi o dijegonalnim gumama koje se unistavaju na nizem tlaku od propisanog, pa samo izvolite i dalje tako raditi, jer na kraju se uvjek pokaze da je jednostavnije rjesenje skuplje.

Vucna svojstva su u blatnim i opcenito klizavim uvjetima bolja sa uzim gumama i to je dokazano.

Trebam se potruditi pa kopati po internetu, mozda bi se i nasla usporedba uskih i sirokih guma...
 
ad bobo ali opet niko nije stavio na te velike traktore uske gume nego balonke sa tegovima :cao:
a jbo taj posao ako teram traktor kroz njivu a on tone i slajfa,ovako ove siroke i ne tonu toliko :cool:
 
Tema je pocela o vucnoj sili pri oranju i u blatu... Ako radis bilo sto drugo da nije oranje ili medjuredna kultivacija, meci brate najsire gume sto ti stanu pod blatobran, da sto manje ugazis zemlju.

A sto se tice voznje po blatu s blanokama na 577 prije ces s njima zapast nego sa 14 gumama... I to iz vise razloga koji su ti u jednom od prijasjnih postova objasnjeni...

Struka je svoje dokazala, a ne ljudi koji pricaju pizdarije...

Svasta sam radio i ljudi su mi se smijali, a na kraju kad se ispostavi da sam bio u pravu, onda odmahuju rukom i vise se nitko ne sjeca sto su mi dovikivali...
 
bobo potpisujem tvoj post u potpunosti i nema tu price .
uze gume idu za oranje a sire idu za pripremu zemljista i za nosenje veliki tereta.
to je dokazano i o tome ne treba raspravljat :ppozdrav:
 
da,gde potone traktor sa uskim gumama mislis da nece potonuti traktor sa sirim gumama,ali kad je pripajanje za podlogu rec guma kad se izduva na traktoru samo malo joj treba jer se slabo i duva svega 1,8-2 bar-a,na svakoj gumi na traktoru pise koliko guma treba da se duva ali nepise da treba da se izduva ni da se preduva.pa kazem vam jer imam iskustva jer sam namenjao guma i guma na moj 539 bas jer nisu bile naduvane koliko treba,iz iskustva vam kazem gumu bolje 10% preduvati nego 10% zduvati jer ce se smanjiti njen vek,kad je guma nenaduvana ona ce brzo da pukne sa strane a ripne se nece ni skinuti jer su to gume koje nose teret.to vam nijedan vulkanizer nece reci.a sto se tice sirokih guma traktor ce samo sire tragove da gazi kad budes sejao sa masinom pa ce gaziti i pravac noza sejalice dok uska guma negazi redove.i uskim gumama na 577 se pune ripne sve zavisi od blata ali nije to neka velika razlika kao crno i belo vec sto vi ugazite oranje kad orete sto znaci ako orete na 30cm dubine vasih donjih 15cm je ugazeno i to svaka brazda sto u startu nemorate vise da ga vozite po njivi.jer kasnije vam prodje kroz njivu samo jednom sa spremacom.zna li neko koliko santimetara je siroka zadnja guma u colima ili cm.
North ARMY je napisao(la):
ad bobo ali opet niko nije stavio na te velike traktore uske gume nego balonke sa tegovima :cao:
a jbo taj posao ako teram traktor kroz njivu a on tone i slajfa,ovako ove siroke i ne tonu toliko :cool:
 
sto se tice povrsinskih radova sa 539 nemoras da stavljas sire gume jer je traktor lak,ali kod vecih traktora od njega npr. 560,577 zadnje osovine su sire kao i trag,pa tako da ja sa uskim tockovima jedva prolazim kroz redove jer spoljne strane gume idu tik uz red.moje ggume su 11,2x30 zadnje i tesko prolazi,prosle gume sam imao 13x30 i nije mogao da prodje kroz redove,uvek je jedna guma gazila red.14x30 nemogu da nabacim na felnu jer su siroke.560 ima gume manjeg obima nego 577,a rus t-40 ima veci obim gume nego 560,sto je logicno da se neradi o snazi motora vec o visini traktora i inzenjera koji je to izmislio,pa je mogao staviti veci obim npr. gume sa 577,verujte mi lakse mu je sa takvim gumama da ore nego sa manjim,jer u oranju traktor treba da ima 2200 o/min da bi isao 8 km/h,a traktor postize max obrtni moment vec na 1600 o/min,tako 560 sa vecim gumama ostvaruje brzinu od 8 km/h sa 1800 o/min sto znaci da bi motor bio dugovecniji za koju hiljadarku radnih sati.sa takvim gumama 560 je isti kao 577,samo zbog toga pametni koji si ga pustili u proizvodnju sigurno nikada nisu orali sa njime vec su se bavili statiatikom,ja sam takav 560 video i odusevio sam se jer je leteo po njivi sa spremacom od 3 m,taj traktor nije imao nalepnicu sa brojem traktora na haubi jer je bio farban tako da je on ceo dan radio u mojoj blizini dok se nisam opasuljo da je to 560 a ne 577,sto je to mene zaprepastilo sto sam uvek pravio veliku razliku izmedju njih tako je 560 bio taj ceo dan 577 dok se nisam setio ciji je traktor pa i koji.nemorate menjati gume sa trktora i felne samo ih duvajte na onoliko pa i 10% vise ako treba koliko pise na njoj,ako se vozi zduvana njen vek ce brzo da prodje.svake nedelje barem jednom proveris pritisak u gumama i po potrebi je doduvas ja imam taj problem jer mi se gume za nedelju dana izduvaju na 539 da moram da ih duvam ama svaki tocak dok na 577 nije tako.otkad imam 539 tako mi se ponasaju gume a to je nekih 18 godina,zduva se na 0,7-1 bara i nevidi se da je zduvana a ja sam tako nekada vozio da nisam kontrolisao pritisak i svake trece godine menjao zadnje gume,ali nisam istrosio ripne vec su mi pucale sa srane.kupovao sam A klasu najbolje gume direktno iz rekorda,da kucnem u drvo takve gume vec mi traju 8 god jer ih stalno drzim naduvane na onoliko koliko pise,a i traktor je stabilniji.
 
znaci da nevozis tamo gde si vozio uske gume.razumete traktor mora da preklizne ako je podloga mekana,da li imao uske ili siroke mora da preklizne dok nedodje do tvrde podloge ako nesto radi,u oranju bez blokade nema razlike sa uzanim i sirokim tockovima isto se ponasaju zato nema sansi da ores 30cm i da ti traktor nepreklizne ma koja guma na njemu bila.ritskim zemljanim putem kojeg ima u banatu dosta zaustavi traktor dok si reko keks ako vuce nesto teze,a veci traktori stvarno su uzas npr. 5136.gazi oranje sa njegovim gumama,jak je za 3 a slab za 4 brazde od 35 cmm u sirini i dubini.tako da sam bio zagrejan da ga kupim novog pa kad sam uvideo te osobine kroz atar ja sam razgodio,pa sam kupio case ih jx 95.tako da sa njim necu orati sa plugom od 3x30 nego 2x45 jer ce mi bolje cistiti brazdu a mozda nadjem i 2x50 jer ima gume balonke.da li je dobra moja zamisao sa takvim plugom.
North ARMY je napisao(la):
ad bobo ali opet niko nije stavio na te velike traktore uske gume nego balonke sa tegovima :cao:
a jbo taj posao ako teram traktor kroz njivu a on tone i slajfa,ovako ove siroke i ne tonu toliko :cool:
 
istina ziva, ako je blato mekano, propast ce i traktor sa sirokim gumama jednako kao i onaj s uskim gumama. RPOBLEM nastaje kad se dodje do tvrdog sloja, a siroka guma izmedju ripni puna blata, a uska nije, jer se lakse cisti i bolje grize.

Pogresno je misliti da su u sjetvi bolje uske gume od sirokih... zasto onda svi veliki poljoprivrednici uredno uduplavaju zadnje tockove na traktoriam u sjetvi, a vani cak idu u ekstreme pa stavljaju ovakve gume dok siju ili pripremaju za sjetvu:



Priznajem, ako imate teze tlo, koje mozete poslje sjetvospremaca gaziti da traktor nece propasti puno, onda za 560 slobodno zakaci 4-rednu pneumatsku sijacicu i deri, jer za kukuruze ionako nema veze, posto je medjured 70 i opet bih se ja odlucio za siru varijantu... Uske gume mogu pomoci pri sjetvi soje na gusti sklop, ili repe, suncokreta i sta je znam cega ne...

kazem ko sto neki ovdje kazu i za mene... sta svi hvalite siroke gume jer ih bas imate na svojim traktorima...

To nije ispravno za reci, jer siroke gume imaju svojih prednosti nad uskima kao sto uske imaju nad sirokim... Idealno bi bilo da se nadje kompromis, tj neka guma koja zadovoljava radu i po suhom i po blatu te da ne moramo ko budale sarafati stalno uske, pa siroke, pa uske, pa siroke...
 
Ma dajte, pa mene to uopće nepati ni malo. Ja kad radim vidim jel ide, ak ide ok, ak ne idem kući ima dana. E sad, lako za to, ali problem je u šumi, tamo nemogu ići kući ak neide ::lose::
 
samo jos ovo da vam kazem pa idem da spavam i vise vam necu pricati dok sami nevidite.veci traktori kao 5100 pa nadalje imaju samo siroke gume,sada su iskopirali duple uske tockove kada seju rednim sejalicama okopavine,sto znaci da ih pre nije bilo samo siroke.zadnje gume kod vecih traktora od 100 ks su bas iste sirine kao kod 577,samo sto 577 vuce plug 2x35,3x30,dok veci traktori vuku plugove sa radnim zahvatom 3x45,3x50 pa cak po redu neki plug ore 55 i 60 cm sto je i dovoljno da ocisti red da se negazi orana zemlja.
dimenzije zadnjih guma traktora 5136 18,4-38 zadnji broj je obim gume a takav obim ima rus 82 a ide dobro sa tim gumama,sto znaci da mu nisu problem da ih okrece.da se ja sta pitam u IMT fabrici na 577 ugradio bi mu gume 15x36,na 560 bi stavio 15x30,dobio bi sigurno jaci traktor,ako se traktor zaglavi on je slab zbog toga sto se zaglavio jer je stao,znaci nema dalje to je retko ali u 100% slucaja traktor mi se zaglavi zato sto mu karter nasedne na zemlju pa okrece tockove u prazno a bas kod IMT-a je to boljka.kad traktor nasedne na zemlju nemoze da dodje do tvrde zemlje da se iscupa iz blata pa se vidi da 539 koji ima 40 ks kao rus t-40 samo sto rus ima druge dimenzije i tako 539 nemoze u startu da prodje kroz blato jer je nizak.sto puta sam stradao da mi traktor upadne u vodu toliko duboku da je propeler bacao vodu,i naravno lepo udjem u taj glib posto se spustam ali kad treba da izadjem karter mi nasedne i tockovi se okrecu u prazno pa da je veci precnik njegovih guma mogao bi da dohvati zemlju,zna se kad prodje veci traktor od 539 ili rus pa usece duboke tragove u zemlji koji se nevide zbog vode naravno da nemam nikakve sanse.ja to dozivljavam svake godine kao reli sport ne samo ja vec svi,jer traktor bude tako blatnjav da pomisli neko da li je isao da radi ili da se zabavlja jer nemoze se po blatu raditi.tako nasi traktori nasedaju u rusove tragove zbog nasih pametnih inzenjera koje mrzi da malo misli logicno pa tek profitabilno.rus ima dobar a jeftin traktor a mi ni jedno ni drugo.sa vecim gumama npr. 577 kad bi imao gume kao rus velike karter mu nikad nebi naseo pa se nikad nebi zaglavio.ja u svom ataru nisam video rusa da je naseo dok moj 577 okrene 6 puta tockove pa mu se karter vuce po zemlji samo sto nenasedne.pa sa 539 kad orem iza 577 karter mu se vuce po zemlji pa se i zaglavim jer su mu male gume,znate zaglavi se na suvom.tako da sam siguran da bi imao bolji traktor ako bi mu stavio vece gume,na svim modelima IMT-a.znaci da 577 los traktor prvo zbog guma i cene,nedobijes ono sto platis,drugo sirina zadnjeg tocka je nepotrebno siroka jer taj traktor nije tezak da bi imao tu sirinu,drugo kad se ore sa 577 u 99% slucaja plug neocisti brazdu,a guma je mozda sira od brazde,kad orem sa mojim 577 sa uskim gumama traktor ide tik uz prevnutu zemlju a siroke gume su duplo sire od uskih.logicno razmisljanja u IMT-u sigurno nije bilo kada pricamo o masi traktora i potrebnu sirinu guma.znaci ako su tako razmisljali zasto nisu traktorima koji su tezi za duplo od 577 fabricki ugradili duplo sire gume jer znamo da su oni ranijih godina radili po zadrugama veliki deo posla a danas ih niko nece da kupi.jer taj traktor niko od nasi nije osmislio vec su kupili licencu pa tako da niko tamo nema poima jer u gradu se neradi zemlja a ko je dosao sa grada na zemlju taj nista nije dao zemlji ni ljudima taj je samo uzimao sto je vise mogao.Znate onu nasu izreku malo fali mnogo kvari.jer vecina ljudi nema problema da ode do njive,suv put zemlja jednaka jer kod nas kad su kise stici posle do njive treba da budes reli sampion da bi presao taj put.sigurno kad su glupi ljudi pravili traktor pravili su ga da ide po njivi i po vocnjaku ali su zaboravili na put kroz sumu i ritove.garantujem da nijedan pametnjakovic iz IMT fabrike nije testirao traktor na ritsku zemlju ali nije ni vazno jer je malo takve zemlj u srbiji,ali po blatnjavom putu nas IMT sa teskom mukom kazem da je nula pored rusa samo zbog jebenih guma i glupih inzenjera.uzmite njihov elaboratk kada testiraju traktor koji su napravili,ovako pocinju,sve ukupno gledano traktor se pokazao dobro sto znaci da u zivotu niko nema nijednu kritiku svi se hvale ljudi to je bolesno.ako plate ljude za istrazivanja onda za kritike nikog nebi placali i jos bi imali bolji traktor,jer su ti ljudi iskreni,posteni,pametniji od onih nazovimo ih ing,kad im gledam izvestaj o ispitivanju to je onda rec samo o sacici ljudi koji kao eto provozali traktor na tri jutra i gotovo..JER OCIGLEDNO da im puca kita za seljaka i njegove IMT traktore.
 
Za celu ovu diskusiju u protekle 3 strane ima jednostavno resenje!
Kupite ljudi Zetora ili Ursusa i zaboravite Rekord i Rumagumu vec stavljajte Barum ili Stomil! Kod mene nepije vodu to da kupim domace! Kad budu nesto napravili da valja Mozda i kupim! Kupio sam Ursusa 914 sa novim prednjim gumama Rumaguma i nisu izdrzale 3 sezone! Sad sam stavio Stomilke i vec 3 godine radim sa njima i jos uvek izgledaju kao nove!
A o rekordu da ni nepricamo! ::lose::
 
Heh, kod mene na ursusu još stoje orginal stomilke, traktor je 90.g 2500h. I nisu se potrošile već ih godine stižu
 
Nazad
Vrh