Uradi sam

john

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
947
Ja dok završim ovo bacanje veštaka pa ću se zanimati sa tim polako ali planirao sam da otvorim i sve odradim kako je objasnio kolega da ne bi imao problema kasnije jer smatram da može biti samo bolje. A ako ne zaboravim pašće i koja sličica pre i posle da to dokumentujemo.

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
6.034
Kad su kod nas bili ljudi iz PSS da pregledaju ispravnost prskalica, imali su ovakvu aparaturu za proveru manometra na prskalici. Veliki manometar je kontrolni, mali je onaj koji se kontroliše, a ovo plavo je neka vrsta pumpe kojom se pravi pritisak. Okretanjem ručice u jednom smeru se podiže pritisak, a okretanjem u drugom smeru se smanjuje. Pretpostavljam da je unutra neka špingla koja gura neki klip kojim se sabija vazduh i tako pravi pritisak.

Da li neko zna kako bi to moglo napraviti, ili još bolje iskoristiti nešto fabričko za tu svrhu, tj. kako napraviti neku pumpicu za pravljenje pritiska u svrhu kontrole manometra, a da to ne bude preskupo. Imam jedan veliki dosta precizan manometar, pa bih hteo da ga iskoristim i napravim ovako nešto, čisto za kontrolu svojih manometara (prskalica, duvanje guma i sl.). Mislim da sam već postavljao ovako pitanje ali ne mogu da nađem gde, pa se izvinjavam što se ponavljam...

emigrant

Član
Učlanjen(a)
12 Jun 2013
Poruka
780
Imao ja dok sam radio u šećerani nešto slično ali na ulje.Isti princip ručka sa navojem,mala pumpa,mali rezervoar za ulje i precizan manometar.Isto koristili za proveru manometara i baždarenje presostata.

crni gruja

Član
Učlanjen(a)
17 Okt 2010
Poruka
6.436
Ne seci nista ,iskreni na stranu i vidi kakvo je ulje, kakvo lepljnje trakom ,smesno uopste tako nesto i pomisliti,,proveri kakv mu je pritisak i pristupi sklapanju ,pod obavezzno sklopka (tlacna sklopk).kontrolni manometar i regulacioni i kompresor kao takav moze se koristiti

mirosti

Član
Učlanjen(a)
15 Apr 2011
Poruka
2.181
Jesi li ti to tako napravio?
Voleo bih da vidim tu 'tlačnu sklopku', što uključuje ovaj kompresor.
Nemam ništa protiv da nešto naučim.

MONTOYA

Član
Učlanjen(a)
21 Jun 2009
Poruka
12.771
Kad su kod nas bili ljudi iz PSS da pregledaju ispravnost prskalica, imali su ovakvu aparaturu za proveru manometra na prskalici. Veliki manometar je kontrolni, mali je onaj koji se kontroliše, a ovo plavo je neka vrsta pumpe kojom se pravi pritisak. Okretanjem ručice u jednom smeru se podiže pritisak, a okretanjem u drugom smeru se smanjuje. Pretpostavljam da je unutra neka špingla koja gura neki klip kojim se sabija vazduh i tako pravi pritisak.

Da li neko zna kako bi to moglo napraviti, ili još bolje iskoristiti nešto fabričko za tu svrhu, tj. kako napraviti neku pumpicu za pravljenje pritiska u svrhu kontrole manometra, a da to ne bude preskupo. Imam jedan veliki dosta precizan manometar, pa bih hteo da ga iskoristim i napravim ovako nešto, čisto za kontrolu svojih manometara (prskalica, duvanje guma i sl.). Mislim da sam već postavljao ovako pitanje ali ne mogu da nađem gde, pa se izvinjavam što se ponavljam...

najjednostavnije ti je da nadjes neku malu bocu ili napravis od neke cevi u koju ces zavrnuti taj glavni manometar i ostaviti mesto za kontrolisani, pa rucnom pumpom za gume napraviti pritisak

boskobl

Novajlija
Učlanjen(a)
4 Sep 2018
Poruka
11
Čitao sam postove iz 2012. i 2013. kada ste pisali o mašini za mljevenje šljiva (odvajanje košpica). Sve su stari linkovi i slike se ne vide. Da li neko ima crtež po kojem je pravio mašinu? Hoću sebi da napravim ali nemam nacrt...

Зоран

Član
Učlanjen(a)
1 Feb 2015
Poruka
272
Čitao sam postove iz 2012. i 2013. kada ste pisali o mašini za mljevenje šljiva (odvajanje košpica). Sve su stari linkovi i slike se ne vide. Da li neko ima crtež po kojem je pravio mašinu? Hoću sebi da napravim ali nemam nacrt...
Имаш у:
Воћарство
Прерада ,пласман воћа и воћарски производи
Сецкалица за воће

john

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
947
Kratko pitanje. Pravim stegu jer mi je stara pukla i sve sam odradio ali sam večeras pričao sa zetom i on mi kaže da bi trebalo da uradim one zareze na steznim pločama da budu da tako kažem horizontalni jer je na njegovoj stegi tako a na mojoj su bile dijagonalne pa su pravile kockasti reljef i ja sam na ovoj tako odradio. Zanima me jesam li možda pogrešio i da li bi bilo bolje da sam uradio kako mi je on rekao.

mikser

Član
Učlanjen(a)
16 Nov 2012
Poruka
878
Neces na sajam sanjom bitno da radi i zavrsava poso. Ako hvatas bas nesto fino podmetni nesto.

Zvrk87

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2018
Poruka
33
Dosta Vas mi je slalo pp za skice cerupaljke a posto sam unekoj guzvi evo samo malog uputstva i skica kako se pravi. Masinica je veoma prosta a mnogo pomaze kada se kolju pilici. U podforumu Zivinarstvo u temi Cerupanje pilica sam vec pisao o tome a ima i nekih video zapisa kako rade cerupaljke.
Cerupaljke se veoma lako prave i potrebno je pola bureta od 200l (najbolje ako je pocinkovano) i stara ves masina od koje se koristi zadnji deo koji slu`i za postavljanje bubnja. Koriste se dva trokraka dela sa zadnje strane masine i remenica.Jedan trokraki deo je sa vratilom na koje se postavlja remenica a drugi trokraki deo je sa kucistem i lezajevima. Na deo sa vratilom se sa tri vijka povezuje kruzna ploca debljine 5mm ciji je precnik za 100mm manji od unutrasnjeg precnika bureta. Ploca se kruzno (4 do 5 koncentricnih krugova na svakih 100mm jedan od drugog ) izbusi rupama za par mm manje od pre~nika guma . Gume mozete naci na svakom vasaru ili cak naruciti postom od proizvodjaca iz okoline Indjije ili Pazove i kostaju 20tak dinara komad. Drugi trokraki deo sa kucistem se pomo}u vijaka veze za bure .Bure po oboru takodje izbusite u nekoliko nivoa opet na 100tinak mm razmaka izmedju redova ( 5 ili 6 redova ). Va`no je da se prvi red guma skrati za nekih 20mm I postavi ispod nivoa vrha guma na kru`noj ploci da ne bi propadale noge od pilica kad se cerupaju. Na bure postavite tri nogara od cevi 20x20mm a pored postavite nosac na koji se postavlja motor. Motor moze biti snage od 0,75kW (moze i od mesalice za beton ako se ne koristi ) a remenicom na motoru regulisete broj obrtaja kruzne ploce koji treba da bude izmedju 150 i 250 o/min. Da bi dobro radila vazna je temperatura vode za surenje koja bi trebalo biti od 65 do 70 stepeni i u njoj ih drzati od 5 do 10 sekundi.
Skica je uradjena na brzaka u Paintu ali moze da posluzi.

Imam pocinkovano bure precnika oko 560mm i visine oko 860mm, kupio sam polovan trofazni motor od 750w sa 1400 O/min. Ostalo mi je da nabavim trokraki nosac bubnja i bubanj ( jer se na njemu nalazi osovina sa nosacem i remenica. Pitanje za drugare, bure ocu da osecem tako da donji deo koji ima dance iskoristim za surac ( grejanje vode ). A gornji deo za cerupaljku, po vama koja visina je potrebna za cerupaljku i dali je potrebna donja ploca od 5mm ili moze nesto tanja.

Ako je neko raspolozen neka postavi skicu kako se pravi cerupaljka, za surac se ne sekiram jer cu ga lako resiti, hvala na razumevanju i drugarskoji pomoci.

Zvrk87

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2018
Poruka
33
Drugari, dali mogu dobiti dobronameran savet? Danas dokupljen nosac bubnja ( koji se postavlja na kazanu ), osovina sa bubnjem i odgovarajuca remenica. Slikacu sutra sve elemente i postaviti slike.

Zvrk87

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2018
Poruka
33
Evo obecanih slika:

-

- - - - - - - - -

Od kog proizvodjaca je najbolje kupiti gumene prstenove, kakvo misljenje imate za SZR " DEMAX " iz Indjije? Na pokretnoj ploci imacu 45 guma a na jednom obodu ( mislim na iseceno bure ) sa razmakom od 85mm osno od gume do gume bice 20 komada.

Poslednja izmena:
Vrh