Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Ja jos nikako da se organizujem da startujem ali valjda cu uskoro... Vidim Vama u BG prodaja ide odlicno, a ja opet razmisljam da se zadovoljim i sa otkupnom cenom u startu na 160din/kg i sve sto mimo toga prodam na pijaci po 100din po tacni je premija. Ako ja sa ovom racunicom imam matematiku onda mora i Vama da cvetaju ruze. Ali prvo da skocim pa da kazem Hop! Do tada Vas samo citam a ako ima nekog da podeli neko iskustvo i da neki savet za start slobodno neka se javi na PP. Dok ne postanemo kolege necu se puno javljati da ne spamujem temu. Pozdrav svima.

E da jel ima nekog iz okoline Leskovca, Nisa ili Aleksinca na forumu? Nekog kog bi mogao i posetiti i licno upoznati? Kao pocetniku svaki savet je itekako dobrodosao.
 
Najbolje je da se stavi centralno grejanje, ali bez zezanja, ja planiram to da uradim do kraja godine! Trenutno grejem kvarcnom peci...
 
Planiram da ubacim dve klime, to mi je samo za hladjenje, mada neverujem da mogu da ohlade one u julu i avgustu koliko god jake bile, jer se ubacuje non stop vreo vazduh...
 
Planiram da ubacim dve klime, to mi je samo za hladjenje, mada neverujem da mogu da ohlade one u julu i avgustu koliko god jake bile, jer se ubacuje non stop vreo vazduh...

Po ljetu se zrak stalno ubacuje samo od navece recimo 22 sata kada zahladi pa do recimo ujutro do 10 sati , odnosno dok temperatura ne predje nekih 20 stepeni jer tako ces drasticno da smanjis troskove struje , a po danu svakih recimo sat vremena 5 minuta izmjenis zrak i onda ga hladis , otvoris da se napravi propuh ili ako imas takav ventilator da moze izmjeniti za 5 min cjeli prostor , zatvoris sve i upalis onda klimu , ovako neces dobiti gljive dovoljno da platis samo struju , jos jedan savjet , kada ubacis svjezi zrak , onda ga prvo sa minivosom ovlazis , uzmes minivos i onako u zrak spricas jedno 2 minute da dignes vlagu , a kada podignes vlagu tada se temperatura puno lakse skida.
 
A da ne bude malo da se preko dana tako malo menja vazduh, ja procitah sto je veca temperatura veca je i potreba za svezim vazduhom.
Ja sam proslo leto probao, i to je bio fijasko, jedva sam na nuli bio. Imao sam klimu koja je radila dobro, ali dzaba kad se ubaci vazduh od 30+ , jos mi je objekat u sumi i nista, zato i pitam da li postoji neko bolje resenje.
Isto tako mi se cini da je vazduh 'prljaviji' leti, da ima vise prasine i sta znam cega, bar sam ja stekao takav utisak. Leti bolje i ne raditi ako se ne nadje pravo resenje za vlagu + dobru temperaturu.
 
A da ne bude malo da se preko dana tako malo menja vazduh, ja procitah sto je veca temperatura veca je i potreba za svezim vazduhom.
Ja sam proslo leto probao, i to je bio fijasko, jedva sam na nuli bio. Imao sam klimu koja je radila dobro, ali dzaba kad se ubaci vazduh od 30+ , jos mi je objekat u sumi i nista, zato i pitam da li postoji neko bolje resenje.
Isto tako mi se cini da je vazduh 'prljaviji' leti, da ima vise prasine i sta znam cega, bar sam ja stekao takav utisak. Leti bolje i ne raditi ako se ne nadje pravo resenje za vlagu + dobru temperaturu.

Ja ti govorim iz svog a i iz iskustva drugih proizvodjaca koje ja znam , nece ti biti malo svjezeg zraka , jer ako za 5 minuta izmjenis cjelu prostoriju zraka , to je dovoljno za iducih sat vremena , zrak ce biti topal , ali upravo zbog veoma kratkog vremena ubacicanja svjezeg zraka , i hladnih zidova , razlika ce biti veoma mala , naravno ca cjel dan temperatura ce porasti i do 4 stepena , zbog toga sam ti govorio o tome da sa minivosom prskas u zrak je 2 minute da ovlazis zrak , samim time skidas i temperaturu zraka za oko 4 stepena.
 
To mi je bitno da znam, probacu ja tako ovo leto. A jel bilo razlike u prinosu leti i recimo u prolece?
 
To mi je bitno da znam, probacu ja tako ovo leto. A jel bilo razlike u prinosu leti i recimo u prolece?

Meni nije jer sam drzao max. temp zraka do 22 stepena , mnogima jeste jer im spadne vlaga na 60% , jedino sto duplo brze dodju u fazu zrenja , tako da nemas bas puno fore za branje , ako ujutro ne poberes vec je navecer pustila spore.
 
Pozdrav svima, hoce li mi neko odgovoriti na pitanje gde ima da se kupe micelije sampinjona, za tri dzka slame, cisto za kucnu upotrebu nista za prodaju. mozda je negde i napisano, ali nemam mnogo vremena da citam forume , unapred hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima, hoce li mi neko odgovoriti na pitanje gde ima da se kupe micelije sampinjona, za tri dzka slame, cisto za kucnu upotrebu nista za prodaju. mozda je negde i napisano, ali nemam mnogo vremena da citam forume , unapred hvala
Jedino d se obratis nekoj od kompostara pa da sa njima postignes neki dogovor. Inace ovo je tema o bukovaci jel se sampinjoni ne gaje na slami.
 
Poslednja izmena:
Da li ima neko iskustva sa susenjem bukovace, kako je susi u cemu, i koji je odnos sirovih i osusenih?
 
10 kg sirovih za 1 kg suhi , susi ih u hladovini na prozracnom mjestu , ne da je bas propuh ali da ima dobru cirkulaciju zraka , za 4 dana su suhe , s time da ih bar 2 puta na dan okreces da se ne upljesnive
 
A postupak susenja u susarama, kolko vremena treba da se suse, kako se slazu na gajbice? Koliko se krece cena susenih po kg? Ako od 10kg sirovih se dobije 1kg suvih, sto znaci ako je prosek da kazemo 200 dinara 1kg sirovih, znaci da dobijemi suvih 1kg treba nam 10kg sto dodje 2000din, znaci racunica je da 1 kg susenih treba da kosta dosta vise, jer se tu uracunava struja, potroseno vreme, itd...
 
Ne m0zes tako da racunas. nego uzmes otkupnu cenu na veliko koja je daleko ispod 200 din pa uzmes u obzir jos da su ti to pecurke koje nisi uspeo da prodas pa ti je bolje da sa njima nesto uradis (susis ili mariniras) nego da ih bacis, sto dalje dovodi do sume od recimo 1000din, sto ce opet neko da ti ubije i reci ce da on ne odkupljuje na malo nego da je preprodavac pa moze da ti otkupi sve ali za 500dim/kg a ti ga onda lepo posaljes u P.materinu...
Za trziste moras sam al ti je najbolja zarada da sam prodajes na pijaci ili tako nesto.
 
Poslednja izmena od urednika:
Koje je vreme susenja u susari, i na koliko stepeni, kako se redjaju, jel moze jedna preko druge?
 
@ ilija izvini sto se mesam u vas razgovor ...
Moja mama je radila u susari za cajeve, gde je postupak jako slican. Koliko se secam temperatura je isla do 75-80c, a vreme oko 1/2h, pleh(lesa) mora biti kao sito, redjas jedan red pecurki jedna do druge nikako jedna na drugu zbog toga sto nebi trebalo da otvaras susaru, a ako redjas jednu na drugu vreme je duze + moras svaki cas da je otvaras i da ih prevrces. To sve mozes i kuci u rerni, ako imas rernu koja ima ventilator unutar pecnice.
Inace prosle godine u keajem septenbra sam isao kod zeninih u hrvatsku i susio sam vrganje na suncu tako sto sam ih seckao na listice pa ih redjao na daske i plehove. Za par sati su bili potpuno suvi.To sam radio za sopstvene potrebe
 
Poslednja izmena od urednika:
Susio sam ih u rerni, ali malo moze da stane, nisam ni 200g osusio, jako malo stane, video sam na netu postupak susenja u rerni na 40 c i da budu vrata otvorena od rerne, i susi se nekih 5h, lepo je ispalo samo jako malo za toliko vremena, tako da sr ne isplati to raditi, sem za kucne potrebe!
 
Nazad
Vrh