Unutrašnjost štala

i tovi bikove sas tvoju ranau pa kad stignu.
Tu ces da se usrecis,bolje prodaj tu hranu i sedi dzabe,nego da smrdis dzabe,ne znam koliko bika si planirao da tovis,ali ispod 10 nemoj ni da razmisljas o tovu,bar da imas vise balege da prodas ovima sto rade plastenike:haha::ppozdrav:
 
to to samo balega ili seljacki g a.ama bik ti cuva pare mleko nikako kako dodju tako odu. sa 5 krave cu ulagam a resto cu na bikove videcemo na dalje.krave treba da imas kvalitene.a mi ocemo i mleko i meso nema oba.fala opet na savet .nevalja ni jedno al mora da kaplje od nekud.nisam teo da ucim skolu sad riljaj lazo.
 
to to samo balega ili seljacki g a.ama bik ti cuva pare mleko nikako kako dodju tako odu. sa 5 krave cu ulagam a resto cu na bikove videcemo na dalje.krave treba da imas kvalitene.a mi ocemo i mleko i meso nema oba.fala opet na savet .nevalja ni jedno al mora da kaplje od nekud.nisam teo da ucim skolu sad riljaj lazo.
NIje to do skole,mnogi skolovani cekaju na biro rada ili rade neki nevezan posao za struku,uvek je bilo posla za sve,neko mora i da hrani te direktore,lekare,bankare,radnike ali sve je izgubilo danas vrednost i postovanje,uspevaju lopovilazljivci,kurve i dileri....
 
Danas loše vreme pa sam počeo montažu pojilica.
4a8e3d24e2d0bb04e701ffb0f95478ca.jpg
 
Postavlljene su na 70cm od poda, malo je nezgodan ugao slikanja pa tako izgleda. Slikacu ponovo. I stubovi su radjeni kad je bilo lose vreme pa se malo dalo po luksuzu, kako Vi kazete,
 
U ponedeljak počinjem prepravku stare štale za bikove.Širina boksa 85 cm a dužona od jasala do kanala sam planirao 180cm.Bočne pregrade između boksova dužina 120 a visina 1oocm.Ako ko ima kakav savjet oko ovih dimenzija neka piše jer još nije kasno.
 
Vey 'e najvjerovatnije biti klasični,oko rogova pa dole za zid.Znam da tada mogu malo šetati ali nekako mi je bolji nego onaj Vertikalni.Brine me širina boksa.Da li je dovoljno 85 cm za bikove do 700kg?

- - - - - - - - - -

Planiram ovako,hodnik i hranidbeni sto 160,pregradni zid širine 15 a visina 30.Ležište (po savjetu) 170 pa kanal širina 40 a dubina 15cm i hodnik iza 100cm.
 
Imas u temi stale za drzanje bikova slike moje letnje stale.moje misljenje je da ce to biti mala sirina lezista za tako velike bikove.Kod mene u 5,1m nije moglo njih 6 od 500 kg.
.Kod mene je leziste duzine 160i on je idealno za vertikalni vez,kad su vezani za jasle hoce da stanu u kanal i da balegaju na hodnik iza kad su veci bikovi.Dobro je da hodnik izabude sto siri jer hoce da se sutaju nogama pa prevrnu kolica kad se cisti ili nesto gore urade.
 
Vidim pripremio si slamu da je zatvoris sa zadnje strane. Tako i mi radimo samo nebi bilo lose da napravis prozor bar na sredinu stale zbog svetlosti. Mi imamo cak tri takva prozora. Uradili ih samolepljivom folijom.
 
Pitanje za iskusnije. Imam želju da proširim proizvodnju, sad imam štalu za 8 bikova, vezani su. Planiram da napravim još jedan objekat u koji bi mogao da stavim još 6 ili 8 komada no tako da nisu iste starosti. Imam problem što nemam mnogo prostora i zanima me koliko bi mi najmanje površine trebalo za navedenih 6 ili 8 komada i koji bi način tova bio bolji, slobodni ili vezani? U opticaju bi bilo i kombinovanje sa premještanjem, mogao bih da ih držim slobodne u tom novom objektu dok su mali a da ih posle premjestim u stari objekat gdje bi bili vezani ili obrnuto ako bi to imalo smisla. Kakvo je vaše mišljenje o tome, kako bih to mogao da izvedem? Posebno me brine izdjubravanje u slobodnom tovu, kako se to uopšte radi? Čitav život uzgajam bikove vezane i čisti se ujutru i uveče, samo balega i nešto prostirke koju dovoljno ukaljaju.
 
Za uzgoj u slobodnom bi trebao da imaš grupe približne starosti ili velicine jer će uvek oni manji morati da čekaju negds u ćosku dok se stariji zadovolje na jaslima. Pišem iz licnog iskustva. Pustio sam tri u slobodnom od mojih, ne kupljenih. Dva su bila veca i onaj manji je smeo da pridje jaslima samo kad ova dvojica leže. Tako je bilo i sa junicama na slobodnom. Znaci veća grupa i približne starosti ili veličine. Tako je bilo kod mene. Poslušaj druga iskustva možda se pronadješ.
 
Nisi me shvatio. Sad već imam štalu u kojoj je 8 bikova. Mladja junad bi bila u drugom objektu. Jednostavno rečeno, imao bih grupu od 8 junadi (starijih) u jednoj štali i grupu od 6 ili 8 junadi (mladjih) u drugoj štali. Dakle bez miješanja junadi različite starosti, znam da to ne funkcioniše, od kako znam za sebe radim sa bikovima
 
Nazad
Vrh