Uljana repica 24/25

Jesi probao na 70cm sklop od 300 000?

Uvijek sam išao 490 do 530 000, i kod 530 je bio prinos 400kg veći, na međuredno 44cm.....
To su rezultati decenijskih istraživanja i ogleda. Ja nikada sebi nisam sejao repicu ali jesam drugima na 50cm. Drugar je rekao da će sejati na 70cm, ne znam da li jeste ali znam da neki rade godinama setvu na 70cm, posebno u Mađarskoj.
Rezultati ogleda su pokazali da za prinos nije bitan razmak redova nego sklop (broj biljaka), naravno ujednačen po celoj njivi.
Kod razmaka ma 70cm je lakša vršidba, bez bočne kose. Mada je moj kombajn vro bez rastura i bez bočne kose sejanu repicu žitnom sejalicom uz dodatak samo jedne cevi na razdeljivač.
 
Ako može ta slika na razdeljivaču.
Pratim kod nas u ataru na 25 i 50
Ne mogu da se odlučim da sejem na 50 ,imam mehanizaciju i za uskorednu i širokorednu al nekkao ta gušća mi mbogo više odgovara.
Pratim u RO od granice do TM na dosta parcela sve su to uskoredno posejane.
 
Setva na 50 ili 70cm ima smisla samo sa sejalicama visokog setvenog aparata, naštelovana na maksimalan pritisak da bi se povukla vlaga odole do semena i zbog ravnomernijeg rasporeda semena.
 
Ako može ta slika na razdeljivaču.
Pratim kod nas u ataru na 25 i 50
Ne mogu da se odlučim da sejem na 50 ,imam mehanizaciju i za uskorednu i širokorednu al nekkao ta gušća mi mbogo više odgovara.
Pratim u RO od granice do TM na dosta parcela sve su to uskoredno posejane.
Za repici idi u PSS Stari Tamiš, kod Bapka Janka, on je po meni najbolji u Srbiji. Uskoro ide u penziju.
 
Da, znam Jana dolazi sa vremena na vreme kod mene pa se ispričamo oko repice,ima se šta naučiti od njega.
Moje mišljenje da ogledi u Srbiji prekratko traju da bi se izvukao neki zaključak tj intezivno se radi da kažem poslednju deceniju .Trebali bi kopirati malo zemlje u okruženju koje duže rade repicu inzezivno,meni njabliže je ovaj deo RO do TM,to je tehnički 50 km od mene.
 
Da, znam Jana dolazi sa vremena na vreme kod mene pa se ispričamo oko repice,ima se šta naučiti od njega.
Moje mišljenje da ogledi u Srbiji prekratko traju da bi se izvukao neki zaključak tj intezivno se radi da kažem poslednju deceniju .Trebali bi kopirati malo zemlje u okruženju koje duže rade repicu inzezivno,meni njabliže je ovaj deo RO do TM,to je tehnički 50 km od mene.
Mađari su mnogo napredniji, upravo oni rade na 50 i 70
 
To su rezultati decenijskih istraživanja i ogleda. Ja nikada sebi nisam sejao repicu ali jesam drugima na 50cm. Drugar je rekao da će sejati na 70cm, ne znam da li jeste ali znam da neki rade godinama setvu na 70cm, posebno u Mađarskoj.
Rezultati ogleda su pokazali da za prinos nije bitan razmak redova nego sklop (broj biljaka), naravno ujednačen po celoj njivi.
Kod razmaka ma 70cm je lakša vršidba, bez bočne kose. Mada je moj kombajn vro bez rastura i bez bočne kose sejanu repicu žitnom sejalicom uz dodatak samo jedne cevi na razdeljivač.
To za oglede i istrazivanja mozemo naci na internetu, vise bi znaciko ako imas licna iskustva da nam kazes sta i kako jer bi neki od nas mozda probali repicu a nismo radili ranije ??
 
Da, znam Jana dolazi sa vremena na vreme kod mene pa se ispričamo oko repice,ima se šta naučiti od njega.
Moje mišljenje da ogledi u Srbiji prekratko traju da bi se izvukao neki zaključak tj intezivno se radi da kažem poslednju deceniju .Trebali bi kopirati malo zemlje u okruženju koje duže rade repicu inzezivno,meni njabliže je ovaj deo RO do TM,to je tehnički 50 km od mene.
Gorane, upravo te parcele sto si video do puta te top sto su izgledale skoro sve te parcele krupne su od Kosmina Mateja 4000-5000ha samo repicu seje.I sad sam video da je sejao sve sa sirokorednom
 
Ja ne znam čije su al prošle g nisu bile širokorednom.Ja sam video da li horš ili kverneland neke one vučene.
Vaderstand
Prosle godine nesto sitno isto za probu sejao na 50-70 sad je povecao dosta sa tim razmakom.A Pripremu je isao gruber pa kratka tanjirasa Horsch joker
 
Ovo su te parcele,baš kod onog Parkinga.Iskreno nisam bio metrom al mislim da je uskoredno😳.
Kad su porasle nisma ni obraćao pažnju na razmak.
Desn astrana ka TM je bila RAGT a leva BASF neki hibrid.



 
Basf in Vigo hibrid repice.
A jel si provalio nesto kod njega? Da ne koristi plug uopste
 
Da li sejete kukuruz posle uljane repice? Čitao sam da usvajanje fosfora je otežan za kukuruz posle uljane, međutim ja imam puno fosfora u zemljištu, i ako bi došlo do pojave deficita tog elementa, onda bih folijarno dodao fosfor.

Ima li ko iskustva oko ove teme?
Hvala
 
kod nas vecinom praktikuju uljana,kukuruz,psenica redosled pa u krug zbog lakseg spremanja zemljista

mada po meni uljana i psenica daju bolje prinose jedna posle druge i obrnuto


kukuruz ti bude do nekog 7lista crven i ljubicast upravo zbog toga sto si naveo ne usvajanja fosfora,zasto ne usvaja to neka strucni ljudi objasne,ima ih ovde ;)
 
Nazad
Vrh