Uljana repica 2023/2024

Samo ona šunjava Lidea Momento (nzm da l ima još takvih spororastućih repica) može da se seje ranije ali ne i prerano.
 
Što se tiče prskanja rwgulatorom nije skupo jer je to i protiv Fome koja je nesizbežna bolest kod bujnih repica. A i prouzrokuje formiranje dosta bočnih izdanaka.
Nemci su već počeli sa setvom a mi nećemo pre 01.09. Treba znati da repici treba minimum od 800°c za dobro bokorenje. Tako da ako je prosečna 20°c barem 40 dana je potrebno.

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Ove godine su i kasnije setve stigle ove iz ranije setve,zahvaljujuči blagoj zimi.Ko to sada moze predvideti.
Ja bi iskreno krenu sledeče nedelje 1/3 da posejem.
 
Na prodaju seme uljane repice syngenta florida 3 vreće 15000din/vreće
063 1526678
 
Kako se blizi rok setve tako se uslovi drasticno pogorsavaju.
Posto su nas promasile sve moguce kise sad je vec jako tesko racunati na dobro nicanje. Kod nas za dobro nicanje i dobar start treba bar 30 l pre i 20 l posle setve, a to se nece desiti.
 
Nemam nikakvog iskustva sa uljanom repicom. Pisali su ljudi najviše o setvi na oranom stnjištu. Par njih su pisali i o setvi na tanjiranom suncokretištu i da je bilo uspešno. Šta mislite o setvi na tanjiranom strnjištu?
 
Može, bez problema. Poželjno je bilo ja odmaš po vršidbi uđeš sa tanjiračom radi čuvanja vlage. Jedini problem može da pravi pšenična pleva ako je na gomili. Pri truljenju nastaju kiseline loje smetaju repici ali i to preživi. Setva se vrši širikorednom sejalicom zbog boljeg nicanje, bor biljaka ne sme biti veći od 300.000 po ha, ako sam do ro zapamtio.
 
Setva se vrši uskorednim i širokorednim sejalicama na medjuredne razmake od 24-5 cm do 70-80 cm (ove velike razmake praktikuju dosta u Madjarskoj). Struka kaže da je optimalan rok za setvu zadnja nedelja avgusta-prva nedelja septembra dok iskustva ljudi preferiraju setvu od 1.09-20.09 zbog vlage u zemljištu i boljeg nicanja. Struka kaže da je potreban broj zrna u setvi 500000 biljaka na ha dok iskustva idu od 300000 biljaka na ha iz razloga boljeg grananja biljke sa manjom setvenom normom.
 
Da dodam jos nesto,tretirajte seme nekim insekticidom zbog žgadija koje obitavaju u zemlji. Od larve kupusne muve NEMA adekvatne zaštite. Larve se spuste ispod zemlje i ubušuju se u koren biljke i uništavaju je. Bujnije biljke ih bolje podnose dok mlade i male biljke dobijaju ljubičastu boju i suše se. Iz tog razloga vredi posejati nešto veću količinu zrna po ha jer uvek postoji neki procenat biljaka koji neće nići ili će stradati od insekata.
 
Kako deluju insekticidi (ekton,Force)koji se ubacuju sa sejačicom na repicu?
Radio sam Kukuruze i suncokrete ,na suncokretu nisam ništa primetio da ima razlike ali kukuruz nema ni jedan savijen.
 
Koliko traje dejstvo tog force-a? Stavio sam ga u zemlju sa setvom daikon rotkve medjutim larva kupusne muve ju je uništila. Pokušavao sam i da oprskam njivu insekticidom i odmah zatim provucem kišno krilo (na preporuku nekoliko zaštitara)da unesem insekticid u zemlju- ništa od toga nije vredelo.
 
Ne znam ,ove g sam prvi put radio,imao sam galenikin tekton i sy force evo.Išao sam punu dozu za probu,navodno u količini od 15 kg po ha štiti i od plamenca.U količini od 7 samo od žičara i zemljišnih štetočina.
 
Kod mene je otišlo 15 kg na pola jutra sa setvom te rotkve pa nije vredelo ništa.
 
Bez prskanja kada nikne nema proizvodnje. E sad koje sredstvo je najbolje je pitanje. Znamo da su zabranili najbolja sredstva ostali "sprejevi za muve".

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Изгледа ће догодине цена уљане репице бити добра. Ево Матијевић код нас оре за репицу дан и ноћ, и одма иду сетвоспремач за плуговима.
 
Nazad
Vrh