Uljana repica 2019/2020

Današnje stanje sa larvom kupusove muve je takvo da je trenutno oštećenje reda veličine 10-13% biljaka.Pravog i pouzdanog rešenja nema osim da prizivamo kišu i mraz.
d75923cfc305bdae04443e069ce7a4ed.jpg
822f9ad0271766a05cc4712d4bb79a56.jpg
293f95ef7c25df1650a9092707bcaa1d.jpg
 
Ipak sam odlučio da pofajtam repicu bez obzira da li ima ili nema insekata.... Jbm li je, prvi put sejem pa da ne rizikujem. Prolazio danas, žurio, pa škljocnuo par slika u hodu.
KWS Umberetka (Umberto) :)

 


Dekalbova repica..... 7.9.2019.



Ova je posijana zadnja 22.9. I dobro napreduje, također dekalb..... Posijana poslije suncokreta, kojeg ima nešto samoniklog po uvratini, jer je prolazio veliki kombajn i 2m po uvratini mi porušio suncokret.....

Obje nisu tretirane od štetnika, jer je sjeme bilo tretirano.....
 
Sa prvim mrazom nestace vecina korova, pa i taj suncokret. Tako da je to odlicno sto bi rekli "narani svinje i nista ne diraj" 😎
 
Da li ste tretirali repicu ili planirate da je tretirate sada pre zime nekim "regulatorom rasta" tj.fungicidom.Pod navodnicima regulator rasta jer ni za jedan od preporučenih fungicida nije dokazano da utiče na rast i razvitak repice.
 
Repice su definitivno usporile sa rastom. Pratim neke kod nas koje su posejane posle soje, nikle jesu, ali su jako male i pomaka gotovo da i nema. Imam neki ogled pionira tretiran insekticidom, fungicidom i biostimulatorom. Od pocetka je bio najnapredniji, ali nije prerastao.
Mislim da ne treba sad pred zimu nicim dirati, ali zato u februra/martu treba zauzeti "niski start" za prskanje pipe i onda ostalih stetnika.
 
Nisam prskao sa regulatorom, iako sam htio, rekli su da pričekam, zahladiti će.....

Repica koja je sijana 31.8. Je skoro do koljena, listovi veći od dlana, zaboravio sam slikati, kako će ona proći, to ćemo vidjeti..... Ova od 7.9. Možda najbolje izgleda za ulazak u zimu....
 
Uljana koja je sijana 12. 9. Nju sam mislio raditi protiv rasta. Srecom doslo je zahladnjenje i kisa pa ju necu. Uljanu sijati prije 5.9. Nema smisla zbog izmrzavanja
 
Vi ste pokisli pa vam se cini da nema smisla. Mi da nismo posejali pre tog datuma ne bi bili nista od nje.
 
Ni kod nas nema ni blizu takvih njiva pod repicom.

E, ove repice kao sa slikama ima potencijal za dobar prinos od najmanje 3t+ na ha.
A ove koje su male ulaze u zimu kad krene u prolece ona ide samo u visinu a bude tanka kao cackalica nema od prinosa nista tu.
 
Vi ste pokisli pa vam se cini da nema smisla. Mi da nismo posejali pre tog datuma ne bi bili nista od nje.
Sijem uljanu zadnjih 8 godina. 2011. Je sijani prije 1.9 nekoliko dana i slabo je bilo jer je pre pre velika bila. Iskreno i pvako me frka kad ju danas vidim koliko je natjerala na odrwdjenim dijelovima njive. Prije 5.9. Necu sijati pa makar preoro tu brasnastu pripremu. Ali razumijem sta hoces reci 1 kisa ako pobjegne i zasusi tada nema ni uljane....
 
Jel postoji neka štetočina koja neide na uljanu repicu.....

Kod mene je za sada OK, al bojim se proljeća i cvatnje..... Kako prskati pred cvatnju, ferguson neće moći ući u nju..... Možda 560....
 
Nazad
Vrh