Ulja i maziva!

Zašto, jel kvalitet diskutabilan ili nešto drugo? Ja sam do sada koristio galax, ali su i oni prestali sa radom. Koje bi ulje moglo da zameni galax , uzimajući u obzir kvalitet i cenu(200din/l). :cao:
 
Farmer II je napisao(la):
Zašto, jel kvalitet diskutabilan ili nešto drugo? Ja sam do sada koristio galax, ali su i oni prestali sa radom. Koje bi ulje moglo da zameni galax , uzimajući u obzir kvalitet i cenu(200din/l). :cao:
Jedino Modrica, malo jaca cena al mnogo bolji kvalitet.
 
Kvalitet COMMA, mi se nesvidja. Osobno misljenje i zapazanje.
Takode sam koristio Galax super long :D , posto ga vise nema a jos prosle godine sam probao OMV i zadovoljan sam pa najverovatnije po zavrsetku sa super long cu preci na OMV ld 20-50, trenutno cena na malo tj 25l - 5800din.
 
Ja koristim Bisone i prezadovoljan sam sa njim . Cena je malo veća , ali suma sumaru ulje je najjeftiniji potrošni materijal i tu bi najmanje trebalo štedeti . :cao:
 
U MF sell harvela t 15/40 i u motor i u menjac i hidraulik,MTZ i torpedo OMV.
 
Od zadnjeg servisa mi je ostao 10l Comma mineral 15w-40, zbog toga sam planirao uzeti isti+nisam imao nikakvih zamerki, ali izgleda da ću se prešaltovati na drugi, a pošto se ulja ne mešaju. Ostaje mi da sipam u Vladimirca, a za Torpedo :sta: :sta: :sta:
 
Neću da ga reklamiram jer nemam procenat , ali Bisone ulje su baš testirali na Torpedo traktorima u Adi . Koji se prilikom upotrebe Bisone ulja nisu više grejali ! Ulje je testirao majstor naravno u saradnji sa uvoznicima, jednu ulicu udaljen od Mitye .
 
I ja sam sipao Bisone .Na osnovu komsije koji ima 3 kombajna i 5 traktora i samo to sipa ,tvrdi da se to ulje njemu najbolje pokazalo .
 
ja uzimam ulje ovde u temerinu Q8 20w50 deutz -torpedo traktore i kombajne , u Landini valvoline
 
sto se tice ulja koristim ina super turbo i ina supre 5 i prezadovoljan sam sa oba a na classu jos uvijek sipaju serviseri i cini mi se da je castrol ali neka te me drzati za rijec.... inace turbo mijenjam na fendtu na 200 sati i nikaki problema....
 
do pocetka rata vecina u mom kraju je koristila inu delta5, tako se zvala nekad, sad neznam imali je igdje, poslije nas vecina koristi modricku maximu 15-40, oni savjetuju za kamione zamjenu na 20000km, a ja ju mijenjam na svakih 100 sati, i ovih zadnjih 15-tak godina nije bilo problema. A i cijena je prihvatljiva, oko 32 eura 10l.
 
Pozdrav svima.ja koristim lukoilovo ulje "ukoil avangard"15/40 u traktorima i mogu vam reci da sam zadovoljan.nisam imao potrosnje ulja u masinama koristim ga i u hidrauliku tj menjacu za rakovicu 135 i za motor vec 3 god , i samo njega uzimam .poceo sam ga koristiti po preporuci majstora servisera Nikole dodika iz elemira kupovao sam na pumpama lukoila svaka kanta tj ulje ima napisano svoju hemijsku formulaciju nakanti. :cao:
 
Ja koristim standardno fam krusevac sae 30 , primetiosam da pri ovim uslovima masine slabo verglaju dok im ne ugrejem malo karter, sta mislite hoceli biti bolje ako sipam 15-40 zimi
 
Rale 83 je napisao(la):
Ja koristim standardno fam krusevac sae 30 , primetiosam da pri ovim uslovima masine slabo verglaju dok im ne ugrejem malo karter, sta mislite hoceli biti bolje ako sipam 15-40 zimi

U svakom slučaju bolje multigradno nego monogradno . Nisam ni znao da se monogradno još uvek proizvodi . :cao:
 
Vidim da je ova tema velika nepoznanica pa da probam da je malo pojasnim.
Prvo sto su maziva ulja?
BAZNO ULJE + ADITIVI = MAZIVO ULJE
Bazna ulja mogu biti konvencionalna (rafinati, rerafinati), nekovencionalna bazna ulja (hidrokrekovanabazna ulja, sinteticki ugljovodonici, sinteticki estri, poliglikoli), biljna ulja.
Aditivi koji se dodaju su:detrdzenti,dispezanti,za zastitu od habanja,za zastitu od visokih pritisaka (EP),inhibitori rdje i korozije, modifikatori trenja, depresanti tacke tecenja, impruveri indeksa viskoznosti, omeksivaci elastomera, inhibitori oksidacije ulja, inhibitori pene, deaktivatori pene .....
Ovde cu objasniti samo izbor mineralnih motornih ulja jer polusinteticka i sinteticka se za sada manje koriste u poljoprivrednim masinama.
Za korektan izbor odgovarajuceg ulja za motor mora se poznavati
-preporuka proizvodjaca
-klasifikacija ulja po viskoznosti
-klasifikacija po oblastima primene, po kvalitetnom nivou, po radnim osobinama
Klasifikacija ulja po viskoznosti, takozvani SAE (Society of Automotive Engineers) uvelo je drustvo americkih automobilskih inzenjera.Prema ovoj klasifikaciji postoji 12 osnovnih gradacija motornih ulja (necu vas opterecivati sa tim tablicama, ako nekog bas interesuje moze na pp).Prema ovoj klasifikaciji ulja su podeljena na monogradna (ulje ispunjava samo jedne SAE klase) i moze da se koristi samo leti ili samo zimi.Ako se koristi simi nosi pored oznake viskoznosti i oznaku W (potice od engleske reci zima).Ova klasifikacija omogucila je i definisanje i proizvodnju multigradnih ulja (npr. 15W-40).Njihova prednost je sto se mogu koristiti tokom cele godine bez obzira na promenu spoljne temperature.Ova ulja se ponasaju na niskim temperaturama kao monogradna 15W, a na visokim kao monogradna ulja SAE 40.
Sledeca klasifikacija na koju treba obratiti paznju pri izboru motornog ulja je API (American Petroleum Institute) postoje i druge (stara Evropska CCMC-vazila do 1996. godine koju je zamenila ACEA).Ova klasifikacija prikazuje ulje po kvalitetnom nivou odnosno po radnim osobinama.
Pored ovih opstih klasifikacija postoje i posebne koje propisujupojedini proizvodjaci (MAN, Mercedes Benz...).
Prvo slovo u API klasifikaciji moze biti S (benzinski motori), C (dizel motore)
Drugo slovo oznacava kvalitetni nivo i koristi se engleska azbuka.
Sto se tice Evropske klasifikacije ACEA:
A- ulja za benzinske motore
B- ulja za dizel i benzinske motore u putinickim automobilima i lakim dostavnim vozilima
E- ulja za dizel motore u komercijalnim vozilima,gradjevinskim i poljoprivrednim masinama
Tu postoji i jedan broj koje predstavlja kvalitet (sto je veci broj veci kvalitet ulja)
Iza toga postoje jes dva broja koji predstavljaju godinu kada je kategorija bila objavljena, ali nemoze biti manji od 96.
Sada nesto oko izbora ulja.U poljoprivredi se uglavnom koriste SHPD (Super High Perfomans Diesel) ulja API klasifikacije CF-4, CG-4.Iznad ovog kvaliteta nemojte ici, jeste da je ulje sa vecim slovom kvalitetnije ali se smanjuje totolni bazni broj TBN.Sva ulja imaju kiselu reakciju jedino motorna ulja imaju baznu reakciju.Vec ulja CH su namenjena za dizel goriva sa procentom sumpora ispod 0,5 %.Posto po JUS standardu D-1 ima do 0,5% sumpora, a D-2 do 1% (a dosta puta i vise) to ulje ne odgovara ili se mora skratiti vreme zamene cim TBN padne 50% od nazivne vrednost.Treba koristiti uglavnom multigradna ulja 15W-40 ili 20W-50.
Vreme zamene ulja je tesko odrediti.Ona metoda trljanja koriscenog ulja izmedju prstiju je jako nepouzdana.Za ispitivanje postoji niz metoda, ali navescu samo neke.Najpouzdanija metoda je u ovlascenim institucijama za kontrolu.Odnese se minimum 1 litra ulja i dobijete kompletnu analizu koriscenog ulja sa preporukama o vremenu zamene.Medjutim ova metoda je dosta skupa i traje par dana.Druga metoda je "uljna mrlja".Na filter papir se kapne kap ulja i ostavi u cistoj prostoriji da odstoji 24 sata i vrsi se ocitavanje.Za ovu metodu treba dobro iskustvo da bi se dali tacni rezultati.Treca i najbrza metoda je pomocu lubri senzora.Ova metoda je najbrza i daje dosta tacne rezultate o ''potrosenosti'' ulja da li ima goriva u njemu ili vode, metalnih opiljaka.Korescenjem jedne od ove metode mozete tacno odrediti vreme zamene ulja u motoru.Po mom iskustvu to se krece od 200 do 300 radnih casova,a zavisi od stanja motora, kakve je poslove obavljao (teske, lake) i godista masine.
Inace mineralna ulja se menjaju na odredjeni broj radnih casova ili na sest meseci (mada ovo drugo niko ne primenjuje). :ppozdrav:
 
obelezava se CG-4/SH
Medjutim ovakva ulja ne preporucujem za poljoprivredu.Ovakva ulja se koriste u putnickim i lakim dostavnim vozilima.Ti motori nisu toliko optereceni i imaju daleko veci broj obrtaja.Za poljoprivrednu mehanizaciju su ulja koja imaju samo API klasifikacuju namenjenu za dizel motore CG-4 jer su ovo optereceni motori i koriste se odredjeni aditivi namenjeni samo za to. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh