Ugradnja hidro volana

Nema od pumpe ništa, valja drugu tražiti. Nosio je hidrauličaru i pumpa je bukvalno mrtva, nema ni pritisak ni protok, pohabana unutra jednostavno, jedva desetak bari može da nabije a po njegovoj procjeni ona bi trebala da radi na 100 do 120 bari, rasklopio ju je i pregledao. Kad sam hidrauličari opisao kako se ponašala na traktoru rekao mi sam mogao motati samo zato što je klip veliki pa je pritisak mogao nešto malo da pomogne.

Toliko je pohabana da nema šanse čak ni da se reparira...eto još jedna podvala od našeg člana Lisnik koji mi ju je prodao...Sad već počinjem da se brinem i za orbitrol, hidrauličar mi je doduše rekao da ako mogu da motam kada motor ne radi orbitrol treba sigurno biti dobar. Kako me lik osramoti i podvali neispravne dijelove, a sramote ljudi moji...
 
Baš sam hteo da ti kažem da je do pumpe 95 %. Moja od sa 560 stigla sa reparacije. Slao sam je u Čačak. Izašlo me 7000 + 400 dostava. Sad cu da je montiram.
 
Pa u polovnih se stvari desavaju takve situacije...polako..Ja sam sad sa motora sto smo uradili generalku 2 puta skidali glavu motora..jebiga,greska majstora al ja mu nisam zamjerio...desi se
 
Saga sa ugradnjom hidro volana se nastavlja, konačno sa sretnim krajem i uz otkrivanje još veće prevare. Naime, nije neispravna samo pumpa koja je kupljena već i orbitrol! Nabavljena je druga pumpa jer se ispostavilo da je prethodna totalno pohabana, montirana juče i prc, opet ništa, volan jako težak i sad se mnogo teže mota na lijevu stranu. Pukao mi je film pa sam odnio orbitrol i novu pumpu (isto Bosch pošto paše na ranije napravljeni nosač) na provjeru. Pumpa provjerena, ima 12l u minuti i nabija 130 bari na 1500 obrtaja, što je uzeto kao neki prosjek na kojem motor traktora radi. Protok na orbitrolu je loš na lijevu stranu, zvijezda je ispravna i zato je moglo l da se mota kada motor ne radi (nešto teže na lijevu stranu doduše) ali je ventilski dio orbitrola neispravan, nismo ga otvarali ali hidrauličar ga je priključio na probni sto i nešto nije u redu sa njim kada radi nalijevo, ventilska ploča sa sigurnosnim ventilom je dobra. Danas povoljno nabavljen drugi orbitrol bez ventilske ploče pa sam na njega prebacio ploču sa ovog neispravnog, sve namontirano, probano i radi kao sat. Pošto novi orbitrol ima 80 kubika, moramo uzeti i drugi manji klip jer ovaj ima 6 krugova lijevo i 7 desno a sa neispravnim orbitrolom od 150 kubika je imao 2.5-3 kruga.

U principu, jedna velika zaje*ancija, srećom ispašće sve dobro na kraju.
 
Tužno je kad ljudi varaju npr na nekim malim parama. Ali te male pare su čovjeku seljaku jako velike. zato kažem tko god može neka kupuje nove dijelove i stvari. manje će živaca da izgubi , a na kraj će kad sve sabere i da manje košta
 
Ja sam se napatio s orbitrolima na IMT 5106 ko nitko... Sve jer sam škrt ;) Onaj koji sam dobio na traktoru je bio ORSTA s nadodanom PTT ventil-kockom. Preskakao je u lijevo baš dosta. Kolega Kićo mi da svoj stari orbitrol DANFOSS također s nadodanom ventil-kockom nepoznatog proizvođača. Puno je lakše traktor skretao, doslovce nije bilo NIKAKVOG otpora na volanu ali se u tanjuranju točkovi "otimali" a volan stajao mirno bilo ga je dosta zeznuto hvatati tako po oranju. Pokušavao sam na savjet kolega koji su imali takve traktore ubrzati malo pumpu volana manjom remenicom, navodno pumpa kad oslabi ovo joj još "dokupi" vremena - nikakve razlike nisam vidio.

PUKIM slučajem, na buvljaku vidim GANC NOV orbitrol marke ORSTA iste oznake kao onaj koji je bio na traktoru kad sam ga kupio, samo bez ventil-kocke. Pitam čovjeka odakle mu i zašto ga prodaje, kaže naručio ga i kupio greškom, platio ga neke velike pare, rekao mi i u kojoj trgovini i pošto je posebno naručivan, nisu ga htjeli primiti nazad. I pitam ga pošto i kaže cjenu koja je bila nekih 30-40% cjene novog orbitrola u trgovini. Kaže, ne može ga nigdje iskoristiti, samo mu smeta pa da izvuče iz njega makar nešto. Kroz razgovor drž-nedaj on sam spusti cjenu samo da ga ne vraća kući i ja ga kupim za nešto preko 50€. Napominjem GANC NOV orbitrol ORSTA...

Stavio na njega PPT ventil-kocku, namontirao u traktor i eno volan radi savršeno odlično.

Orbitrol je kupio za kombajn FAHR i kaže da ga je jedva mogao po cesti voziti, nešto mu nije štimalo, kupio je onda polovan sa baš takvog rashodovanog kombajna i radi fantastično a tom novom je očito nešto falilo da na tom kombajnu radi kako treba...

Može se i s polovnim stvarima dobro proći ali to treba baš naletjeti.
 
Lele, lele Zombi. Sta napravi covece od te ugradnje?

To ti je kad se pouzdaš u nekoga i pružiš mu povjerenje a on te zaje*e 100% za dijelove i onda gubiš dane pateći se da nešto napraviš jer jednostavno ne možeš da shvatiš do koje mjere si prevaren.

@Bobo

Kad sam kod sebe radio hidrauliku na fergi, pumpu od Mercedes 123 kupio na otpadu sa crijevima , orbitrol kupio preko neta, lik poslao poštom, cilindar kupio isto tako od drugog lika koji ga je poslao poštom, sve stiglo, uradio crijeva, napravio nosače, ugradio dijelove, spoji, nasuo ulje i evo tri godine nikakve brige ili problema, radi kao fabrika da ga je tu stavila.

U slučaju ovog drugog traktora, baksuzluk je dostigao neviđene granice, bukvalno ništa sem rezervoara nije valjalo, sve mi čovijek podvalio.
 
a to tako krene kad hoćeš jeftinije da prođeš. Kad kupiš skuplje onda čuješ kako svi jeftinije prođu pa kasnije kada kupuješ odmah vijaš jeftiniju varijantu da bi na kraju sve platio skuplje jer platiš i ovo jeftino a neispravno pa moraš da kupiš novo ispravno.
Ne vredi se uopšte upuštati u bilo kakvu hidro izvedbu ako nisu svi delovi pouzdano ispravno. Bez rekla kazala.
Samo novo je najisplativije i najjeftinije. Ovo sve ostalo je ko zna ko gde pokupio-dobio-našao i tako stoji godinama i svi se misle ispravno a ono ustvari krš.
 
Ja sam na dva traktora radio,i u oba slucaja vecinu delova smo uzimali novo...kada sam ovde izneo cenu(bez ocevog i mog rada,samo delovi)neko se bio nasao da kaze moze to i povoljnije,i to obicno pre ili kasnije,ispadne ovako...i jos nesto-sa upravljackim sistemom se nije igrati,tako da samo provereno i maksimalno kvalitetno uradjeno.
 
Stigla mi remontovana pumpa ... ugradio je i za sad (hladan) radi OK. Samo malo koči u jednu stranu što je moguće da je zbog prljavih čizmi prednjih točkova.

Ranije kada ga smotama pun i dalje je išao volan lako kao dok je pomerao točkove, sad kada smota pun, a ja i dalje motam ide osetno teže. Da li tako treba ili nešto nije u redu?

Takodje ovde sam pročitao da nije potrebno ispuštati vazduh iz sistema. Da li je to tačno?
 
Orbitrol ne treba da može da se mota dalje kada cilindar dođe do kraja. Ako možeš i dalje da okrećeš orbitrol to znači da on "proklizava" tj. da propušta ulje. Pošto u sistemu imaš rezervoar, dakle hidraulični sistem je otvoren, on će sam sebe izračiti nakon nekog vremena pod uslovom da negdje ne uvlači zrak između pumpe i rezervoara. Zatvoren hidraulični sistemi se moraju odzračivati, otvoreni ne jer su oni potpuno otvoreni na jednom kraju (u rezervoaru) te ulje jednostavno nakon sat-dva rada izbaci sve mjehuriće zraka.
 
Evo konačno ugradjena hidraulika i volan radi savršeno. Stavljena druga pumpa marke Bosch, od kombajna nekog i srećom su na nju pasovali i remenica od one stare i mogla je da se zavrne na nosač. Postavljen nov klip, našao sam stvarno odličan volanski klip sa 22cm hoda i klipnjačom od 25mm, sa orbitrolom od 80 kubika imam oko 2.5 i 3 kruga što je savršeno, traktor se isto mota i na leru i na punom gasu. Ostalo je još sutra da vratim i podesim haubu pošto je pumpa morala da legne na malo čudno mjesto jer je lijeva. Jesam se napatio ali je ispalo stvarno dobro na kraju, biće i snimak kako radi dok ga uploadujem na Youtube, maloprije sam završio sa montažom i provozao se za probu, snimak nije nešto ali biće bolji dok traktor bude sredjen skroz.

- - - - - - - - - -

Evo snimka, loš je dosta jer sam jednom rukaom držao lampu a drugom telefon no biće bolji narednih dana..

[video=youtube_share;AbcI6Hj36jI]https://youtu.be/AbcI6Hj36jI[/video]
 
Nazad
Vrh