Ugradnja hidro volana

Ako je ispravna svaka ti je dobra. Svaka daje preko 80 bara, a protok pumpe diktira njena jedinična zapremina(po jednom obrtaju) pomnožena sa brojem obrtaja.
Više trebaš gledati ugradne uslove pa prema tome birati.
Protok ćeš lako podesiti ako imaš ideju kako je ugraditi.
Meni se za te inovatorske opcije dopadaju one pumpe od japanskih vozila koje idu u nastavak alternatora.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Pumpa daje 80 bara pritisak, malo je komplikovano napraviti pogon jer ona ima ona dva zuba na koje ide ona okrugla pločica sa +zarezima, može da se napravi ali bi bilo lakše neku namestiti sa remenicom.
 
Koju pumpu i do kog protoka uzeti? na koju je najlakse nabaciti kandzu za pogon? medjuplocu sam pravim.. orbitrol ce biti od 80cc, mislio sam manji al isam pustio duzi hod klipa, pa ce taman imati 3 okretaja volana skraja na kraj, i hteo bih da pumpa bude sa vecim protokom da se mota algano i na ler gasu....


Nesto ovako:

http://www.polilasshop.com/index.php?route=product/product&path=2_67_579&product_id=10011
http://www.polilasshop.com/index.php?route=product/product&path=2_67_579&product_id=10010

https://mtzbelarusdelovi.rs/index.php/hidraulika/pumpa-hidraulika-2-detail

I koju velicinu creva staviti na sve to....
Minimalni kapacitet pumpe se određuje na sledeći način:
Pumpa na na ler gasu motora treba da da dovoljno ulja za min. 60 obrtaja volana u minuti.
Ako je zapremina orbitrola 80cm3, znači da pumpa na ler gasu treba da da 60 x 80cm3 = 4800 cm3/min
Pretpostavimo da je na ler gasu broj obrtaja pumpe 600obr/min, dobijemo da je minimalni kapacitet pumpe
4800cm3/min / 600obr/min = 8cm3

Ja sam na Rakovicu 65 ugradio pumpu od Belarusa kapaciteta 10cm3 i imam orbitrol od 80cm3 i radi dobro. Jedino ako voziš na samoj
granici gašenja traktora onda se ako pokušaš brzo da motaš oseti da je volan tvrd jer tada obrtaji motora padnu ispod 500obr/min.

Što se promera creva tiče dimenzije su sledeće:
usisno crevo (od rezervoara ka pumpi) 20mm
potisno crevo (od pumpe ka orbitrolu) 10-13mm
povratno crevo (od orbitrola ka rezervoaru) 16mm
creva ka hidrauličnom cilindru 8mm

Ove dimenzije nisu odabrane odprilike već su dobijene iz dijagrama koji služi za proračun prečnika creva.
Mogu ti poslati i ovaj dijagram ako te zanima.
 
Gde si kupovao to,mozes poslati slike?

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
Sa kp polovno sto prodaju-rasturaju... onako nije u losem stajnu posluzice ::000:: ....

@lucky aj posalji taj dijagram, meni je ler gas oko 400-450 /min , zbog silazenja po sumi, a i cesto je 600 obrtaja mnogo za ler kada se ide trecom brzom po neravnom, nikako mi ne odgovara da 600 obrtaja bude minimum, navikao pre na trojku a ona je radila i sa 300 obrtaja i manje na leru...

Nego jel vredi ta pumpa od belarusa, koliko ima kako si je stavio? ultra je povoljna sa cenom, bagatela... i kolike su dimezije klipa na rakovici - precnik klipnjace i klipa?
 
Poslednja izmena:
Sa kp polovno sto prodaju-rasturaju... onako nije u losem stajnu posluzice ::000:: ....

@lucky aj posalji taj dijagram, meni je ler gas oko 400-450 /min , zbog silazenja po sumi, a i cesto je 600 obrtaja mnogo za ler kada se ide trecom brzom po neravnom, nikako mi ne odgovara da 600 obrtaja bude minimum, navikao pre na trojku a ona je radila i sa 300 obrtaja i manje na leru...

Nego jel vredi ta pumpa od belarusa, koliko ima kako si je stavio? ultra je povoljna sa cenom, bagatela... i kolike su dimezije klipa na rakovici - precnik klipnjace i klipa?

Evo dijagrama:
Nomograph1.jpg


Usisno crevo, povratno crevo i crevo od pumpe do orbitrola se dimenzionišu prema protoku pumpe na punom gasu, a creva ka hidrauličnom cilindru se dimenzinišu prema maksimalnom protoku koji šalje orbitrol ka hidrauličnom cilindru.
Protok pumpe na punom gasu je recimo 2400obr/min x 10cm3 = 24000cm3/min = 24 litre/minuti
Maksimalni protok koji šalje orbitrol prema hidrauličnom cilindru je 120 obr/min x 80cm3 = 9600cm3 = 9.6 litri/minuti. Broj 120 obr/min je preporuka firme Danfoss koja proizvodi orbitrole i dobijen je tako što je uzeto da čovem može okrenuti volan maksimalno 2 puna kruga u sekundi, što mu dodje 120 obrtaja volana u minuti.

Uzmimo sad primer proračuna za crevo od pumpe do orbitrola:
Na levoj skali (Flow rate) se obeleži tačka na 24 Litres/min, a na desnoj skali (Flow velocity) se obeleži tačka u sredini polja Pressure Lines (izmedji 10 i 20 ft/sec). Sada lenjirom spojiš ove dve tačke i tamo gde linija preseče srednju skalu (Hose bore) očitaš prečnik cevi u milimetrima.
Za usisno crevo tačka na levoj strani ostaje ista, a na desnoj skali izabereš tačku u sredini polja Suction Lines (izmedju 2 i 4 ft/sec).
Za povratno crevo tačka na levoj strani ostaje ista, a na desnoj skali izabereš tačku u sredini polja Return Lines (izmedju 5 i 10 ft/sec).
Za creva ka cilindru se na levoj skali obeleži tačka na 9.6 Litres/minut, a na desnoj skali (Flow velocity) se obeleži tačka u sredini polja Pressure Lines (izmedji 10 i 20 ft/sec).
 
Nego jel vredi ta pumpa od belarusa, koliko ima kako si je stavio? ultra je povoljna sa cenom, bagatela...
Rođak je mehaničar i kaže da masovno ugrađuje te pumpe i da se do sada niko nije žalio. I ja sam hteo da stavim nju dok mi kolega sa foruma nije rekao da ima original za moj motor.


Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Inace za imr motore bi trebalo da bude pumpa desni smer bese?.... ta pumpa je sigurno najjeftinija od svih, meni je samo pitanje za taj ler :osmeh: , kad se vec radi da bude sve tip top...
 
Inace za imr motore bi trebalo da bude pumpa desni smer bese?.... ta pumpa je sigurno najjeftinija od svih, meni je samo pitanje za taj ler :osmeh: , kad se vec radi da bude sve tip top...
Mislim da ne treba da se brineš zbog lera jer kad ti voziš na leru onda se sporije kreće traktor pa nema potrebe za brzim okretanjem volana. Kod mene je pumpa uzubljena direktno na remenicu radilice pa je maksimalni broj obrtaja pumpe jednak broju obrtaja motora. Ako se pumpa pokreće preko kajiša onda se izborom odgovarajuće remenice može pumpa malo ubrzati u odnosu na motor. Od Belarusa ima pumpa i od 14cm3 ako misliš da ti je potrebna.
 
Ocigledno nisi postavio dobro, ne mogu ni ja da otvorim.

Послато са SM-J710F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh