Trimeri

I ja sam sa prethodnim kosio sa punim gasom, ali drugačije realno nije ni mogao. Sa novim sam kosio bez toliko pritiska na gas i to iz dva razloga, prvi jer trava nije bila preterano gusta i visoka a trimer ju je rezao bez problema, a drugi jer motor nije razrađen. Za ovaj sam siguran da će moje potrebe održavanja trave u 4-5 prolaza po nepristupačnim delovima voćnjaka, bez problema ispunjavati bez punog gasa. Iz tog razloga ne vidim potrebu za punim gasom, trošenjem bespotrebno više goriva, opterećivanjem goriva, itd... Može se sa svim aparatima, mašinama, automobilima raditi sa punim gasom, ali valjda se podrazumeva samo kada je to potrebno a ne jer vam je takav hir.
Imam jednu parcelicu koja se kosi samo jednom godišnje i to kad trava počinje da prezreva, a izraste po metar i više. U njoj svaka motorna kosa mora raditi sa punim gasom, to bez dileme jer se svaka travka mora preseći da bi se otkos izbacio i složio.


Nekada kad sam ja bio dete, pa kasnije momak, pa mlad čovek, u našim brdskim kosačkim područjima je važilo nepisano pravilo, da dobar kosač sa ručnom kosom pokosi 25 ari za dan. Kasnije kada su počele da rade samohodne kosačice, freze, motokultivatori i slično sa kosom napred, tih 25 ari se kosilo za jedan sat i tako se naplaćivalo.
Što se tiče površine koja se može pokositi trimerom, to je jako relativno i zavisi od mnogo faktora, od vrste i veličine trave, od položaja parcele, od jačine i ispravnosti trimera, od samog kosača, od njegove kondicije, itd...
Lično nemam toliku površinu da se kosi, a da je čistina, bez voća ili nečega drugog, pa da bih mogao imati neku orijentaciju. Ali poredeći koliko brže ide košenje u voćnjaku okolo stabala sa trimerom nego sa ručnom kosom, smatram da bi se moglo pokositi kako i kolege rekoše, 30-ak ari za dan, ili 20-ak za 5-6 sati rada. Ovde mislim na veliku travu i košenje sa nožem, ili manju i redovno košenje (održavanje sa silkom.)
 
Meni to malo cudno kako neki ljudi kose trimerom pa kad zamahnu onda dodaju gas a kad vracaju onda popuste a trimer njače. Kao da je neka bog zna kakva usteda goriva ili sta vec. Nemam mnogo iskustva sa trimerom al za moje potrebe ga nadjem negde na 80% gasa, zakocim rucicu i kosim tako. Nema stiskanja ruke uopste i mucenja zglobova. Ako cu potrositi 2dl goriva vise, bar necu saku naprezati.
 
Ujedno se tako i malčira površina sa tom travom pa kad se osuši usporava rast nove trave ili kad se osuši može da se prikupi oko voćaka za malčiranje. Kada istruli poboljšava sastav zemljišta.
 
Isterao i ja danas napokon i ovaj moj da ga prošetam po dvorištu :)

I nije loš za ovo što meni treba... Piči kroz travu lepo, ali piči u voćnjaku kroz one dosadne mladice od višanja što izbijaju, kao i oko leski... Potrošio jedan rezervoar malo više na leru, posle povremeno dodavajući gas i onda krenuo lagano uz stazu, posle i uz ogradu... Videćemo kako će se pokazati do kraja sezone :)

E, a koliko je teško/komplikovano namotati novi najlon na glavu kad se bude potrošio? Vidim da je neko napisao za Oregon glavu... Da možda zamenim za tu umesto ove fabričke?

 
Није ме мрзело по овом времену да одем до места ди сам купио тример и питам за цену ових орегонових намотаних најлона...3 комада иде у комплет за 1270 динара...
 
Poslednja izmena:
Ja samo čitam i razmišljam, ovi kose na pola gasa, ovi na 40% ovi na 70% kao na portalu D-Z kad oru u jesen na 1200rpm.
Jedino ja sirovina u svemu pun gas i nema popuštanja nek se hladi
I mogu vam reći da mi traju mašine, nije im teško, razmišljam da kupim jednu brusilicu sa potenciometrom pa da sečem metal na pola gasa


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora

Za ovu sa kutnu brusilicu sa potenciometrom mozes kupiti 3 obicne , inace ih prave da se vrte od 2800 do 11000 o/min. Papreno su skupe. Makita 9565,GA4540....

Kineski (neki) imaju klip kao emzejac pa nije ni cudo da mogu na pola gasa da rade.
 
Ja silk plaćam 15 dinara metar. Namotam 3 metra i pokosim oko 30 pa i 40 ari ako nije previže zatravilo. Jedino što nije baš toliko brzo kao na videu.
 
Sve kako sezona,prolazio pored jedne prodavnice u skorije vreme i bas izbacili neke trimere\kosacice...kad zima akumulatori\antifriz...kad nema musterije gazdaricu::namigivanje::
 
Ne znam kako uspijete s toliko malo strune da pokosite tako veliku povrsinu. Zadnje kosenje dvorista,nesto vise od 600kvadrata sam potrosio 5m husqvarna x force 2.7mm. Ali ima dosta coskova i oko ograde, tu najvise i potrosim.
 
Već neko vrijeme koristim kineski "crazy stone". 15 metara 2.7 mm je oko 3.5 marke, taman prepolovim za dva punjenja u husqvarninu glavu T35.

45ea38a44d21d97005e67595606dc0a7.jpg


Inače, meni je ovaj sistem kod T35 toliko prost da ne znam šta bi jednostavnije tražio, a svaku sitnicu mogu kupiti kao rezervni dio ako kad zatreba.

https://youtu.be/c9o006h5vAs
 
Moze li ta Oregon Gator glava da ide na Villager BC 900S? Koja mu je cena u Srbiji? I koliko je ta zamenska struna za njega? Treba da menjam glavu a zanimljim mi je taj mehanizam:).

Ако навој на глави одговара навоју на који се навија може свака. За мој је М10х1.25 . Хускварна има и М12 . То види у упутству за тример.

- - - - - - - - - -

Данаске сам упрегао овог нанџарастог, све око 45 минута лаког посла, кошења траве око 10цм висине...за крај сам у сокачету пробао да косим траву са силком, да видим јел може ~60цм висине, са отрпилике 70% гаса ју је гутао без већих проблема...то је била проба од пар откоса, нисам хтео да га притискам више, док се не разради малко боље ...од литре мешавине остало је око 2дцл можда малко мање...

Фоткице после арбајта...
103wl0w.jpg


wkg61i.jpg


2nth6xt.jpg


x3zals.jpg


И део Орегон Гатор главе која се скида за замену силка, који није ни начео поштено...

mtlb8w.jpg

Најбоље од свега што си купио са слике је визир за лице. Могу да причају и пишу шта хоће али без њега нема заштите за главу . Видећеш каква је машина . Само не очекуј чуда и изненадиће те после годину две .

- - - - - - - - - -

Ja samo čitam i razmišljam, ovi kose na pola gasa, ovi na 40% ovi na 70% kao na portalu D-Z kad oru u jesen na 1200rpm.
Jedino ja sirovina u svemu pun gas i nema popuštanja nek se hladi
I mogu vam reći da mi traju mašine, nije im teško, razmišljam da kupim jednu brusilicu sa potenciometrom pa da sečem metal na pola gasa


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora

Није тример од танке пластике да се лако поломи. Пун гас је највећа потрошња али са силком мора пун гас. Са ножом може мањи али мора нож и да се наоштри . Са циркуларом може и лер гас али циркуларом за траву. Једина предност мањег гаса је уштеда горива.

- - - - - - - - - -

Ja samo čitam i razmišljam, ovi kose na pola gasa, ovi na 40% ovi na 70% kao na portalu D-Z kad oru u jesen na 1200rpm.
Jedino ja sirovina u svemu pun gas i nema popuštanja nek se hladi
I mogu vam reći da mi traju mašine, nije im teško, razmišljam da kupim jednu brusilicu sa potenciometrom pa da sečem metal na pola gasa


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora

Ако се твоја госпођа не буни да си груб не брини што косиш са пуним гасом. Није тример од танке пластике да се лако поломи. Пун гас је највећа потрошња али са силком мора пун гас. Са ножом може мањи али мора нож и да се наоштри . Са циркуларом може и лер гас али циркуларом за траву. Једина предност мањег гаса је уштеда горива.
 
Poslednja izmena:
Već neko vrijeme koristim kineski "crazy stone". 15 metara 2.7 mm je oko 3.5 marke, taman prepolovim za dva punjenja u husqvarninu glavu T35.

45ea38a44d21d97005e67595606dc0a7.jpg


Inače, meni je ovaj sistem kod T35 toliko prost da ne znam šta bi jednostavnije tražio, a svaku sitnicu mogu kupiti kao rezervni dio ako kad zatreba.

https://youtu.be/c9o006h5vAs
Imam takvu i mislim da je Ekstra.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Da je doziranje gasa glupo,oni bi u fabrici napravili dugme ukljuceno/iskljuceno i gotovo. A ovi sto znaju samo gas do kraja me podseca na staru izreku kako manit covek stavlja subaru na glavu.:haha:
 
Nazad
Vrh